Foto: Notranjski park
Foto: Notranjski park

Na oreh pred Policijsko postajo Cerknica sta predstavnika Društva za opazovanje in proučevanje ptic (DOPPS) Bor Mihelič in Tjaša Zagoršek namestila leseno gnezdilnico, posebej prirejeno za velikega skovika.

Ker ta sova ne dela svojega gnezda, sta v gnezdilnico natlačila žagovino. Gnezdilnico sta pritrdila tako, da sta na zadnjo stran z dvema žebljema pribila lesen nosilec dimenzij 60 cm x 5 cm x 3 cm, nato pa vse skupaj namestila na deblo drevesa.

Gnezdilnica je dimenzijsko in varnostno oblikovana tako, da bo sovjemu paru in mladičkom v njej udobno in da bodo varni pred plenilci (npr. kuno). Z veliko gotovostjo lahko pričakujemo, da se bo veliki skovik, ko bo ob vrnitvi z juga naletel nanjo, naselil v leseno hišico, so sporočili z DOPPS-ja.

Se bo vrnila "policijska sovica"?
Morda se bo prav v to gnezdilnico naselila "policijska sovica", ki jo je lani poleti na tej lokaciji čisto nebogljeno našel policist Bogdan Paternost. Sam je ob dogodku povedal, da je vesel, da je zgodba z malo sovica dobila tako lep razplet in privedla do tega, da bo 15 sovjih družin na območju parka dobilo dom in da bomo tako lahko spremljali – če bo vse po sreči – tudi sovico, na katero je naletel lanskega julija. Sovica je oštevilčena in opremljena s sledilno napravo, zato jo bo med vračajočimi se velikimi skoviki dejansko mogoče prepoznati.

DOPPS je gnezdilnice za velikega skovika namestil še na 14 drugih lokacij na območju Notranjskega parka – na Dolenje Jezero, na območje Grahovega, Martinjaka, Lipsenja in Gorenjega Jezera. Foto: Notranjski park
DOPPS je gnezdilnice za velikega skovika namestil še na 14 drugih lokacij na območju Notranjskega parka – na Dolenje Jezero, na območje Grahovega, Martinjaka, Lipsenja in Gorenjega Jezera. Foto: Notranjski park
Sorodna novica Pred tremi tedni najdeno sovico so danes poslali "samostojno v svet"

Veliki skovik edina selivka med sovami

Kot je na dogodku povedal Tomaž Jančar, strokovni direktor Notranjskega parka, je veliki skovik posebna vrsta sove zato, ker je edina selivka. To pa je tudi zato, ker se v primerjavi z drugimi sovami pretežno prehranjuje z žuželkami. Ko teh v prvih zimskih dneh začne zmanjkovati, začnejo načrtovati selitev v toplejše kraje, v podsaharsko Afriko.

Po besedah Tjaše Zagoršek se veliki skoviki iz toplih krajev običajno vrnejo v obdobju med sredino marca in koncem aprila, odvisno od temperatur. Najbolj zgodaj, kar so jih evidentirali, so se pred petimi leti začeli vračati 3. marca. Letos se še niso. Najprej se vračajo samci, ki poiščejo primerno gnezdišče. Potem se vrnejo samice. Vsak samec si izbere svojo in čas je za ustvarjanje gnezda in podmladka. Konec maja in na začetku junija izleže samica velikega skovika od štiri do pet belih jajc, ki jih vali od 24 do 25 dni. Po izvalitvi ostanejo mladiči v gnezdu še od 21 do 29 dni dni in se osamosvojijo zelo hitro, pri od 30 do 40 dneh.

Gnezdilnice ob Cerkniškem jezeru
Veliki skovik je v Notranjskem parku dobil nove gnezdilnice