Lewis Hamilton je eno najboljših predstav sezone prihranil za konec. Zmaga na zadnji dirki nikoli ni bila pod vprašajem, če bo Britanec odlične predstave nadaljeval tudi v prihodnji sezoni, bo v novem letu zagotovo padel rekord po številu zmag na dirkah formule ena, ki ga še vedno drži Michael Schumacher (91). Foto: AP

Hamilton, novi stari svetovni prvak, ki si je v soboto zagotovil še peti najboljši štartni položaj v Združenih arabskih emiratih, je imel relativno mirno dirko. Največ dela ga je čakalo na štartu, opravil ga je z odliko, odlično je speljal, za seboj zadržal vse tekmece in v uvodni zavoj zapeljal prvi.

Hamilton je imel še največ dela na štartu, kjer pa je suvereno zaprl Verstappna, v uvodni zavoj dirke zapeljal prvi in vodstvo relativno mirno zadržal do konca. Foto: Reuters

Vodstvo je zadržal do konca. Čeprav je nekajkrat po radijski zvezi svojemu moštvu potožil nad zmogljivostjo svojega dirkalnika, njegova zmaga nikoli ni bila pod vprašajem. Dirkal je suvereno, ni delal večjih napak, s prednostjo slabih 17 sekund je dosegel 84. zmago v karieri.

Kako dominanten je bil letos, dokazuje tudi podatek, da je bila to njegova 11. zmaga v sezoni, s čimer je izenačil dosežek iz lanske sezone in iz leta 2014, uvodne sezone novega obdobja turbomotorjev. Le štirikrat na 21 letošnjih dirkah se ni povzpel na oder za zmagovalce (VN Avstrije, VN Nemčije, VN Singapurja in VN Brazilije)!

"Ponosen sem na ekipo in zelo sem ji hvaležen. Rad bi se zahvalil vsem tukaj in doma. Ta dirkalnik je prava umetnost," je neposredno po dirki v pogovoru z Davidom Coulthardom dejal Hamilton, ki je v Abu Dabiju dosegel hat-trick: 'pole position', zmago in najhitrejši krog.

Verstappen dobil boj z Leclercom
Precej bolj zanimivo je bilo v boju za drugo mesto. Že v kvalifikacijah se je v prvo štartno vrsto prebil Verstappen, ki je položaj po štartu tudi zadržal, a ne za dolgo, saj ga je ob koncu dolge ravnine Leclerc z močnejšim pogonskim sklopom že dohitel – in prehitel. Nizozemec je Monačana z bolj svežimi gumami vendarle napadel po notranji strani 8. zavoja v 33. krogu in ga tudi prehitel. Leclerc je že v naslednji ravnini vračal udarec, a neuspešno. 22-letnik iz Hasselta mu je v naslednjih krogih pobegnil in si zacementiral drugo mesto, Leclerc se je moral zadovoljiti s tretjim. To je pomenilo, da je Verstappen letošnjo sezono v skupnem seštevku za svetovno prvenstvo v kraljici motošporta sklenil na sijajnem tretjem mestu, pred četrtouvrščenim Leclercom je imel na koncu 14 točk naskoka.

Leclerc je sicer v zaključku dirke zaradi precej obrabljenih gum iz kroga v krog izgubljal prednost pred Valtterijem Bottasom (Mercedes), ki je zaradi menjave pogonskega sklopa dirko začel z začelja kolone. Finec je storil vse, da bi se z 20. povzpel na 3. mesto oziroma na oder za zmagovalce, a mu je za napad na stopničke zmanjkalo metrov.

Sebastian Vettel si je od sezone obetal veliko, na koncu pa je po vrsti (začetniških?) napak moral priznati premoč moštvenemu tekmecu Charlesu Leclercu. Leto 2019 je v skupnem seštevku sklenil na zanj skromnem 5. mestu. Foto: EPA

Vettel sezono sklenil s petim mestom
Precej manj zadovoljen z razpletom dirke je Leclercov moštveni kolega Sebastian Vettel. Ferrarijev dirkač z dirkalnikom št. 5 je dirko začel s petega štartnega položaja, prav na petem mestu jo je tudi končal. Prelomni trenutek se je zgodil v 12. krogu, ko so se pri Ferrariju odločili za dvojni postanek. Najprej je v bokse zapeljal Leclerc, hip za njim še Vettel. Leclercov postanek je minil brez težav, Vettlov pač ne. Zalomilo se je pri nameščanju sprednje leve gume, zaradi česar je Nemec izgubil kar nekaj dragocenega časa, s tem pa tudi upe po boljši uvrstitvi. Na stezo se je vrnil za Bottasom in za njim izgubil še nekaj sekund, ko Fincu zaradi tehničnih težav, zaradi katerih uporaba sistema DRS v ravninah prvih 17 krogov ni bila mogoča, ni uspelo prehiteti Nica Hülkenberga (Renault). V zaključku dirke si je peto mesto zagotovil z uspešnim napadom na Alexandra Albona (Red Bull).

Carlos Sainz, ki je kariero v elitnem razredu motošporta začel pri Toro Rossu, nadaljeval pa pri Renaultu, je z McLarnom letos dosegel uspeh kariere. V Interlagosu se je (za zeleno mizo) prvič v karieri zavihtel na oder za zmagovalce, po osvojeni točki na zadnji preizkušnji v letu 2019 pa je sezono sklenil na odličnem šestem mestu, točko pred Pierrom Gaslyjem, ki je sezono 2019 začel pri Red Bullu, končal pa pri Toro Rossu. Do letos je bila najboljša končna uvrstitev Madridčana deveto mesto, ki ga je osvojil leta 2017 (sezono je začel pri Toro Rossu, pred dirko za VN ZDA pa je zamenjal moštvo in kariero nadaljeval z Renaultom). Foto: AP

Sainz 'skočil' na šesto mesto!
Lep podvig je na sklepni dirki uspel tudi Carlosu Sainzu mlajšemu, ki je bil pred začetkom dirkaškega konca tedna v skupnem seštevku sedmi in točkovno izenačen s Pierrom Gaslyjem (Toro Rosso). Francozu se je dirka povsem ponesrečila, sklenil jo je na predzadnjem mestu, Sainz pa si je s prehitevalnim manevrom v zadnjem krogu, s katerim je švignil mimo Hülkenberga, zasedel 10. mesto, osvojil zlata vredno točko in sezono končal kot šesti dirkač med elito. Izjemen uspeh Španca in ekipe McLaren, ki je zaradi Hondinih nekonkurenčnih pogonskih sklopov padla v senco najboljših. Pred začetkom lanske sezone so zamenjali dobavitelja motorjev (Renault), s katerim so začeli pohod proti stari slavi. Prav Sainz je na prejšnji dirki v Braziliji osvojil prve McLarnove stopničke po uvodni dirki sezone 2014 v Melbournu.