Ministrstvu za kulturo predlaga vzpostavitev osrednjega skupnega kritiškega spletnega medija, kjer bi se redno objavljale kritike in bi se sledilo umetniški produkciji.

Kot je še zapisano v sklepu odbora, naj se ustanovi delovna skupina, ki naj izdela smernice za vzpostavitev omenjenega skupnega portala.

Udeleženci so poudarili tudi problematiko izobraževanja na področju kritike in opozorili, da mora kritik za svoje pisanje prejeti pošteno plačilo. Foto: Reuters
Udeleženci so poudarili tudi problematiko izobraževanja na področju kritike in opozorili, da mora kritik za svoje pisanje prejeti pošteno plačilo. Foto: Reuters

Krči se prostor kritike in posledično število kritikov
Razloge za vzpostavitev spletnega medija za objavljanje strokovne referenčne kritike za omenjena tri področja in stanje na področju kritike je v uvodu predstavila predsednica odbora Violeta Tomić (Levica). Poudarila je, da je stanje na področju kritike izjemno slabo, da ni kritiške refleksije in da je v medijih čedalje manj možnosti objavljanja umetnostnih kritik. Ob pomanjkanju kritiškega pisanja pa je usahnilo tudi število ljudi, ki še znajo pisati kritike.

Za področje gledališke umetnosti, ki je zelo minljiva, sta strokovna ocena in kritiška misel po njenih besedah pomemben del gledališke produkcije, ker sicer ostaja brez odziva, ovrednotenja in zgodovine. Opozorila je, da danes nihče kritiško ne pokriva sodobnega plesa in da je skoraj popolnoma ugasnila likovna kritika. Kot je še povedala, sicer obstaja nekaj področnih rešitev, kot je denimo portal Sigledal, vendar se spoprijemajo s pomanjkanjem stabilne infrastrukture.

Za sredstva bi poskrbelo ministrstvo
Nov spletni medij s strokovnim uredništvom pa bi po njenih besedah omogočil objave, spodbujal kritiško pisanje, vzgajal bi kritike in občinstvo ter obenem obveščal o dogajanju. Umetnikom bi zagotovil strokovne reference, skozi zapisovanje zgodovine umetniških dogodkov pa bi gradil pomemben dokumentarni arhiv. Kritike bi objavljali v roku 24 ur po dogodku, pokrivale pa bi tako institucionalno umetniško produkcijo kot tudi nevladne organizacije. Delovanje novega spletnega medija bi podprlo ministrstvo za kulturo.

Za področje gledališke umetnosti, ki je zelo minljiva, sta strokovna ocena in kritiška misel po besedah Violete Tomić pomemben del gledališke produkcije, ker sicer ostaja brez odziva, ovrednotenja in zgodovine. Foto: Reuters
Za področje gledališke umetnosti, ki je zelo minljiva, sta strokovna ocena in kritiška misel po besedah Violete Tomić pomemben del gledališke produkcije, ker sicer ostaja brez odziva, ovrednotenja in zgodovine. Foto: Reuters

Kaj pa film in literatura?
Minister za kulturo Dejan Prešiček je spomnil, da je ministrstvo to področje v preteklosti že poskušalo urejati denimo prek medijskih razpisov, da pa sistemske rešitve še ni. Pobudo za vzpostavitev osrednjega skupnega kritiškega spletnega medija pozdravlja, bi pa k naštetemu sam dodal še film in multimedijske umetnosti. Kot je še povedal, bodo na ministrstvu naredili vse, da bi bila pobuda realizirana.

Pobudo po besedah predsednice Nacionalnega sveta za kulturo (NSK) Uršule Cetinski podpira tudi NSK. Kot je poudarila, umetnost potrebuje razmislek o sami sebi, po drugi strani se tako izobražujejo tudi uporabniki umetnosti. Pri nadgradnji portala pa bi se ji zdelo pomembno vključiti tudi področje literature.

V nadaljevanju so svoje poglede na vzpostavitev skupnega kritiškega spletnega medija predstavili še predstavniki različnih društev in organizacij na področju umetnosti. Pozdravili so idejo o skupnem kritiškem spletnem mediju, ob tem pa bi bilo po njihovem mnenju treba ohraniti obstoječe pobude in jih podpreti. Poudarili so tudi problematiko izobraževanja na področju kritike in opozorili, da mora kritik za svoje pisanje prejeti pošteno plačilo.

Pomisleki: strah pred monopolizacijo, "pljuvanjem" in pomanjkljivimi možnostmi za kritiško izobrazbo
Vzpostavitev skupnega kritiškega spletnega medija so pozdravili tudi poslanci. Ljudmila Novak (NSi) je ob tem izrazila željo, da novi portal ne bi postal "novi pljuvalnik" in da bi imel dobro uredniško vodstvo. Primož Siter (Levica) projekt vidi tudi kot obliž za samozaposlene, ki morajo svoj status izkazovati z objavami v medijih.

Janja Sluga (SMC) je izrazila skrb, da bi prišlo do monopolizacije portala in da bi zanj namenjena sredstva ne prišla do piscev kritik, ampak bi se zaustavila pri administraciji. Alenka Jeraj (SDS) pa je menila, da bi bilo ob pomanjkanju usposobljenih kritikov najprej treba rešiti problematiko, kako izobraziti kritike.