Noviča so aretirali 22. decembra 2014. Aprila 2017 je sodišče odločilo, da je kriv, in mu izreklo 25 let zaporne kazni. Po pritožbi so enako presodili višji sodniki, a je jeseni 2018, ko je bil že v zaporu, vrhovno sodišče obe sodbi razveljavilo in odredilo novo sojenje. Foto: BoBo
Noviča so aretirali 22. decembra 2014. Aprila 2017 je sodišče odločilo, da je kriv, in mu izreklo 25 let zaporne kazni. Po pritožbi so enako presodili višji sodniki, a je jeseni 2018, ko je bil že v zaporu, vrhovno sodišče obe sodbi razveljavilo in odredilo novo sojenje. Foto: BoBo

Tožilstvo je za Milka Noviča predlagalo 25 let zaporne kazni. Po mnenju sodnice Sinje Božičnik obdolženi namreč glede na posnetke kamer in čas, ko ima alibi, ni mogel biti na kraju dejanja. Tudi moč dokaza o ujemanju delcev streljanja, najdenih na Noviču in kraju dejanja, ni dovolj velika za obsodbo, je kot razlog za oprostitev navedla sodnica.

Po besedah sodnice je pregled kamer na obeh najbolj logičnih poteh, ki bi ju izbral Novič, če bi bil morilec, pokazal, da ni mogoče, da bi se na kraj umora pripeljal s kolesom, kar sicer trdi tožilstvo. V času, ko nima alibija, namreč na prvem od dveh najverjetnejših vhodov do restavracije, kjer se je zgodil umor, ni zavil noben kolesar, na drugega pa je zavila kolesarka, ki pa so jo identificirali.

Delci streljanja

Tudi moč dokaza o ujemanju delcev streljanja, najdenih na Noviču in kraju dejanja, ni dovolj velika za obsodbo, je navedla. "Gre za omejitve same znanstvene metode," je dejala. Ob tem je spomnila, da v sojenju dve od treh izvedenskih mnenj, ki jih je naročilo sodišče, nista mogli z gotovostjo potrditi, da se delci povsem ujemajo. Prav tako sta vsaj dve izvedenski mnenji pokazali, da je mogoče, da so delci na Noviča prišli s strelišča. Novič namreč trdi, da so delci nanj prešli prek plašča, v bližini katerega je (nazadnje slabo leto pred umorom) večkrat ljubiteljsko streljal na strelišču.

Noviča so po mnenju sodnice razbremenili tudi podatki baznih postaj, na katere se je v času umora, pred njim in po njem priklapljal njegov telefon. Iz njih po njenem mnenju ni mogoče logično sklepati, da je bil v času umora pred restavracijo, kjer se je zgodilo nasilno dejanje. "Kdor koli je pač že bil in je naredil to grozovito dejanje, ne bo odgovarjal pred sodiščem, ampak pred kakšno drugo neuradno instanco," je obrazložitev sodbe podala sodnica.

Tožilstvo napovedalo pritožbo

Tožilstvo je na sodbo napovedalo pritožbo, prav tako pooblaščenec Jamnikove žene Miha Kunič, kar pomeni, da bo zadeva v nedeljo zastarala in ne bo dobila pravnomočnega epiloga. Na poziv obrambe, naj se tožilstvo odpove pritožbi, je tožilka Blanka Žgajnar po sodbi odgovorila, da trenutno "ni nobenih takih okoliščin", zaradi katerih bi to naredila.

Novičev odvetnik Žiga Podobnik je odločitev sodišča pričakoval, prav tako takšno potezo tožilstva. "Druga oprostilna sodba zaporedoma je to in čas je, da organi pregona začnejo delati v pravo smer," je dejal. Novičeva odvetnica Monika Poje pa je dodala, da je sodba velika zmaga Noviča, ne glede na to, da so napovedane pritožbe in ne bo pravnomočna, ker bo zadeva prej zastarala. "Ne glede na to pa v javnosti ne sme obstajati noben dvom o njegovi nedolžnosti," je dejala.

Kunič je po poročanju POP TV-ja sicer prepričan, da primer v nedeljo ne bo zastaral, saj je pred dnevi ustavno sodišče v zadevi generala Rupnika zadržalo izvajanje kazenskega zakonika. Kot je dejal za medije, ne more veljati zadržanje zakona samo za en konkreten primer, če smo v skladu z ustavo pred zakonom vsi enaki.

Novič: "Moja duša je čista in mirna"

"Sodba zame pomeni oprostitev, ne glede na to, kaj bo naredilo tožilstvo in da bo zadeva zastarala. Moja duša je čista in mirna. Lep dan je to. Lepi prazniki se obetajo," je sodbo komentiral Novič. Grenkega priokusa zaradi zastaranja nima. "Mi je pa hudo zaradi staršev pokojnega Jamnika, ker sta si močno želela, da bi ugotovili, zakaj je moral umreti njun sin," je dejal.

Obtožnica je Noviča bremenila, da je 16. decembra 2014 na ljubljanskem Viču umoril svojega nekdanjega vodjo Jamnika. Tožilka je v današnji zaključni besedi izrazila prepričanje, da je Novič Jamnika umoril iz brezobzirnega maščevanja, ker ga je ta leta 2009 odpustil s Kemijskega inštituta in ker je do leta 2014, ko se je zgodil umor, dokončno izgubil vse možnosti, da se spor z vodstvom inštituta reši v njegovo korist.

Novičev odvetnik Podobnik je nasprotno od tožilstva danes v zaključni besedi ponovil prepričanje, da je Novič nedolžen. Nekatere priče s Kemijskega inštituta so po njegovih besedah povedale, da Novič ni bil nasilen, prav tako da se ga Jamnik ni bal. To, da je izgubil službo, zanj ni moglo biti presenečenje, ki bi se odrazilo v jezi na Jamnika, saj je bil zaposlen za določen čas in je vnaprej vedel, da mu zaradi pomanjkanja denarja pogodbe ne bodo podaljšali, je dejal.

Ponovno sojenje zahtevalo vrhovno sodišče

Noviča so aretirali decembra 2014. Aprila 2017 je sodišče odločilo, da je kriv, in mu izreklo 25 let zaporne kazni. Po pritožbi so enako presodili višji sodniki, a je jeseni 2018, ko je bil že v zaporu, vrhovno sodišče obe sodbi razveljavilo in odredilo novo sojenje. V ponovljenem sojenju je sodni senat Noviča oprostil, tožilstvo se je na sodbo pritožilo, nato je višje sodišče sodbo spomladi razveljavilo in zadevo vrnilo v novo, že tretje sojenje. Zadeva zastara v nedeljo, kar pomeni, da v primeru pritožbe ne bo dovolj časa, da bi lahko višje sodišče pravnomočno odločilo o pritožbah.

Sodni senat sklenil, da za obsodbo Noviča ni dovolj dokazov