Foto: Pixabay
Foto: Pixabay

Gasilci so ponoči opravili še presek požarišča, danes pa nadaljevali z delovnimi stroji in s premetavanjem ter hlajenjem zgorelih odpadkov, je namestnik poveljnika krških poklicnih gasilcev Toni Starc povedal za STA.

Požarišče se je nato umirilo do te mere – z njega se je tudi prenehalo kaditi – da so lahko nekaj po 9. uri pospravili gasilsko opremo, na požarišču pa so kot požarna straža ostali gasilci dveh okoliških prostovoljnih gasilskih društev.

Šlo je za večji požar, ki je zajel od 2500 do 3000 kvadratnih metrov omenjenega odlagališča. Pri gašenju je sodelovalo 14 okoliških prostovoljnih gasilskih društev in gasilci krške poklicne gasilske enote. Na terenu je bilo skupaj skoraj sto gasilcev, ponoči pa približno 40. Nihče se ni poškodoval, požar pa ni povzročil večjih posledic, je še dodal Starc.

Iz krškega komunalno-gradbenega podjetja Kostak so STA sporočili, da je po prvih ocenah samovžig v skladišču kosovnih odpadkov zajel nenevarne odpadke. Zgorelo jih je približno 150 ton, pri tem pa ni nastala kakšna posebna gmotna škoda.

Brez večje škode

Enako je v četrtek zvečer zagotovil predsednik uprave Kostaka Miljenko Muha, ki je ocenil, da požar ni povzročil večje škode. Nihče ni bil poškodovan. Ker so zagoreli nenevarni odpadki, pa dim ni ogrožal okolja, je pojasnil.

V Kostaku so še dodali, da bodo predstavniki Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano iz Novega mesta na omenjenem območju danes opravili nadzor izcednih voda, izide nadzora pa pričakujejo v desetih do štirinajstih dneh.

Območnih virov pitne vode požar sicer ni ogrozil, saj na levem bregu Save ni vodonosnikov, so opozorili.

Na Policijski upravi Novo mesto so povedali, da policisti in kriminalisti zbirajo obvestila in ugotavljajo okoliščine oz. vzrok nastanka požara. Ogled požarišča bodo opravili, ko bodo razmere to omogočale. Po končani preiskavi pa bodo z ugotovitvami seznanili pristojno tožilstvo.