V EU-ju začenja veljati prenovljena direktiva o plačilnih storitvah, v skladu s katero bo med drugim prepovedano zahtevati nadomestila za plačilo s kreditno ali plačilno kartico. Ker Slovenija še ni prenesla pravil v svoj zakon, bodo pri nas začela veljati z zamudo.
Nova pravila naj bi zagotovila, da bodo elektronska plačila cenejša, enostavnejša in varnejša. Kot je za Radio Slovenija poročala Erika Štular, je po podatkih Bruslja na Nizozemskem provizije doslej zaračunavala približno desetina trgovcev, na Irskem celo 14 odstotkov. Provizije so bile običajne predvsem pri letalskih prevoznikih. "Evropski potrošniki bodo z novimi pravili prihranili 550 milijonov evrov na leto," ugotavlja govorec Evropske komisije Alexander Winterstein.
Spremembe pozdravlja tudi evropska potrošniška organizacija Beuc, a opozarja na izjeme. Ponekod prepoved ne bo veljala za plačila s poslovnimi karticami ali z Americanom Express in s PayPalom. Ne glede na to pričakujejo, da bo več kot 95 odstotkov plačil odslej potekalo brez provizij.
Spremembe tudi v primeru ukradene oz. izgubljene kartice
Za potrošnike pomembna novost zadeva tudi odgovornost v primeru zlorabe izgubljene ali ukradene kartice. Doslej je moral pokriti prvih 150 evrov, nezakonito odtegnjenih iz računa pred prijavo kraje, po novem bo kril le prvih 50 evrov. Pri internetnih transakcijah bo ta znesek 0, če banka ni zahtevala preverjanja identitete, še poroča Štularjeva.
Nova pravila prinašajo tudi nekatere druge novosti: tako bo odprt trg novim ponudnikom storitev odreditve plačil in zagotavljanja informacij o računih. Ponudniki storitev odreditve plačil omogočajo plačevanje prek spleta, pri tem pa ne razpolagajo s sredstvi plačnika, ampak jim ta le omogoči spletni dostop do svojega bančnega računa z namenom izvedba plačila. Nova pravila bankam tudi nalagajo, da na zahtevo uporabnika tekmecem omogočijo dostop do finančnih podatkov uporabnika, obenem pa npr. podjetjem za razvoj storitev finančne tehnologije (fintech) prek vmesnikov API ob spoštovanju tehničnih in varnostnih standardov omogočijo hiter in čim bolj nemoten dostop do podatkov in računov.
Pri nas pravila v veljavo z zamudo
V Sloveniji novosti še ne veljajo. Slovenska vlada je za prenos direktive v nacionalno zakonodajo že sprejela predlog zakona o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih, ki med drugim v zakonodajo prenaša PSD 2 in med plačilne storitve vključuje obe omenjeni novi obliki storitve, ki se izvajata prek medmrežja. Zakon, ki bo prenesel evropsko direktivo v domač pravni red, je zdaj še v parlamentarnem postopku, potrdili naj bi ga na januarskem zasedanju. Tudi prepoved zaračunavanja provizij za plačevanje s karticami bo v Sloveniji začela veljati dan po objavi zakona v uradnem listu. S sprejemanjem zakonodaje zamujajo tudi v Belgiji, je še poročala dopisnica iz Bruslja.
Evropska komisija je sicer že pripravila tudi regulativne tehnične standarde za zagotavljanje varnosti pri odpiranju dostopa do finančnih podatkov, v skladu s katerimi bodo imele banke in drugi ponudniki plačilnih storitev 18 mesecev časa, da jih uveljavijo v praksi. Rok za uveljavitev nove ureditve je september 2019.
Prosimo, da se pri komentiranju držite teme, ne uporabljate sovražnega govora in upoštevate pravila. Komentiranje in objava vsebin - POGOSTA VPRAŠANJA IN ODGOVORI.
Oni imajo (so imeli) res oderuške provizije...
Bodo pa sedaj dali ceno recimo 110€ in ti bodo še vedno lahko na plačilo z gotovino ponudili 5%. Zgolj kot primer.
V vsakem primeru bodo trgovci Visi, Mastercardu, Dinersu itd. še naprej plačevali provizije. Samo bodo slednje morali trgovci prenesti v cene. To je bilo že sedaj. Kakšna pošta bo morala stvari spremeniti. Za veliko večino zadev bo vse po starem.
Največja novost je to, da bodo sedaj lahko plačilni promet opravljale raznorazne aplikacije t. i. denarnice. Google, Apple wallet itd.
Problem vsem tem je zgodovinska predpostavka, da je gotovina brezplacna - upravljanje, zavarovanje, tveganje. Vemo pa, da je to zmota, ki se trgovcem vedno dogaja. Tudi najvecje ekonomije dokazano zgubljajo 1-2% vrednosti na upravljanju gotovine. Gotovina je ugodnejsa zgolj za situacije, ko ni potrebno placati ddv in za boljsi obcutek kontrole, ki pa je ze vprasljiva.
