Foto: EPA
Foto: EPA

Zakon o industriji z neto ničelnimi izpusti, ki ga bo komisija predstavila v četrtek, bo omogočil preprostejše sheme državnih pomoči, davčne olajšave in prožno uporabo sredstev EU-ja ter ji s tem zagotovil hitrost, poenostavitev postopkov in dostop do financiranja, je poudarila von der Leyen.

V EU-ju je treba obenem zagotoviti oskrbo s ključnimi surovinami, ki so nujno potrebne za digitalni in zeleni prehod, je poudarila ob predstavitvi načrtov za zmanjšanje odvisnosti EU-ja od uvoza surovin, ki jih potrebuje industrija čistih tehnologij. "Želimo pridobiti več rud in mineralov tukaj v Evropski uniji. Povečati želimo svoje predelovalne zmogljivosti na vsaj 40 odstotkov letne porabe," je dejala.

EU je glede teh surovin danes močno odvisen od nekaj tretjih držav, predvsem Kitajske. "Če želimo biti neodvisni, moramo nujno okrepiti in diverzificirati dobavne verige s podobno mislečimi partnerji," je poudarila predsednica komisije.

Tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel je v razpravi evropskim poslancem in poslankam poudaril, da mora EU postati bolj neodvisen od Kitajske. Kako draga je lahko takšna odvisnost, se je po njegovih besedah pokazalo v primeru oskrbe z energenti iz Rusije.

Hkrati pa je po njegovih besedah treba s Kitajsko sodelovati pri svetovnih vprašanjih, kot so podnebne spremembe, pa tudi na področju zdravja.

Von der Leyen je v Evropskem parlamentu napovedala, da bo skupaj s švedskim predsedstvom Svetu EU-ja voditeljem držav članic predlagala povečanje sredstev za raziskave in razvoj. EU si je že pred leti zastavil cilj, da bo do leta 2030 za raziskave in razvoj namenil tri odstotke bruto domačega proizvoda. Povečanje sredstev ni nujno samo za evropske raziskovalce, znanstvenike in podjetja, ampak je tudi močan znak, da je konkurenčnost evropskega notranjega trga izredno pomembna, je poudarila.

Napovedala je še, da bo komisija do jeseni izdelala konkretne predloge za poenostavitev birokratskih predpisov, da bi evropska podjetja postala bolj konkurenčna.

Kot je poudarila, prednostne naloge – evropski zeleni dogovor, digitalizacija in geopolitična odpornost – ostajajo nespremenjene. To so prave prednostne naloge, vendar mora biti njihovo izvajanje cenejše, zaradi vojne tik pred vrati, nestanovitnih cen energije in obsežnih naložb v čiste tehnologije pa mora Evropa okrepiti svoje ukrepanje, je dejala predsednica komisije.