Jan Plestenjak se je v letu 2013 v etru največkrat znašel s skladbo Večja od neba, zagotovo pa se je na radijskih valovih odvrtela tudi katera druga izmed njegovih številnih uspešnic. Foto: MMC RTV SLO/Jani Ugrin
Jan Plestenjak se je v letu 2013 v etru največkrat znašel s skladbo Večja od neba, zagotovo pa se je na radijskih valovih odvrtela tudi katera druga izmed njegovih številnih uspešnic. Foto: MMC RTV SLO/Jani Ugrin

Pri izvedbi zmagovalne pesmi, ki se je v lanskem letu največkrat znašla v etru slovenskih radijskih postaj, se je Pink pridružil Nate Rues. Med deseterico na lestvici, ki jo pripravlja zavod IPF, sta se uvrstili slovenski skladbi Zlaži se mi pevke Alye, ki je zasedla četrto mesto, in pesem Jana Plestenjaka Večja od neba na devetem.

Na tretjem mestu lestvice najpogosteje predvajanih skladb je pesem Let her go britanskega izvajalca Passenger, so povedali na novinarski konferenci predstavniki zavoda IPF, ki je pripravil lestvico 100 največkrat predvajanih skladb na slovenskih radijskih programih v letu 2013.

Kot so poudarili, je bilo razmerje med tujo in slovensko glasbo 60 proti 40. Med stoterico se je uvrstilo 37 slovenskih skladb, kar je ena manj kot v letu 2012.

Na enem programu 100.000 skladb na leto
V raziskavo so zajeli 50 radijskih programov in obravnavali več kot 200.000 skladb, ki so jih programi predvajali skoraj petmilijonkrat. Na enem radijskem programu se v povprečju zavrti 100.000 skladb letno oziroma okoli 8.000 na mesec, je pojasnil direktor zavoda IPF Gregor Štibernik.

Predsednik skupščine izvajalcev zavoda IPF Boštjan Dermol je izrazil veselje, da sta se letos na seznam desetih najboljših uvrstili kar dve slovenski skladbi. To je po njegovem mnenju dober rezultat, ob čemer je spomnil na leto 2010, ko na lestvici ni bilo slovenske pesmi. Slovenska skladba se je na prvo mesto lestvice v zadnjih štirih letih uvrstila le enkrat - leta 2011, ko je slavila skupina Tabu s pesmijo Poljubljena.

Kot spodbuden rezultat je predsednik skupščine proizvajalcev fonogramov zavoda IPF Boštjan Menart ocenil 40-odstotno domačo produkcijo. Visok delež je po njegovem mnenju deloma posledica obveznih kvot, ki pa jih radijski programi večinoma zelo presegajo. Opozoril pa je na velik upad novih skladb oziroma domačih izvedb s prvo objavo na radijskih programih. Leta 2008 so imeli skoraj 3.000 prvič predvajanih skladb, v lanskem letu pa le še nekaj čez 1.000.

V spodnjih videih si lahko ogledate lestvico desetih največkrat predvajanih skladb.