Luka Dončić, Zoran Dragić in Mike Tobey so vsi dosegli dvomestno število točk. Foto: Fiba/Hendrik Osula

Evropski prvaki so z odliko opravili s prvo nalogo v Kaunasu in četrtič na prav toliko tekmah na kolena spravili sicer najuspešnejšo afriško reprezentanco do zdaj. Z zmago so se tudi prebili v polfinale turnirja, bodo pa torej že čez manj kot 24 ur s Poljsko, ki je Angolo ugnala s 83:64, obračunali za prvo mesto v skupini.

Takoj so zagospodarili na parketu, povedli s 13:0 in v nadaljevanju ves čas višali razliko. Tako rekoč so srečanje odločili že v prvi četrtini, ki so jo dobili za 24. Selektor Aleksander Sekulić je lahko razporedil minutažo med vse svoje varovance. Največ časa je igral Vlatko Čančar, pa še to nekaj manj kot 23 minut. Po zaslugi dobre obrambe se je odprlo tudi v napadu. Vseh 11, ki je stopilo na parket – Klemen Prepelič je manjkal zaradi bolečin v vratu –, se je vpisalo med strelce, kar osem pa je doseglo dvomestno število točk. Prva peterka je prispevala 59 točk, prav toliko pa so jih zbrali tudi košarkarji s klopi.

Najboljši med njimi je bil s 16 Zoran Dragić, po 13 sta jih dodala Čančar in Luka Dončić, ki je na svoji deseti uradni tekmi v slovenskem dresu dodal še šest skokov, devet podaj in pet ukradenih žog, tako da je v 17 minutah dosegel indeks 26. Slovenci so za dve metali odličnih 71 odstotkov (20/28), 46 pa za tri (18/39). Prepričljivo so bili boljši v skoku (35:46), navdušili pa so tudi z 31 podajami, kar je bila posledica ekipne igre in dobrega kroženja žoge.

Začetek tekme s 13:0, v prvem polčasu tudi +36

Imenitno so slovenski košarkarji začeli kvalifikacijski turnir. Peterka Mike Tobey, Čančar, Dragić, Jaka Blažič, ki je na dan tekme dopolnil 31 let, in Dončić si je ekspresno priborila dvomestno prednost. Prvi koš je dosegel Dragić po uspešnem protinapadu, zatem sta takoj domiseln "alley-oop" v njunem slogu izpeljala Dončić in Tobey, nato je dve trojki zadel Čančar, Dragić pa dal dva prosta meta za 13:0. Angola je šele v četrti minuti prvič zadela, do konca četrtine pa je dala le devet točk. Tudi po menjavah ritem slovenske igre ni padel. Ko je dve trojki v nizu zadel Gregor Hrovat, je Slovenija povedla z 29:9, uvodno četrtino pa dobila s 33:9.

Košarkarji uspešno začeli lov na olimpijsko vozovnico

Tudi v drugi četrtini je bilo vse v znamenju evropskih prvakov. Najprej je bil pod obročem uspešen Hrovat, sledili sta dve trojki Jakoba Čebaška in razlika je narasla na 41:11. Dončić je v zaključku polčasa prodrl, zatem pa z natančnim metom izza črte poskrbel za +36, kar je bila najvišja razlika v prvem delu, ki ga je Slovenija dobila s kar 64:30. Ob Dončiću sta še Hrovat in Tobey dosegla dvomestno število točk. Slovenci so bili boljši v skoku (27:16), za dve so metali 75-odstotno, za tri pa 48-odstotno, ob tem so zbrali kar 18 podaj, osem od teh je prispeval Dončić.

Najvišja razlika kar 52

Čeprav so Angolci drugi polčas začeli s serijo 5:0, je kmalu razlika znova začela naraščati. Prvi slovenski koš v drugem delu je prispeval Dragić, ki je zadel trojko na začetku 22. minute. Po dveh ukradenih žogah in uspešnih protinapadih, ko je najprej zabil Dončić, zatem pa Čančar zadel dva prosta meta, je bila slovenska prednost prvič +40. Ob koncu tretje četrtine je Sekulićeva vrsta prek Alekseja Nikolića, Blažiča in Eda Murića naredila serijo 10:0 in angolski zaostanek je narasel na 48.

Sekulić: Poljska je zelo dobra ekipa

Nikolić je izza črte odprl zadnjo četrtino, tri minute pozneje pa je s trojko Luka Rupnik poskrbel, da je razlika narasla celo prek 50 (101:49). 52 je bila tudi najvišja prednost na tekmi, izid srečanja pa je ob začetku zadnje minute z ukradeno žogo in uspešnim polaganjem postavil Čebašek.

"Vedeli smo, da moramo dobiti eno od dveh tekem v skupini, zato smo dvoboj z Angolo vzeli kot finale pred finalom. Veseli smo, da smo pokazali pravi obraz, da smo garali od prve do zadnje minute in da tekmecu nismo dali nobenih možnosti. Že jutri nas čaka veliko bolj zahteven nasprotnik, zato se moramo spočiti in čim bolje pripraviti na Poljsko," je po visoki zmagi povedal keptan Murić.