Zelo dvomljivo je tudi, da bo nek trgovec prelil strosek na blago, da se bo poznalo. Pozna se podrazitev ponudnikov elektronskih komunikacij in vsebin konec 2017, kar poglej racun. Vsekakor pa se strinjam, da se lahko uporabi kot razlog. A spet ob predpostavki, da je gotovina cenejsa, kar pa vemo, da ni.
Za moje pojme je bil ze cas, saj tako kot ima trgovec pravico, da posluje zgolj z gotovino, si tudi jaz kot potrosnik zelim imeti pravico, da placujem samo negotovinsko.
...ni pa prepovedal podaržiti izdelkov/storitev na ta račun!
Kdo pa plača stroške poslovanja z gotovino? Bankovce oz. kovance je potrebno prešteti, najeti varnostno službo, da jih odpelje v banko itd.
Vsa ta manipulacija ni zastonj in je zagotovo višji strošek kot avtomatsko preknjiženje določenega zneska prek POS terminala.
Sam sem precej tradicionalni zagovornik gotovine in s karticami plačujem le višje zneske ampak gotovina je obsojena na počasen propad. Tako ali tako gre v bistvu za ničvredne liste papirja za katere se vsi strinjamo, da so nekaj vredni. Kot so se poslovili zlatniki, se bo tudi papir...
Drugega nismo niti pričakovali. Je treba še malo pomolsti državljane.
Provizijo je sedaj v večini primerov plačal trgovec in že sedaj te provizije prenesel v maržo cene blaga. Tisti, ki so provizijo računali kupcu posebej so imeli pa ponavadi kar lepo enake cene blaga kot tisti, ki so omogočali nakup s kreditno kartico brez provizije. Cajti izpred 20 let, ko si na plačilo z gotovino dobil nekajprocentni popust so že davno mimo, saj je pač znano da je z gotovino tudi kar nekaj dela in za trgovce gotovina nikakor ni zastonj, kot nekateri stalno mislijo (zagotavljanje drobiža, prevoz gotovine na banko in nazaj, varovanje večjih količin gotovine, preverjanje ponarejenih bankovcev, polaganje gotovine na bankah za pravne osebe tudi drago stane, plačljiva menjava bankovcev večjih vrednosti za drobiž itd.). Gotovina je v dosti primerih za pravne osebe (trgovce ipd.) še celo dražja od tiste provizije za kreditne kartice, v primeru debetnih kartic pa je plačilo za trgovce skoraj vedno cenejše od gotovine.
Skratka zelo uporabna zadeva s strani EU. Me pa skrbijo naši zakonodajalci, ki ponavadi z implementacijami čakajo do zadnjega trenutka. Tu bo najbolj verjetno lobirala za tako stvar, kar državna pošta.
Kakorkoli pa, če bi kateri izmed izdajateljev kartic slučajno postal predrag imamo v ozadju danes kar nekaj kriptovalut, ki samo čakajo na tako napako. Zanimivo bo tudi kako se bosta obnašala izdajatelja Discover (Diners Club) in pa American Express. Bosta trgovcem zabičala prepoved zaračunavanja provizije, ali pa tega ne bosta storila in bosta kar hitro izrinjena iz trga, kolikor ga v primerjavi z Mastercardom in Viso sploh še imata....
~
… a v krščanskih državah, … bi pa še vedno delali … denar z denarjem.
Zagata je seveda apokaliptična … smemo ali ne smemo … bi se vprašal Hamlet?
Ob vprašanju se kajpak razcepimo na dva pola, … nič nenavadnega, … pravzaprav običajno:
Smemo, ker to prispeva k BDP, in … tra-la-la …
Druga opcija: ne smemo, ker je to v osnovi zgrešeno!
Za katero opcijo navijate?
Naj uganem?
Saj sploh ni težko … moja brada počasi postaja že siva … navijate za prvo opcijo!
Uporabljajte denar, bankovce.
denar je zgolj sredstvo
ni vredno izpodrivanja, izumrtja in zamenjave!!!
Odprava gotovine.
Zakaj bi naj odpravili gotovino?
Elektronski denar omogoča popolno kontrolo populacije. Elita bo lahko kontrolirala kaj kdo kupuje, kje se giblje itd. Neposlušnim bodo lahko brez problemov ukinili dobroimetje in jih izpostavili težko rešljivim problemom. Hitler bi od navdušenja kar zavriskal.
Kako se imenujejo ljudje, ki verjamejo, v gornjo razlago.
Teoretiki zarote.
Kreditna karta te nič ne stane, večja ugodnost, mesečna limiteta je lahko kar velika, banka ti jo še dviguje, samo pametno je plačati vse na koncu meseca. Banke pa zaslužijo ogromno samo od tistih ki vse ne plačajo ne koncu meseca. Obresti od 18 do 25%, oderuško.
