
Ukaz nalaga upravi korporacije za javno radiotelevizijo, ki deli sredstva za PBS in NPR, naj "preneha neposredno financiranje" v "največji meri, kolikor omogoča zakonodaja", poroča BBC.
Ukaz še pravi, da bi morala uprava "zavrniti zagotavljanje prihodnjega financiranja" PBS-ja in NPR-ja.
V izvršnem ukazu piše, da "ni važno, katera stališča promovirata NPR in PBS". "Kar je važno, je, da nobena entiteta davkoplačevalskim državljanom aktualnega dogajanja ne prikazuje pošteno, točno in nepristransko," piše.
Bela hiša je sporočila, da je financiranje medijev "ne samo preživeto in nepotrebno, ampak škodljivo za videz novinarske neodvisnosti". Dodajajo, da je postala medijska krajina bolj "raznolika".
BBC poroča, da je kongres sicer že odobril proračun korporacije za javno radiotelevizijo do leta 2027. Bela hiša naj bi po poročanju več medijev nameravala kongres pozvati, naj prekliče za 1,1 milijarde dolarjev predvidenih sredstev za korporacijo za javno radiotelevizijo.
Javni radio vsak teden posluša več kot 40 milijonov Američanov, lokalne televizijske postaje iz PBS-jeve mreže pa po njihovi oceni vsak teden gleda 36 milijonov ljudi.
Direktorica NPR-ja Katherine Maher je marca dejala, da bo javni radio od korporacije za javno radiotelevizijo v letu 2025 prejel približno 120 milijonov dolarjev, "manj kot pet odstotkov njenega proračuna".
Tako NPR kot PBS sta opozorila, da bi imela prekinitev financiranja "uničujoč učinek" za Američane, ki se nanju zanašajo za verodostojne novice, vključno v času izrednih razmer.
Trump želi Harvardu odvzeti poseben davčni status
Trump je v petek dejal, da načrtuje prestižni Univerzi Harvard odvzeti status davčne oprostitve. "To si zaslužijo," je na družbenem omrežju zapisal Trump, pri čemer ni predstavil časovnice ukrepanja. Za zdaj tudi ni jasno, ali za tak ukrep obstaja pravna podlaga.
Predsednik Harvarda Alan Garber je javno zavrnil pritiske Trumpove vlade, ki od njih med drugim zahteva omejevanje protestov in spremembe politik vključevanja.
Garber je izjavil, da se ne bodo odpovedali svoji neodvisnosti ali ustavnim pravicam. Vlada je univerzi za začetek ukinila 2,2 milijarde dolarjev proračunskih sredstev in prekinila za 60 milijard dolarjev pogodb, Harvard pa je vložil tožbo in najel znane konservativne odvetnike.
Od prevzema predsedniškega položaja v januarju je Trump napadel večje ameriške univerze z zamrznitvijo zveznih sredstev, sprožanjem preiskav, odvzemom vizumov študentom in drugimi zahtevami. Trump govori, da je visoko šolstvo v ZDA v primežu protiameriške, marksistične in radikalno leve ideologije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje