Razstavo Zbirke za solidarno prihodnost lahko ujamete do sredine marca. Foto: Tomo Jeseničnik
Razstavo Zbirke za solidarno prihodnost lahko ujamete do sredine marca. Foto: Tomo Jeseničnik

Uwe Bressnik bo v sodelovanju s svetovno znanim angleškim slikarjem in džezovskim kitaristom Keithom Roweom predstavil projekt The Music Before and Behind the Object, ki ga že nekaj let razvijata v sodelovanju s studiom TONSPUR v MQ-ju na Dunaju. Njuno delo bodo povezali z novimi deli slovenskih umetnikov Saša Vrabiča in Marka Batiste, ki prav tako raziskujeta vizualni nagovor na presečišču podobe in zvoka.

Konec septembra bodo predstavili izbor del iz javnega poziva Trienale rokodelstva in obrti. Foto: Dobran Laznik/KGLU
Konec septembra bodo predstavili izbor del iz javnega poziva Trienale rokodelstva in obrti. Foto: Dobran Laznik/KGLU

Z razstavo, ki jo pripravlja kustos Marko Košan, bo Koroška galerija likovnih umetnosti leto sklenila. Začenja ga z razstavo Zbirke za solidarno prihodnost, ki so jo lani na dan človekovih pravic odprli kot rezultat sodelovanja s Centrom sodobnih umetnosti Črne gore – Laboratorijem zbirke umetnosti neuvrščenih držav iz Podgorice. Izbrana dela iz te zbirke so vzpostavili v dialog z deli, ki jih v zbirki Galerija za mir hrani KGLU. To so dela, ki so jih galeriji podarili umetniki, sodelujoči na mednarodnih razstavah pod okriljem ZN-a, z idejo, da se v Slovenj Gradcu vzpostavi galerijo, ki bo zastopala ideje miru, solidarnosti in mednarodnega sodelovanja. Razstava bo na ogled do sredine marca.

Marca bodo v KGLU-ju gostili Mednarodno potujočo razstavo likovnega natečaja in kulturni dogodek Igraj se z mano, ki ga organizirata Center Janeza Levca Ljubljana in Društvo za kulturo inkluzije. Cilj natečaja in razstave je spodbujanje socialne integracije oziroma inkluzije med otroki, mladostniki in odraslimi osebami s posebnimi potrebami ter večinsko populacijo vseh generacij.

Podobe narave bodo na ogled od konca marca do konca maja. Razstava, ki jo pripravlja kustosinja Katarina Hergold Germ, bo predstavila izbor del slovenskih avtoric, ki s prepričljivo in posebno vizualno govorico v svetu, preplavljenem z digitaliziranimi podobami, ponudijo gledalcu prostor meditativnega premisleka.

Aprila se bo v sklopu pobude izmenjava zbirk predstavila zbirka Centra sodobnih umetnosti Celje, tam pa bo od julija do konca novembra na ogled zbirka Hommage á Tisnikar.

Stalna razstava, posvečena Jožetu Tisnikarju. Foto: Tomo Jeseničnik
Stalna razstava, posvečena Jožetu Tisnikarju. Foto: Tomo Jeseničnik

Umetnost Iveta Šubica bo na ogled čez poletje. Razstavo, ki je nastala ob stoletnici slikarjevega rojstva, bodo prenesli iz Loškega muzeja Škofja Loka, postavitev pa bo za to priložnost dopolnjena s slikarskimi in grafičnimi deli.

Poleti bodo na ogled postavili dela iz zasebne zbirke, ki jo je KGLU leta 2022 odkupila s pomočjo ministrstva za kulturo. Obsega enainštirideset vrhunskih slikarskih del velikega formata umetnikov, ki spadajo med izpostavljena in najpomembnejša imena poznega modernizma oziroma postmodernizma na Slovenskem. Razstava Duh postmodernizma bo na ogled do sredine septembra.

Septembra bo na vrsti tradicionalna razstava z natečaja za izvirno otroško likovno in literarno delo ter fotografijo, kjer sodelujejo šole in zavodi iz vse Slovenije. Vsako leto so razpisane tri teme, povezane z aktualno družbeno problematiko, vsaj eno od njih pa razglasi Generalna skupščina Združenih narodov.

Konec septembra bodo predstavili izbor del iz javnega poziva Trienale rokodelstva in obrti, ki ga pripravljajo skupaj s Koroškim pokrajinskim muzejem, Podjetniškim centrom Slovenj Gradec, Slovenskim etnografskim muzejem, Muzejem za arhitekturo in oblikovanje ter v sodelovanju s Centrom za kreativnost in Centrom Rog. Na trienalu bodo na ogled izdelki, materiali in prototipi, ki z ročnimi načini izdelovanja oživljajo tradicionalna znanja rokodelskih panog ter rokodelstvo razumejo kot vir idej in invencij. Javni poziv poteka do 12. marca 2023.

Zbirke za solidarno Prihodnost. Foto: Dobran Laznik/KGLU
Zbirke za solidarno Prihodnost. Foto: Dobran Laznik/KGLU

Svet brez meja
Na Muti je do konca meseca na prostem na ogled Svet brez meja umetnice Vesne Bukovec, ki je nastala v okviru projekta Koroška 100 let pozneje. Umetnica je v projektu, ki jo je izvedla v sodelovanju s KGLU-jem, pozvala ljudi, naj razmišljajo o svetu brez meja.

V Galeriji Ravne bo do konca januarja na ogled razstava Srečni dnevi celjskega slikarja Mateja Čepina, na začetku februarja se bo z zvočno prostorsko instalacijo predstavila intermedijska umetnica, glasbenica, aktivistka in pesnica Aphra Tesla. V sodelovanju s Klubom koroških študentov in Koroškim mladinskim kulturnim centrom Kompleks bo razstavljala mlada umetnica Isidora Todorić, ki jo zadevajo širša družbena vprašanja, lingvistika in botanika.

Z razstavo grafik in del na papirju Mladena Stropnika nadaljujejo sodelovanje z Mednarodnim grafičnim centrom Ljubljana. Viktor Popović bo predstavil instalacijo, ki jo bo uresničil v sodelovanju s podjetjem SIJ Metal Ravne, ob koncu leta pa se bo po sedmih letih z najnovejšimi slikami, risbami in gobelini znova predstavila Katja Felle.