Nogometaši PSG-ja so se uvrstili v polfinale letošnje Lige prvakov. A zmaga je zahtevala tudi svoj davek, v končnici tekme se je poškodoval prvi vratar Keylor Navas. Zamenjal ga je Sergio Rico. Foto: Reuters

Parižani so tako končali sezono Atalante, ki je v letošnji Ligi prvakov (pa tudi v Serie A) zares navdušila in je veljala za eno največjih evropskih presenečenj v zadnjih letih.

Bergamčanom, ki so igrali brez Josipa Iličića (ta je bil odsoten iz osebnih razlogov), se ni izšlo, da bi še drugič v klubski zgodovini zaigrali v polfinalu katerega izmed evropskih klubskih tekmovanj, potem ko so leta 1988 zaigrali v polfinalu Pokala pokalnih zmagovalcev in klonili pred poznejšim zmagovalcem, belgijskim Mechelenom.

A svojo kožo so drago prodali. Francoskega prvaka, ki ima v svojih vrstah kopico največjih imen svetovnega nogometa, so dobro namučili, večji del tekme so celo vodili, a nato v izdihljajih obračuna popustili in prejeli dva hitra zadetka. PSG je v polfinale poslal rezervist Eric Maxim Choupo-Moting.

Mario Pašalić je Atalanto po slabe pol ure igre popeljal v vodstvo. Foto: Reuters

Obleganje pariških vrat
Ljubitelji nogometa so prišli na svoj račun. Atalanta, ki velja za največje presenečenje letošnje Lige prvakov, je nadaljevala razburljive predstave iz skupinskega dela in osmine finala tekmovanja. Že v 3. minuti srečanja je pariškega vratarja Keylorja Navasa testiral Alejandro Gomez, že v naslednjem napadu je na drugi strani igrišča izjemno priložnost zapravil Neymar, ki je grdo zgrešil "zicer". Atalanta je bila v prvem polčasu podjetnejša, v 11. minuti je po Gomezovem predložku Navasa v obrambo s strelom z glavo prisilil Hans Hateboer, hip zatem je vratar PSG-ja, ki je moral biti zelo oprezen in je imel polne roke dela, z neverjetno obrambo preprečil veselje še Mattii Caldari. Ta je ob bližnji vratnici sicer sprožil iz prepovedanega položaja.

Pašalić ukanil Navasa za 1:0
Atalanta je oblegala vrata francoskega prvaka, pritisk pa se ji je izplačal v 27. minuti, ko je v polno zadel Mario Pašalić. Žoga se je po preigravanju Duvana Zapate srečno odbila do njega, s plasiranim strelom je ukanil vratarja za 1:0. Na zadnjih šestih tekmah Lige prvakov je bil 25-letni Hrvat neposredno vpleten v pet zadetkov Atalante (trije zadetki, dve podaji).

Neymar ni imel svojega večera. Resda je bil v napadu zelo dejaven, a njegovi streli so bili večinoma predivji, da bi končali v mreži. Še posebej v prvem polčasu, ko je zapravil dve zares imenitni priložnosti. Foto: Reuters
Paris Saint-Germain je v zaključku tekme izvajal vse hujši pritisk na vrata Atalante, v 90. minuti je Marquinhosu, ki je član pariškega kolektiva od leta 2013, vendarle uspelo izenačiti izid na 1:1. Foto: Reuters

Neymar zapravil vse priložnosti
Pri PSG-ju je bil daleč najbolj razpoložen Neymar, ki pa je zapravil kopico lepih priložnosti. Že minuto po zadetku italijanskega kolektiva je z roba kazenskega prostora silovito sprožil mimo desne vratarjeve vratnice, Marco Sportiello je bil kos tudi njegovemu poskusu s prostega strela. Še eno izjemno priložnost je brazilski napadalec zapravil v 42. minuti, ko je z divjim strelom z levico ob bližnji vratnici za več metrov zgrešil gol. Nogometaši Atalante so v obrambi storili veliko napak, česar pa Parižani v prvem delu tekme niso izkoristili.

Rezervist Eric Maxim Choupo-Moting je v 93. minuti zadel za preobrat in veliko zmago, ki je Parižane poslala v polfinale letošnje Lige prvakov. Foto: Reuters

Po uri igre na zelenico stopil Mbappe
Napadi Atalante tudi v uvodu drugega polčasa niso pojenjali, Italijani so še naprej pritiskali, po slabi uri igre je imel Berat Djimsiti na levici dvojno vodstvo, a je njegov neoviran polvolej za kakšen meter zletel mimo vratnice. V 60. minuti je trener Parižanov Thomas Tuchel v igro namesto Pabla Sarabie poslal Kyliana Mbappeja, ki se je vrnil po poškodbi, ki jo je staknil v finalu francoskega pokala. Mladi francoski napadalec je v igro Atalante vnesel precej nemira, v 74. minuti se je po lepem prodoru po levi strani znašel iz oči v oči s Sportiellom, a je ta njegov strel z desno nogo nekako le ubranil. Vajo je ponovil v 80. minuti in v 81. minuti ter mrežo ohranil nedotaknjeno.

Preobrat v slabih treh minutah
PSG je – razumljivo – začel izvajati vse večji pritisk. Atalanta se je krčevito branila, s prekrški zaustavljala nalete nasprotnika, a pritiska se ji nikakor ni uspelo otresti. Ko je že kazalo, da utegne preživeti vse napade, pa je v 90. minuti izid izenačil Marquinhos. Ta je po podaji z leve strani žogo iz bližine zbezal v mrežo. Nogometaši iz francoske prestolnice so "zavohali kri", še naprej so napadali, že slabe tri minute pozneje je za preobrat po podaji Mbappeja poskrbel rezervist Eric Maxim Choupo-Moting, ki je iz bližine premagal Sportiella za končnih 1:2.