Žogice so tokrat namenile srečo Slovencu. Foto: EPA
Žogice so tokrat namenile srečo Slovencu. Foto: EPA

V žrebanju je bil glavni dobitek vreden 11,1 milijona evrov. Kot je znano, je bil vplačan na pošti v Rogaški Slatini. Po plačilu 15-odstotnega davka, ki ga prejme občina stalnega prebivališča dobitnika, bo novi slovenski milijonar bogatejši za 9,4 milijona evrov. Kot so sporočili iz Loterije Slovenije, lahko dobitnik prevzame dobitek od 9. februarja, časa za prevzem pa ima 90 dni od dneva žrebanja.

Tretji slovenski jackpot

Jackpot je bil tako tretjič vplačan v Sloveniji. Prvega, ki je bil vreden 21 milijonov evrov, je igralec vplačal konec leta 2013 v Grosuplju, drugega v vrednosti 28,2 milijona evrov pa poleti 2014 v Žalcu. Poleg omenjenih treh glavnih dobitkov je leta 2018 igralec na Jesenicah
vplačal še dobitek 5+1, vreden 2,2 milijona evrov.

Loterija Slovenije je ena od ustanoviteljic igre na srečo eurojackpot, v katerem sodeluje 18 držav oziroma 33 prirediteljev, na voljo pa je več kot 310 milijonom igralcev po vsej Evropi. Loterija Slovenije je s tremi jackpoti na drugem mestu po številu jackpotov na milijon prebivalcev, pred njo je le Finska.

Iz eurojackpota so doslej izplačali 5,1 milijona različnih dobitkov v skupni vrednosti 116 milijonov evrov. Po izplačilu zadnjega jackpota bo znesek izplačanih dobitkov znašal 127 milijonov evrov.

Pri prirejanju igre eurojackpot so v desetih letih skupaj obračunali 102,7 milijona evrov dajatev, to je koncesijskih dajatev in davkov od iger na srečo, z izplačilom v petek vplačanega jackpota pa bo ta znesek že presegel 104 milijone evrov, so dodali na Loteriji Slovenije.

Slovenske občine do zdaj prejele 9,5 milijona evrov od davkov na dobitek

Slovenski igralci so doslej z igranjem eurojackpota prispevali 61,7 milijona evrov koncesijskih dajatev, s katerimi se financira več kot 500 invalidskih, humanitarnih in športnih organizacij ter projektov letno. V državni proračun so slovenski igralci zaradi 10-odstotnega davka od srečk in petodstotnega davka od iger prispevali 31,5 milijona evrov.

Vsak dobitnik eurojackpota v Sloveniji je razveselil tudi občino, v kateri prebiva. Tako so doslej slovenske občine prejele 9,5 milijona evrov z naslova davka od dobitkov iger na srečo, z izplačilom zadnjega jackpota pa bodo skupaj prejele že več kot 11,1 milijona evrov.

Župan občine Rogaška Slatina Branko Kidrič je dejal, da dokler ne bo znano, ali je dobitnik tudi dejansko občan Rogaške Slatine s stalnim prebivališčem v tej občini, kar bi pomenilo, da bi davek prišel v njihov proračun, ne more komentirati, kaj bi naredili s tem denarjem.