Thierry Henry je bil že kot dejaven igralec oster kritik rasizma v nogometu, ki ga je kot temnopolti nogometaš tudi sam večkrat občutil. Foto: Reuters
Thierry Henry je bil že kot dejaven igralec oster kritik rasizma v nogometu, ki ga je kot temnopolti nogometaš tudi sam večkrat občutil. Foto: Reuters

Po umiku z družbenih omrežij, na katerih mu je sledilo 14,8 milijona sledilcev, je pozval vse prizadete k ravnanju. "Ko je dovolj, je dovolj. Imel sem občutek, da je prišel čas, ko moram zavzeti jasno stališče," je v ponedeljek zvečer za britanski BBC povedal 43-letni Francoz in dodal, da je treba vsem jasno sporočiti, da zmerljivke ne sodijo na splet.

Grozljiv obseg rasizma, nadlegovanja in besednega mučenja je preveč nevaren, da bi ga lahko ignorirali.

Thierry Henry

"Ni v redu, če na teh omrežjih nekdo lahko žali in diskriminira. Potrebujemo dejanja," je še dejal nekdanji nogometaš in kasneje trener, ki je z umikom z družbenih medijev želel opozoriti na neverjetne razsežnosti rasizma in žaljenja. "Ta psihična mučenja so preveč strupena, da bi jih kar tako ignorirali."

Kot pravi, se na družbenih omrežjih pojavlja vse več stvari, ki jih je pred leti slišal na ulici. "Veliko preveč preprosto si je urediti lažno identiteto in se z njo izogniti vsem posledicam. Omrežja niso več varna," na širši družbeni problem opozarja nekdanji nogometaš Arsenala in Barcelone, ki je pozval odgovorne za družbena omrežja, naj omogočijo sledljivost uporabniških računov oziroma preprečijo tiste s skrito identiteto.

Pri svojem razmišljanju ni osamljen. V ponedeljek ga je podprl valižanski reprezentant Gareth Bale, ki pravi, da je v skupinski akciji pripravljen podpreti bojkot družbenih omrežij.

Podjetja, ki upravljajo omrežja, sicer posredujejo ob rasističnih zapisih. A številni nogometaši so mnenja, da storijo premalo proti rasizmu in da storilcem na preveč preprost način omogočajo skrivanje za lažnimi profili.