Foto: EPA
Foto: EPA

Poleg zaporne kazni za cepljenega je sodišče dvema izreklo enotno denarno kazen po 2550 evrov in dvema denarno kazen po 1360 evrov. Iz Zdravstvenega doma Kranj so za Delo v zvezi s tem primerom sporočili, da je kljub sodnemu epilogu dodatno tragično prav to, da je človek, čigar stisko so izkoristili drugi, obsojen na zaporno kazen, naročniki njegove usluge pa zgolj na finančno.

Policisti so decembra lani kazensko ovadili peterico moških z Gorenjskega in iz Ljubljane, ki so goljufali pri cepljenju. Ugotovili so namreč, da se je eden izmed njih cepil v imenu drugih, da bi drugi dobili covidno potrdilo. Skupaj z dvema odmerkoma, ki ju je prejel zase, je prejel sedem odmerkov cepiva proti covidu-19, prijeli pa so ga pri poskusu osmega cepljenja. Ker je moški za cepljenje v imenu drugih prejel nizko plačilo, na policiji ocenjujejo, da je četverica njegovo stisko in osebne okoliščine izrabila za svojo korist ter ga kljub možnim posledicam za njegovo zdravje napeljala k izvršitvi kaznivega dejanja.

V primeru cepljenja za druge gre za sum kaznivega dejanja overitve lažne vsebine. Pri tem zakonodaja določa, da se tistega, ki spravi pristojni organ ali notarja v zmoto in s tem doseže, da ta v javni listini, zapisniku, knjigi ali poslovni listini potrdi kar koli lažnega, kar naj bi bil dokaz v pravnem prometu, kaznuje z zaporom do treh let. Enako se kaznuje tudi tistega, ki uporabi javno listino, zapisnik, knjigo ali poslovno listino, čeprav ve, da je lažna.