Prireditve so pripravili ob obletnici nakbe, ki se je Palestinci spominjajo 15. maja.

Z besedo nakba, kar po arabsko pomeni katastrofa, je bilo označeno množično razseljevanje Palestincev leta 1948, ko so z domov pregnali več deset tisoč ljudi. Palestinci po svetu se vsako leto 15. maja spominjajo tega dogodka, v Sloveniji pa se za svobodo tega ljudstva zavzema Gibanje za pravice Palestincev.
Kot je na današnji novinarski konferenci povedala Tina Popović iz zavoda Divja misel, ki upravlja Vodnikovo domačijo, se gibanje pri njih predstavlja že nekaj let predvsem s knjigami, letošnji sklop dogodkov pa bo drugo leto zapored potekal v strnjeni obliki. Predstavnici gibanja Nadi Pretnar se zdi pomembno dati glas Palestincem, da povedo, kaj se z njimi dogaja, saj so, kot je dejala, običajno sami v tej zgodbi. Genocid, s katerim se spopadajo, pa vsak dan seže tudi v domove zahodnega sveta.
Na Vodnikovi domačiji bo v času dogodkov na voljo izbor knjig na temo Palestine, nekatere od njih pa bodo predstavili skupaj z njihovimi avtorji. Na programu so tudi projekcije filmov.
V goste so povabili pisatelja, založnika in knjigarnarja Mahmuda Muno, ki je z družinsko knjigarno Educational Bookshop v Jeruzalemu v samem središču palestinske kulture in identitete. Izraelska policija ga je februarja letos aretirala ter zaplenila nekaj knjig, na kar je med drugim opozoril tudi Slovenski center PEN.
Muna bo med drugim predstavil knjigo Daybreak in Gaza ter v pogovoru z visokošolskim učiteljem Alešem Črničem in prevajalko Katjo Zakrajšek spregovoril "o sveti deželi na stičišču religij, geopolitičnih pritiskov in protikolonialnega odpora".
Iz Palestine bosta na dogodkih sodelovala tudi novinar, aktivist in kmetovalec Farid Tamalah, ki si prizadeva za prehransko neodvisnost Palestine in s tem izkazuje svojevrstnem upor proti Izraelcem, ter politični ilustrator in aktivist Mohamad Sabaneh. Zadnji bo v pogovoru z novinarko Kristino Božič spregovoril o izkušnji v izraelskem zaporu, ki jo je prikazal tudi v večkrat nagrajenem grafičnem romanu.
Kot soorganizatorji so se pridružili v Pekarni Magdalenske mreže iz Maribora, vključeni pa so še številni partnerji, med njimi več ljubljanskih visokošolskih zavodov. Kot je povedala predstavnica Pekarne Magdalenske mreže Urška Breznik, tudi v Mariboru na dogajanje v Palestini opozarjajo z občasnimi prireditvami, pri čemer vsebine velikokrat povezujejo s kritično mislijo.
Pridružilo se je tudi Društvo novinarjev Slovenije z razstavo ilustriranih portretov ubitih palestinskih novinarjev in medijskih delavcev, ki bo na Vodnikovi domačiji na ogled med 12. in 25. majem. Kot je povedala Maša Špiler iz društva, je bilo v zadnjem letu in pol po njenih navedbah ubitih 200 palestinskih medijskih delavcev, več kot 380 jih je bilo ranjenih, uničene je bilo tudi več kot 90 odstotkov medijske infrastrukture.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje