Ljudi, kraje in stvari je v slovenščino prevedel Andrej E. Skubic. Foto: SMG/Ksenija Mikor
Ljudi, kraje in stvari je v slovenščino prevedel Andrej E. Skubic. Foto: SMG/Ksenija Mikor

Vedel sem, da bodo na vsaki predstavi med občinstvom ljudje, ki so to, kar je prikazano na odru, neposredno izkusili. Vedel sem, da jim lahko, če ne bom previden, res škodujem. Zato se mi je zdelo pomembno, da sem govoril s toliko ljudmi, ki so imeli izkušnje z odvisnostjo, zdravljenjem in rehabilitacijo, z njihovimi bližnjimi, s toliko terapevti in zdravniki, kolikor sem le mogel.

Duncan Macmillan

V Slovenskem mladinskem gledališču (SMG) bo danes ob 19.30 premiera uprizoritve Ljudje, kraji in stvari angleškega dramatika Duncana Macmillana v režiji Matjaža Pograjca. Peta premiera v SMG-ju je po igralski zasedbi najbolj številčna produkcija letošnje sezone, govori pa o odvisnosti in procesu zdravljenja.

Sama sebi največja sovražnica
Po besedah Janje Majzelj, ki upodablja glavno junakinjo, odvisnico Emmo, predstava govori, da mora biti odvisnik previden, da se ne druži z ljudmi, ob katerih bi lahko znova zapadel v odvisnost, da se ne zadržuje na krajih, ki jih povezuje z drogo ali pitjem, in da se izogiba stvarem, ki bi lahko bile sprožilec odvisnosti.

"V večini zgodb se protagonisti bojujejo za preživetje in jih drugi liki pri tem ovirajo. V Ljudeh, krajih in stvareh pa Emmo obdajajo ljudje, ki bi ji radi pomagali, ona pa se bojuje z njimi!," je pojasnil Macmillan v intervjuju, ki ga boste našli v gledališkem listu predstave. "Sama je svoja lastna antagonistka."

V sodobni družbi smo vsi odvisni od nečesa, ta odvisnost pa ni bolezen in stigma, ampak je realnost vseh nas. Vprašanje vsakega posameznika pa je, v kolikšni meri si to sam prizna, se s tem sooči in živi ter koliko si lahko duhovit do te teme, kar je tudi ključ same postavitve predstave, pa pravi režiser Pograjc in dodaja, da ni naključje, da so v predstavi uporabili tudi marionete kot alter ego glavne junakinje.

Pri ilustraciji odvisnosti se predstava nasloni na simboliko marionete. Foto: SMG/Ksenija Mikor
Pri ilustraciji odvisnosti se predstava nasloni na simboliko marionete. Foto: SMG/Ksenija Mikor

Odmik od klišejskih upodobitev
Po besedah dramaturgije Evelin Bizjak se Macmillan v Ljudeh, krajih in stvareh na senzibilen način ukvarja z odvisnostjo in problematizacijo stereotipnega prikazovanja odvisnosti, ki gre v smer bodisi stigmatizacije ali glorifikacije. Macmillan se poleg tega tudi sprašuje, kateri so vzroki, kje se "te strukture duševnosti zgradijo", da so nekateri posamezniki bolj podvrženi odvisnosti.

V predstavi igrajo še Daša Doberšek, Klara Kastelec kot gostja, Nataša Keser, Klemen Kovačič, Maruša Oblak, Ivan Peternelj, Robert Prebil, Matej Recer, Katarina Stegnar, Blaž Šef, Matija Vastl in Vito Weis. Pod scenografijo se podpisuje Miloš Narobe, kostumografijo Neli Štrukelj, koreografijo Branko Potočan. Svetlobo, zvok in maske so oblikovali Matjaž Brišar, Marijan Sajovic in Nathalie Horvat.

Likovna podoba in oblikovanje lutk je delo Barbare Bulatović. Po današnji premieri bodo Ljudje, kraji in stvari ta mesec na sporedu prihodnji teden v ponedeljek, torek in sredo.