Foto: BoBo
Foto: BoBo

Odgovornost delodajalca je, da zagotovi zaposlenemu občutek varnosti, da se v času koriščenja letnega dopusta resnično lahko odklopi. To pa pomeni, da bo nujne stvari opravil nekdo od sodelavk ali sodelavcev, ki ta čas niso na dopustu, so zapisali v sporočilu za javnost.

"Če je le mogoče, predlagam, da si v času letnega dopusta onemogočite dostop do službene pošte na pametnem telefonu in tablici, prenosni računalnik pa pustite v pisarni. Le tako se je mogoče resnično odklopiti in ne misliti na službene obveznosti," je dejal direktor Ekvilib Inštituta Aleš Kranjc Kušlan.

Poudarili so tudi odgovornost zaposlenih. "Da preklopi iz vloge nepogrešljivega zaposlenega v uživaškega dopustnika. Ni pa vedno lahko, saj se tudi dober počitek ne opravi sam od sebe. Je pa sproščujoč dopust vsekakor najbolj zdrava poslovna ideja," meni Kranjc Kušlan.

Majska raziskava Mediane TGI o dopustniških navadah Slovencev je pokazala, da si je v zadnjem letu polovica populacije privoščila daljši pet- ali večdnevni dopust, slaba tretjina oddih do štiri dni, več kot četrtina vprašanih pa si ga sploh ni privoščilo.

29 odstotkov tistih, ki so se odpravili na dopust, je bilo na počitnicah dva tedna, 37 odstotkov jih je bilo na dopustu en teden ali manj, 17 odstotkov se jih je na dopust odpravilo za tri tedne, nekaj manj kot 18 odstotkov pa jih je dopustovalo štiri tedne ali več.