"SIP bo ravnal v skladu z volilnim zakonom in strogo upošteval predpisane roke. Eden od njih je, da je volitve treba razpisati najmanj 150 dni pred njihovo izvedbo," je pojasnil Arnautović. Dodal je, da bo upošteval trenutni volilni zakon, saj niso dosegli dogovora o njegovih spremembah, ki bi jih nato moral potrditi tudi parlament.

Arnautović je opozoril tudi na problem zagotavljanja sredstev za izvedbo volitev, saj ministrstvo za finance oziroma svet ministrov BiH-a do zdaj ni pozitivno odgovoril niti na eno zahtevo SIP-a za rešitev tega vprašanja.

Največji del stroškov za izvedbo volitve namreč pokrijejo iz državnega proračuna. Proračun za leto 2022 zaradi političnih blokad še vedno ni bil sprejet, zato tudi ni formalne podlage za odobritev potrebnega zneska za izvedbo volitev.

Arnautović je vlado opomnil, da mora to rešiti v 15 dneh od razpisa volitev, ker tako zahteva volilni zakon.

V BiH-u kljub nenehnim pozivom mednarodne skupnosti še vedno niso izpeljali volilne reforme. Zadnja pogajanja so potekala marca letos v Sarajevu ob posredovanju diplomatke zunanje službe EU-ja Angeline Eichhorst in ameriškega veleposlanika v BiH-u Michaela Murphyja.

Predsednik HDZ-ja v BiH-u Dragan Čović je za neuspeh takratnih pogajanj okrivil vodjo Bošnjakov, Bakirja Izetbegovića. Ta je novi predlog volilne reforme v BiH-u zavrnil, ker bi po njegovem mnenju uvedel diskriminacijo volivcev v občinah, kjer so Bošnjaki v manjšini, in ker bi prinesel neenako vrednost glasov.

Hrvaški in srbski predstavniki menijo, da trenutna volilna zakonodaja brez spremembe zakona ne omogoča možnosti za normalno izvedbo volitev, in grozijo z bojkotom.