V sredo popoldne se bo začel konklave, na katerem bodo kardinali volili Frančiškovega naslednika. Foto: Reuters
V sredo popoldne se bo začel konklave, na katerem bodo kardinali volili Frančiškovega naslednika. Foto: Reuters

V pripravah na konklave in v razpravi o razmerah v Cerkvi so se kardinali sestali na deseti kongregaciji, ki se je je po besedah Brunija udeležilo 179 kardinalov, od katerih jih je bilo 132 elektorjev, torej mlajših od 80 let.

Pravico, da volijo novega papeža, ima sicer 135 kardinalov, a so pred dnevi iz Vatikana sporočili, da se konklava zaradi bolezni dva ne bosta udeležila. Njunih imen niso sporočili.
To je doslej največja in najbolj mednarodna skupina kardinalov elektorjev, saj prihajajo iz 71 držav z vseh koncev sveta. So relativno mladi in bo to zanje prvi konklave.

Prvič se bodo v Sikstinski kapeli zbrali v sredo popoldne in pod freskami renesančnega umetnika Michelangela izbirali novega papeža. Praviloma ga izberejo iz vrst kardinalov, so bili pa v zgodovini tudi papeži, ki niso bili niti duhovniki.

Prvo glasovanje bodo kardinali lahko opravili že v sredo, nato pa vsak dan štiri, dve dopoldne in dve popoldne. Kandidat mora zbrati najmanj dvotretjinsko večino, kar po sedanjih podatkih pomeni 89 glasov. Glasovanje sicer lahko traja tudi več dni, v tem času pa kardinali elektorji nimajo stika z zunanjim svetom.

V Vatikanu vse nared za konklave

Konec devetdnevnega žalovanja

V Katoliški cerkvi se je medtem končalo devetdnevno žalovanje za papežem Frančiškom, ki je na velikonočni ponedeljek umrl zaradi možganske kapi.

Sorodna novica Kdo bo Frančiškov naslednik? V medijih že zaokrožila imena glavnih favoritov.

Cerkev se ne sme zapirati vase, odpreti se mora svetu in ljudem kazati luč, če ne bo živela v svetu in za svet, če ga ne bo znala razumeti, bo izgubila pomembnost in vpliv. To je bil le eden od povzetkov razprave na sobotni kongregaciji, je poročala dopisnica RTV Slovenija iz Rima Mojca Širok.

Na njej je sodelovalo 177 kardinalov, med njimi 127 volivcev, k besedi se jih je prijavilo 26. Cerkev mora po njihovem mnenju tudi pod novim papežem slediti smernicam pokojnega Frančiška in nadaljevati njegove reforme.

Kongregacij ali kardinalskih razprav pred konklavom se udeležujejo vsi kardinali, ne le volivci. Na njih se tudi spoznavajo med sabo, saj številni delujejo na oddaljenih koncih sveta in se ne srečujejo pogosto.

Gasilci so na vrh Sikstinske kapele že namestili dimnik, ki bo z belim ali črnim dimom svet obveščal o izidih volilnih krogov.

Iz Vatikana so v nedeljo tudi sporočili, da se bodo v ponedeljek končala dela v Domu svete Marte, v katerem bodo kardinali prebivali med konklavom. 133 volivcev se bo lahko v svoje sobe vselilo med torkom popoldne in sredo zjutraj.

V Katoliški cerkvi se je končalo devetdnevno žalovanje za papežem Frančiškom