Opozarjajo, da so bila doslej posebnih ukrepov deležna skoraj vsa področja razen kulture, in nasprotujejo predlogu ukinitve Sklada za razvoj nevladnih organizacij.

V Asociaciji nameri ukinitve Sklada za razvoj nevladnih organizacij ostro nasprotujejo. Foto: BoBo
V Asociaciji nameri ukinitve Sklada za razvoj nevladnih organizacij ostro nasprotujejo. Foto: BoBo

Po njihovem mnenju to, da za kulturo praktično ni bilo sprejetega enega resnejšega dodatnega ukrepa, jasno kaže na namero po slabitvi stabilnosti sektorja. Poudarjajo, da so večkrat navajali stališče Evropske komisije, ki sektor prepoznava kot močno prizadet, ter navajali raziskavo Unesca, ki priporoča številne ukrepe, septembra organizirali javno razpravo, kjer so trije profesorji ekonomije soglašali, da kultura potrebuje dodatne ukrepe.

Sorodna novica Krik kulture v kriznem letu

Vendar je, kot so zapisali v odzivu, vse ostalo prezrto in celo ukrep, ki ga je vlada kot edinega s področja kulture sprejela v prvem valu - avtomatsko podaljšanje pravice do plačila prispevkov -, v drugem valu v zakon ni vključen.

Nevladnim organizacijam zaprta pot do evropskih sredstev
Z namero ukinitve Sklada za razvoj nevladnih organizacij pa se po njihovem mnenju dogaja tudi napad na nevladni sektor. Kot so zapisali, predlogu ostro nasprotujejo, saj je sklad velikega pomena tudi za razvoj organizacij s področja kulture. Sredstva iz sklada omogočajo izvajanje evropskih razpisov, kjer je Slovenija na področju kulture med najboljšimi, omogočajo pa tudi profesionalizacijo in siceršnji razvoj sektorja.

Sorodna novica Poslanci opozarjajo na stisko samozaposlenih v kulturi. Simoniti: Minister lahko odloča sam.

Menijo, da bi bilo treba opraviti resno razpravo o višini prispevkov samozaposlenih v kulturi, ki morajo vsakih pet let izkazovati izjemnost, ter spomnijo, da v Asociaciji že vrsto let predlagajo karierno dinamiko, ki bi jo bilo treba uvesti čim prej.

Vlado pozivajo tudi, naj aktivira 100. člen zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic covida-19 in s sklepom podaljša ukrep temeljnega dohodka za samozaposlene in samozaposlene v kulturi, saj epidemija še vedno traja.

Glede neizplačanih sredstev za področje filma pozdravljajo začasno rešitev v predlogu zakona ter hkrati pozivajo odločevalce, da poiščejo tudi sistemsko rešitev.

Zakaj ne bi dobili še vavčerjev za kulturo?
Vladi so poslali tudi ukrepe, ki so jih v preteklosti že predlagali in za katere se jim zdi nujno, da bi vlada končno vsaj za nekatere od njih pokazala posluh.

Sorodna novica Vsak peti kulturni delavec brez dela, zatekajo se k drugim dejavnostim

Predlagajo, naj se samozaposlenim v kulturi vsaj še v prvi polovici leta 2021 avtomatsko podaljšuje pravico do plačila prispevkov. Poleg tega bi bilo za naslednjih pet let treba spustiti vstopni prag za pridobitev pravice do plačila prispevkov, saj je epidemija močno vplivala na reference ustvarjalk in ustvarjalcev. Menijo, da bi bilo treba uvesti vavčerje za kulturo za spodbujanje potrošnje za kulturo v letu 2021 ter vrednotnice na področju kulture in vzpostaviti sklad z nepovratnimi sredstvi.