Jugoslavija je stanovanje kupila leta 1975, v času maršala Tita, za 100.000 dolarjev, zadnji pa ga je uporabljal nekdanji jugoslovanski veleposlanik pri ZN-u Darko Silović. Danes je v obupnem stanju. Foto: EPA
Jugoslavija je stanovanje kupila leta 1975, v času maršala Tita, za 100.000 dolarjev, zadnji pa ga je uporabljal nekdanji jugoslovanski veleposlanik pri ZN-u Darko Silović. Danes je v obupnem stanju. Foto: EPA
Jack Nicholson
Leta 2011 je stanovanje želel kupiti igralec Jack Nicholson, a je prodaja padla v vodo. Foto: EPA

Časopis New York Times je v svoji nepremičninski rubriki objavil članek o državah, ki več niso sposobne plačevati dragih stroškov za razkošna stanovanja svojih diplomatov na Manhattnu, v njem pa omenja tudi tisto, ki je bilo nekoč namenjeno jugoslovanskemu veleposlaniku pri ZN-u.

Stanovanje, ki meri 215 kvadratnih metrov, ima 13 sob in je v dveh nadstropjih, obdajajo pa ga štiri terase oziroma balkoni, je v obupnem stanju, saj s stropa in sten pada omet kot jesensko listje, na pohištvu pa so debele plasti prahu. Po mnenju nepremičninskih posrednikov je stanovanje v sedanjem stanju vredno med 15 in 20 milijoni dolarjev, če bi ga obnovili, pa dvakrat več, piše časnik.

Visoki stroški vzdrževanja - brez dejanskega vzdrževanja
Države naslednice nekdanje Jugoslavije so se dogovorile za lastniške deleže stanovanja in največjega (39,5-odstotnega) ima Srbija, ki plačuje tudi stroške vzdrževanja v višini 13.400 dolarjev na mesec. Ker je stanovanje v tako imenovani kooperativni zgradbi (co-op), kjer lastniki niso dejansko lastniki stanovanja, ampak deleža celotne zgradbe, so stroški vzdrževanja visoki, čeprav se stanovanje sploh ne vzdržuje.

Zgradbe oziroma kooperative zaračunavajo stroške in storitve za celotno zgradbo. Med drugim na primer za plače vratarjev, hišnikov in drugega osebja. "Vzdrževanje" v tem primeru ne pomeni dejanskega vzdrževanja ali obnove notranjosti stanovanja.

Francozi stanovanje ponujajo za 48 milijonov
Naslednicam stanovanja še ni uspelo prodati, New York Times pa piše, da si tega najbolj želi Srbija in v potrditev navaja takšno izjavo generalne konzulke Mirjane Živković. V sosednji zgradbi na naslovu 740 avenija Park podobno nepremičnino prodajajo Francozi, ki bodo veleposlanika pri ZN-u preselili v cenejše razkošje. Francozi z nasledstvom nimajo težav in dvonadstropno stanovanje z 18 sobami prodajajo za 48 milijonov dolarjev.