Katalog razstavljenih umetnin. Foto: The Metropolitan Museum of Art
Katalog razstavljenih umetnin. Foto: The Metropolitan Museum of Art

Postavitev, ki je javnosti na ogled od preteklega petka, je zasnovana tako, da obiskovalec spremlja umetnikov razvoj tako v smislu samega medija kot tudi tematik, ki se jih je loteval. Združuje približno sto del iz zbirke Metropolitanskega muzeja, ki se ponaša z eno najvidnejših zbirk Goyevih risb in grafik zunaj Španije, pa tudi iz madridskega muzeja Prado in še nekaterih drugih zbirk.

Francisco de Goya (1746–1828), ki velja za enega najpomembnejših umetnikov s konca 18. in zgodnjega 19. stoletja, je slovel tudi kot izjemno ploden risar in grafik. Ustvaril je približno 900 risb in 300 grafik, v katerih je na edinstven in prepričljiv način izrazil svoj politični liberalizem, kritiko vraževerja in nenaklonjenost intelektualnemu zatiranju.

Goya se je rodil v Fuentetodosu blizu Zaragoze. Študiral je v Zaragozi, Madridu in Italiji. Bil je član Kraljeve akademije San Fernando v Madridu in uradni slikar na španskem dvoru. Leta 1824 je odšel v prostovoljno izgnanstvo v Francijo, umrl je v Bordeauxu.

Ustvarjal je ob koncu rokokoja in v prvem obdobju klasicizma, vendar je njegova močna ustvarjalna osebnost presegla vse slogovne značilnosti. Bil je oster in kritičen opazovalec ter neusmiljen realist. Slikarski izraz je naslonil na Tiepolo in Rembrandta, v grafikah pa je izbral temačno, simbolično paleto. V njegovih delih so vidni nastavki romantičnega slikarstva in celo impresionizma.