Obtožnica Milka Noviča bremeni, da je 16. decembra 2014 zvečer na ljubljanskem Viču umoril svojega nekdanjega šefa Janka Jamnika. Foto: BoBo
Obtožnica Milka Noviča bremeni, da je 16. decembra 2014 zvečer na ljubljanskem Viču umoril svojega nekdanjega šefa Janka Jamnika. Foto: BoBo

Kot je povedal Novičev odvetnik Žiga Podobnik, kazenski zakonik določa, da kazenski pregon zastara v dveh letih po razveljavitvi pravnomočne sodbe v postopku z izrednimi pravnimi sredstvi. Ker je vrhovno sodišče prvo sodbo zoper Milka Noviča razveljavilo 11. oktobra 2018, je zadeva po prepričanju odvetnika zastarala v nedeljo. Obramba odločitev sodišča pričakuje do petka, ko naj bi nadaljevali glavno obravnavo v že tretjem sojenju.

Od 12. marca, ko je Slovenija razglasila epidemijo zaradi koronavirusa, do njenega preklica konec maja, roki na sodiščih sicer niso tekli, kar bi lahko pomenilo, da zadeva zastara dobra dva meseca in pol pozneje, konec leta, a Podobnik pravi, da je glede tega veliko neznank, do katerih želi, da se opredeli sodišče.

"Konkretne sodne prakse glede tega namreč do zdaj še ni bilo, zato mora sodišče presoditi, ali so zastaralni roki v času epidemije tekli ali ne, in če so, ali so tekli tudi za to zadevo. Interventni zakon za sodišča namreč ni zadržal vseh rokov, ampak le nekatere. Rokov za nujne zadeve, denimo, ni zadržal, zato se bo moralo sodišče med drugim opredeliti, ali je bila zadeva nujna ali ne. Tudi sicer so nekatere nenujne zadeve sodišča obravnavala v času, ko je bila še epidemija," pravi Podobnik.

Novič najprej po presoji kriv, nato oproščen

Karantenske odločbe morajo biti obrazložene z dejstvi in dokazi, sicer so neveljavne, je sklenilo sodišče. Foto: Shutterstock
Karantenske odločbe morajo biti obrazložene z dejstvi in dokazi, sicer so neveljavne, je sklenilo sodišče. Foto: Shutterstock

Obtožnica Noviča bremeni, da je 16. decembra 2014 zvečer na ljubljanskem Viču umoril svojega nekdanjega šefa Janka Jamnika. Aprila 2017 je ljubljansko okrožno sodišče očitkom tožilstva pritrdilo in odločilo, da je Novič kriv, ter mu izreklo 25 let zaporne kazni. Po pritožbi so konec leta 2017 enako presodili višji sodniki, a je jeseni 2018, ko je bil Novič že v zaporu, vrhovno sodišče obe sodbi razveljavilo in odredilo novo sojenje.

Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je v ponovljenem sojenju Noviča oprostil, tožilstvo se je na sodbo pritožilo na višje sodišče. To je letos spomladi sodbo razveljavilo in zadevo vrnilo v novo, že tretje sojenje.

Po odvetnikovem mnenju do pravnomočne sodbe ne more priti

V novem postopku so izpeljali že velik del dokazov, trenutno pa čakajo na izvedensko mnenje o tem, ali delci, najdeni na kraju umora, Noviča neposredno povezujejo z delci, ki so jih našli na njem in na njegovi obleki. Sam namreč trdi, da jih je dobil s streljanjem na strelišču. Prvo izvedensko mnenje, ki ga je pripravil Nacionalni forenzični laboratorij, je povezavo potrdilo, drugo mnenje, naročeno pri nemških izvedencih, pa je ni moglo neposredno potrditi. Tretje izvedensko mnenje je v okviru tretjega sojenja sodišče naročilo v Avstriji, po Podobnikovih besedah pa naj bi bilo po nekaterih informacijah pripravljeno enkrat novembra.

Na vprašanje, ali verjame, da je glede na to tretje sojenje mogoče izpeljati do konca leta, ko naj bi zadeva zagotovo zastarala, Podobnik odgovarja, da ne. "Obstaja možnost, da sodišče pravočasno zaključi postopek na prvi stopnji in izreče sodbo, skoraj nemogoče pa je, da bi sodba postala pravnomočna, torej, da bi bila napisana, vročena strankam, da bi se imele te možnost pritožiti in da bi o pritožbah odločilo še višje sodišče," pravi Podobnik.