France Pešeren s svojo Julijo - le kdo drug bi bil lahko zvezda današnje prireditve? Foto: BoBo
France Pešeren s svojo Julijo - le kdo drug bi bil lahko zvezda današnje prireditve? Foto: BoBo

Kot je poudarila državna sekretarka na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Eva Štravs Podlogar, gre za pravo petzvezdično doživetje, na katera stavi slovenski turizem, ki je neločljivo povezan s kulturo.

"Turizem in kultura, kultura in turizem, tega ne moremo razdvojiti. To je rdeča nit lanskega in letošnjega leta v promociji slovenskega turizma," je ob uradnem odprtju Prešernovega smenja poudarila državna sekretarka in dodala, da je Kranj z okolico ena izmed vodilnih 34 destinacij, na katere so v Sloveniji ponosni, jih poudarjajo in si želijo njihove nadaljnje rasti ter povezovanja.

Lepo je, da je to postal dan, ko so se zaprla vrata velikih trgovin in so se odprla, posebej v Kranju, vrata muzejev, knjižnic, vsega, kar je v naših srcih in je potrebno še toliko bolj spraviti tudi v naš razum.

Eva Štravs Podlogar

"O povezovanju nas je zelo veliko naučil že Prešeren. Povedal nam je veliko o pomenu besede domoljubje, o pomenu biti ponosen na svojo domovino in hkrati obdržati odprto srce," je povedala in spomnila, da je bila slovenska nacionalna bit vedno povezana s knjigo in poezijo, zato je na današnji dan prav, da s police vzamemo kakšno izmed zbirk poezije in jo nosimo s seboj.

Sama si je za današnji dan izbrala zbirko Zdravljica in njena pot v svet, v kateri so zbrani prevodi Zdravljice v 26 jezikov, vse od kitajščine in japonščine, prek evropskih jezikov do esperanta. "Zelo pomembno je imeti kulturno dediščino prevedeno, da jo lahko delimo z drugimi narodi in svojimi gosti," je dejala.

V zbirki Zdravljica in njena pot v svet so zbrani prevodi Zdravljice v 26 jezikov, od japonščine do esperanta. Foto: BoBo
V zbirki Zdravljica in njena pot v svet so zbrani prevodi Zdravljice v 26 jezikov, od japonščine do esperanta. Foto: BoBo

Pozvala je, naj ljudje cenijo Prešerna in njegove lepe besede vse dni v letu, danes pa še posebej. "Lepo je, da je to postal dan, ko so se zaprla vrata velikih trgovin in so se odprla, posebej v Kranju, vrata muzejev, knjižnic, vsega, kar je v naših srcih in je potrebno še toliko bolj spraviti tudi v naš razum," je sklenila Eva Štravs Podlogar.

Sorodna novica "Peti o svobodi in enakosti: to je dota, ki smo jo prejeli od Prešerna"

Direktor Zavoda za turizem in kulturo Kranj Tomaž Štefe je v nagovoru ocenil, da danes živimo v relativno bogati in kulturno razviti družbi, za kar smo lahko hvaležni. Hkrati pa se lahko vprašamo, katere vrednote so danes pomembne in si pri odgovoru vzamemo za navdih Prešerna.

Prešernovo mesto v kulturnem srcu Slovenije
"Kranj živi s Francetom Prešernom in ga čuti. Ponosni smo, da smo Prešernovo mesto in jaz sem ponosen, da je Kranj danes res pravo kulturno srce Slovenije,"
je povedal Štefe in dodal, da pri današnjem dogodku sodeluje več kot 100 organizacij in da je k vsebinam pripomoglo na stotine posameznikov.

Organizatorji napovedujejo, da se bo danes na ulice Kranja zgrnilo 200 tisoč ljudi. Foto: BoBo
Organizatorji napovedujejo, da se bo danes na ulice Kranja zgrnilo 200 tisoč ljudi. Foto: BoBo

V Kranju so s Prešernovim smenjem zavrteli čas nazaj v prvo polovico 19. stoletja že 17. leto zapored. Kranjski župan Matjaž Rakovec je vsem obiskovalcev, ki jih danes čez dan pričakujejo okoli 20.000, zaželel, da doživijo obdobje izpred več kot 170 let, ko se je v Kranju začela razvijati manufaktura in je tam svojo advokaturo odprl Prešeren.

Zavod za turizem in kulturo Kranj obiskovalce vabi na sprehod po mestu v značilnih meščanskih opravah, s cilindri in klobuki, ter v spominski fotokotiček, kjer se bodo lahko fotografirali v slogu 19. stoletja. V mestu se predstavljajo številni rokodelski mojstri domače in umetnostne obrti. Obiskovalci lahko prisluhnejo pevskim zborom, recitatorjem in lajnarjem, si ogledajo nastope folklornih skupin in gledališke prizore iz Prešernovega življenja.

V mestu se predstavljajo številni rokodelski mojstri domače in umetnostne obrti. Foto: BoBo
V mestu se predstavljajo številni rokodelski mojstri domače in umetnostne obrti. Foto: BoBo

Na različne dogodke jih vabijo tudi kranjske kulturne ustanove. Pester program tako poteka v Mestni knjižnici Kranj, kranjskih muzejskih hišah, Layerjevi hiši, stolpu Škrlovec, na Pungertu, v gledališču in Galeriji Prešernovih nagrajencev.

Visoki obisk
Slovenski kulturni praznik bodo v Kranju preživeli tudi letošnji Prešernovi nagrajenci, ki jih bo spremljal minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo, ki začasno vodi kulturni resor in je danes v Kranju položil venec na Prešernov grob v Prešernovem gaju. Dogajanje se bo sklenilo s tradicionalnim Shodom muz na kranjskem Parnasi v kranjskem gledališču, kjer bo zbrane nagovoril predsednik vlade Marjan Šarec.