Kakšno provizijo pa plačuje trgovec in gostinec me pa ne briga. Napitnine po restavracijah pa tudi v luft, zdaj lahko že pritisneš na gumb za 30%.
in kto vedno, zakon za ameriko v evropi ne velja (pa še kje)..
Kaj se ni zadnjič Cmerar hvalil kako je njegova vlada uspešna ?
Vem pa da ponekod leta nazaj nekateri trgovci, gostinci... niso sprejeli Amex, pritoževali so se da jim banke zaračunajo previsoko provizijo.
EU je s tem stroške provizij na plačila s karticami prevalila na vse kupce, tudi na tiste, ki plačujejo z gotovino.
Možna rešitev: Popusti na plačevanje z gotovino.
Vsakdo bi imel rad pravico anonimnosti, a izziv anonimnosti je v tem, ce gre kaj narobe, so tvoja sredstva v veliki vecini izgubljena. Na drugi strani je velika prednost tvoje identifikacije v tem, da so sredstva pisana pod tvoje ime in varnejsa. V digitalni druzbi je ta povezava se toliko bolj pomemba, ker je izguba dostopa do e-denarnice lahko hipna.
Ta polemika bo ostajala tudi v prihodnje in je odlocitev posameznika, po kateri strani bo hodil, ker obojega enostavno ne mores dobiti.
r5, kje piše, da gre za banke? Gre za to, da greš v trgovino s pisalnimi mizami, pa imajo na steni napis, da če plačaš s kartico, je cena 5% višja... ali da če plačaš z gotovino, je cena 5% nižja. To odslej ne bo več dovoljeno.
Takrat, ko njim paše, zamujajo.
Zakaj bi pa to pasalo ministrstvom?
To v tujini ni neka novost, provizija se pa razlikuje od banke do banke. Sam sem imel predplačniško Visa kartico od Banke Koper pri kateri so uvedli provizijo na tuje valute (to so sicer imeli že prej tudi na American Express), pa sem jo vzel od NKBM, ki tega nima. Pravtako MasterCard od Delavske Hranilnice nima te provizije. Meni gre kvečjemu v nos, da imam sedaj skorajda neuporabno kartico s provizijo.
Hehe oderuška Pošta Slovenije je itak provizijo na položnice po novem letu dvignila iz 60 centov na 1,05 €. Tak da se lepo zgliha :D
Kje je problem? Delavska Hranilnica računa 25 centov preko spletne banke, če imaš pa veliko položnic, pa vzameš paketni račun pri NKBM za 5 eurov na mesec, BKS ima tudi že nekaj takega nekaj časa, da plačaš višji strošek za mesečno vodenje računa ampak nič za posamezne položnice. Pa še na spletni banki si naštimaš e-račun, nič več položnic v kaslc, pa ni ti treba ročno vnašat sklicev in samo poklikaš (ali pa maš trajnik, ampak mi niso kul zaradi načina preklica).
Nekateri časopise kupujejo zgolj z gotovino, da jih sistem ne prepozna s kom simpatizirajo.
Verjetno gre vse v tej smeri, zajezit zlikovce pa tudi imeti pod nadzorom določene skupine.
a se lahko dokončno zmenimo:
provizije pobirajo banke, zato si morajo trgovci iz lastnega žepa trgat dnar, če hočete imeti iste cene kot z gotovino ipd. pri nekaterih artiklih to znese ker lep delež končne cene in če se zadeva prodaja na veliko, je problem tu.
torej lajajte na banke.
Ponekod prepoved ne bo veljala za plačila s poslovnimi karticami ali z Americanom Express in s PayPalom.
ponavljam:
zakaj? za njih zakoni ne veljajo? spet več ali manj pri retoriki..
DVE ŽILI
Zlata žila krčno strogo vpraša:
»Kakšna zdi se tebi ta opora,
mar ni tole prava že pokora,
kdo naj lumparije te prenaša?
Krčna odgovarja ji spravljivo:
»Krčenje je sredstev vendar nuja,
z naročili se zato zamuja,
da ne bo preveč vse zapravljivo.«
Zlata se v krohotu krčni smeje:
»O opornicah verjetno sanjaš
in za publiko teater zganjaš,
da vse skupaj dobro se ogreje?
Ne verjamem tebi, krčna žila,
da drugačna si od mene, zlate,
zlezla bi le rada iz zagate
in z izgovori bi se izvila.
Je vse skupaj čista parodija,
le priznaj in se ne sprenevedaj,
razlog je v ozadju in ne spredaj,
imenuje pa se provizija.«
Očitno pa se pri komentarjih, pod novicami, najraje izraža tista druga "sorta".
Ojoj, kakšne neumnosti in trivialnosti se zapisujejo vsak dan pod članki. Od ljudi, ki mislijo da veliko vedo in morajo to (nonsens) deliti z javnostjo.
Zdi se mi, da tega ukrepa niso najbolj premislili. Sicer všečen, ampak tako zelo smrdi po potencialnih zlorabah, da bo verjetno zelo hitro spremenjen ali pa kar umaknjen.