Oprah ima lastno fundacijo za izobraževanje in pomoč ogroženim ženskam in otrokom. Foto: EPA
Oprah ima lastno fundacijo za izobraževanje in pomoč ogroženim ženskam in otrokom. Foto: EPA

Winfreyjeva je bila leta 1986 nominirana za oskarja za najboljšo stransko vlogo v filmu Barva škrlatna, od takrat pa je po mnenju akademije postala "ena najbolj vplivnih osebnosti v svetu zabave in filantropije". "Še posebej je bila predana podpori izobraževalnih iniciativ in povečevanju zavedanja o vprašanjih žensk in otrok tako v ZDA kot po svetu," so poudarili v akademiji.

57-letna kraljica pogovornih oddaj je nagrado prejela na slavnostni večerji. "Nikoli si nisem predstavljala, da bom prejela oskarja, še posebej ne za to, kar imam za svoje poslanstvo," je dejala vidno ganjena.

"Nihče si ne bi mogel predstavljati, da bi lahko postala kar koli drugega kot služkinja, ki ima kakšne dobre bele ljudi, ki ji dajejo obleke in ji dovolijo za praznike domov odnesti hrano," se je Winfreyjeva spomnila svojega otroštva. "Ni si bilo mogoče predstavljati, da bom danes stala pred vami."

Danes je Oprah ena najbogatejših žensk v ZDA. Revija Forbes njeno premoženje ocenjuje na 2,4 milijarde dolarjev (1,7 milijarde evrov). Maja je po 25 letih prenehala ustvarjati svojo popularno pogovorno oddajo, ki si jo je vsak teden ogledalo okoli 40 milijonov Američanov.

Nagrada, ki jo je prejela po končanju svoje bogate kariere, je sicer povzročila tudi veliko neodobravanja. Kolumnist Los Angeles Timesa Patrick Goldstein je odločitev akademije označil za "brezglavo potezo". "Winfreyjeva je storila veliko del po svetu, toda to ni dovolj, da prejme oskarja," je bil oster Goldstein.

Takrat jo je branil predsednik akademije Tom Sherak, ki je odločitev utemeljil, da je Winfreyjeva ena najbolj človekoljubnih oseb v svetu zabave. Častna oskarja pa sta poleg voditeljice prejela še legendarni (glas v sagi Vojna zvezd) James Earl Jones in umetnik ličenja Dick Smith.