Tomaž Jančar, strokovni vodja Notranjskega parka, je pojasnil: "Tu vsako sezono, zgodaj spomladi in pozno jeseni, leti več 10.000 žerjavov. V Sloveniji za vsako sezono posebej zberemo podatke o opazovanjih teh ptic." Dodal je, da opazijo približno od 20.000 do 30.000 ptic v 200 do 250 jatah. "Izjemno veliko smo jih opazili jeseni leta 2019: 54.000 v 426 jatah. Velika večina žerjavov Slovenijo le preleti, manj kot 10 odstotkov jih opazimo na tleh."

Največja opazovana jata žerjavov, ki je kot ena enota preletela Cerkniško jezero, pa je bila opažena konec oktobra 2017 in je štela več kot 1100 ptic. Zanimivo je, da kar 75 % žerjavov v Sloveniji opazujemo med 15. in 17. uro.

Jedo zrnje in koreninice

Cerkniško jezero je ne le za žerjave, ampak za vse ptice selivke eno od ključnih počivališč, saj imajo hrano in zatišje ter mirne lokacije za počitek, so zapisali pri Notranjskem regijskem parku. Pri hrani niso konkurenca ribičem in ribojedim pticam, saj rib pojedo bolj malo. So namreč pretežno rastlinojede ptice. "Jedo zrnje, zeli, koreninice. Poleti se več prehranjujejo tudi z živalsko hrano, a to so v glavnem nevretenčarji: žuželke, polži, pajki," je dodal Jančar.

Na Cerkniškem jezeru se ustavljajo jate žerjavov. Foto: Tine Schein
Na Cerkniškem jezeru se ustavljajo jate žerjavov. Foto: Tine Schein

Žerjavi so izjemni jadralci in vešče izkoriščajo zračne tokove na svojih maratonskih selitvah. Letijo z iztegnjenim vratom, tako kot štorklje. Selijo se v jatah klinaste oblike. Na ta način zmanjšajo zračni upor pticam na repu jate, ki zato za letenje porabijo manj energije. Čez čas, ko se ptice na čelu jate utrudijo, jih zamenjajo ptice iz zadnjega dela jate. Vse skupaj deluje in spominja na ekipo s cestne kolesarske dirke.

Gnezdijo na barjih in močvirjih

Posamičen par gnezdi na močvirjih in barjih, vendar za uspešno gnezdenje zahteva velika in nedostopna območja. Zato najpogosteje gnezdi na neprehodnih visokih barjih in močvirjih, obdanih z gozdom, in ob neobljudenih rekah na severu Evrope. Gnezdo zgradi iz močvirskega rastlinja v nižji vodi ali na tleh tik ob vodi. Zgrajena gnezda lahko uporablja leto za letom. Čeprav je žerjav oprezen ptič, ki se hitro splaši, je precej glasen. Ob zori ali v svetlih nočeh se starši na gnezdu glasno oglašajo v duetu in se tako veselijo novega življenja.

Največ žerjavov gnezdi na Finskem, v evropskem delu Rusije, na Švedskem, Poljskem in v Latviji.