

Kmetijski ministri Evropske unije so politični dogovor o vmesnem pregledu skupne kmetijske politike (CAP) dosegli po celonočnih pogajanjih. Po besedah kmetijskega ministra v odhodu kompromis pomeni "delno preusmeritev evropske kmetijske politike v razvoj podeželja, v še večjo proizvodno nevezanost in tudi večjo stabilnost trga".
Poleg tega je Jarc pojasnil, da je bila za Slovenijo pomembna "najmanjša dovoljena površina za plačila", kar pomeni, da lahko država obdrži obstoječi sistem. Za Slovenijo to pomeni 0,3 hektarja, po prvotnem predlogu pa je ta meja znašala en hektar.
Jarc: Dosegli možnost dodatnih rešitev
Ob tem je izrednega pomena tudi govedoreja, saj lahko Slovenija ohrani "ne le vse obstoječe proizvodno vezane podpore, ki jo potrebujemo, da ohranimo živinorejo tam, kjer je, ampak nam je uspelo doseči možnost nekaterih dodatnih rešitev v primeru kakšnih resnejših kriz", pravi Jarc.
Kot še pravi minister, za Slovenijo tako velja izjema pri proizvodno vezanih podporah, saj lahko država za to porabi kar šest odstotkov sredstev iz nacionalne ovojnice (namesto 3,5 odstotka, kot to velja sicer) do leta 2013, in sicer za krave dojilje. Ob tem pa si je izborila še posebno premijo za samce goveda (bike in vole) do leta 2012.
Novim članicam 90 milijonov evrov
Nove države članice so si izborile še dodatna sredstva za spopadanje z novimi izzivi - denimo podnebnimi spremembami. Skupno bodo dobile 90 milijonov evrov, ki so bili namenjeni energetskim rastlinam, Slovenija bo od tega na letni ravni prejela 1,43 milijona evrov, navaja Jarc. Dodal je, da lahko Slovenija dodatno za nove izzive izkoristi še neporabljena sredstva iz nacionalne ovojnice do višine štirih odstotkov. "To nam zadošča," pravi.
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje