Šampionska ekipa, ki si je izborila zgodovinski nastop na olimpijskih igrah. Foto: Fiba/Hendrik Osula

Štiri leta po naslovu evropskega prvaka je košarkarska reprezentanca znova spisala zgodovino. Trikrat je neuspešno lovila olimpijske sanje, izpolnila pa jih je v Litvi, kjer si je z zmago na kvalifikacijskem turnirju priborila vozovnico za Tokio. Na največjem športnem dogodku jo v zelo zanimivi skupini čakajo gostitelji Japonci, svetovni prvaki Španci in olimpijski prvaki iz leta 2004 Argentinci.

V pravi poslastici za košarkarske sladokusce je pred več kot 11.000 gledalci Slovenija odigrala sijajno. Zelo kakovostna Litva, ki je zaigrala na zadnjih sedmih olimpijskih igrah, ko je osvojila tudi tri brone, ji preprosto ni bila kos. V napadu je igrala na krilih izjemnega Luke Dončića, MVP-ja turnirja, ki je z 31 točkami, 11 skoki in 13 podajami dosegel trojni dvojček, predvsem v drugem polčasu pa fantastično delo z borbeno in požrtvovalno predstavo opravila tudi obrambno. Zaustavila je litovske strelce z razdalje, predvsem pa je odlično omejila učinek dveh orjakov pod obročem – Jonasa Valančiunasa in Domantasa Sabonisa, ki sta skupaj dala 23 točk, hkrati pa s 37:34.

Luka Dončić je blestel celoten turnir, pika na i pa je bila neverjetna predstava v finalu. Foto: Fiba/Hendrik Osula

Kot ves turnir so bili tudi tokrat evropski prvaki odlični v napadu. Lepo je krožila žoga, ki so jo izgubili le petkrat. Za dve je Slovenija metala 56-odstotno, za tri pa 42. 18 točk je pristavil Vlatko Čančar, 16 Jaka Blažič, 13 pa Mike Tobey. Vsak od dvanajsterice je skupaj s strokovnim štabom na čelu s selektorjem Aleksandrom Sekulićem pristavil svoj kamenček v šampionski mozaik. Poleg že omenjenih so olimpijsko vstopnico dvignili še Zoran Dragić, Klemen Prepelič, Žiga Dimec, Edo Murić, Aleksej Nikolić, Gregor Hrovat, Luka Rupnik in Jakob Čebašek.

Ob koncu prve četrtine prvič Slovenija povedla za deset

Slovenija je začela z isto peterko kot na vseh tekmah v Kaunasu, pri Litvi pa sta na parket takoj prišla oba zvezdnika Valančiunas in Sabonis. Dragić je polagal že v tretji sekundi, na drugi strani pa so takoj žogo spravili pod obroč, kjer je glavne preglavice povzročal Valančiunas, ki je že v prvi četrtini prispeval deset točk, ob tem pa izsilil dve osebni napaki Tobeyja. Dve je dobil tudi Blažič, ki je bil v uvodnih minutah izjemno razpoložen in je prispeval deset točk, a tudi Sabonis si je hitro prislužil dve osebni. Z delnim izidom 9:0 je Slovenija v šesti minuti povedla s 16:11, sledile pa so minute, ko se je razigral Dončić, ki je poskrbel, da je razlika narasla celo na deset (18:28). Z minuto odmora je slovenski nalet ustavil Darius Maskoliunas, do konca četrtine pa je Litva znižala na 24:28.

Ob odmoru izenačeno 52:52

Litva je serijo nadaljevala v drugi četrtini. Na krilih Mariusa Grigonisa je naredila delni izid 12:0, ki ga je s prostim metom zaključil Rokas Jokubaitis. Gostitelji turnirja so povedli, nato pa je triminutni strelski post prekinil Prepelič, ki je v tej četrtini dosegel vseh svojih sedem točk. Zatem je znova vajeti slovenskega napada prevzel Dončić, ki je imenitno prodiral pod litovski obroč in štirikrat ob košu izsilil še osebno napako. Slovenija je po njegovi zaslugi povedla za tri. Na drugi strani je znova večina žog šla pod koš proti Valančiunasu in Sabonisu, začeli pa so zadevati tudi z razdalje, ob prodoru Mantasa Kalnietisa pa je že v 17. minuti Tobey prejel tretjo osebno napako. Minuto in pol pred koncem je Litvo v vodstvo s trojko vrnil Arnas Butkevičius, zatem je bil znova uspešen Dončić, Kalnietis pa je z natančnim metom za tri končal prvi polčas (52:52). V prvih 20 minutah je Dončić statistiko napolnil s kar 21 točkami, ob tem pa je dodal šest skokov in pet podaj. V prvem delu je Slovenija dobila skok, je bil pa predvsem odstotek meta izza črte krepko na litovski strani (55 % : 31 %).

Slovenija bo prvo tekmo v Tokiu odigrala v ponedeljek, 26. julija, ob 6.40 proti Argentini. Foto: Fiba/Hendrik Osula

Izjemna tretja četrtina za +11

Izvrsten je bil začetek drugega polčasa. Dončić je z dvema podajama, ko so ga podvajali, na trojki zaposlil Čančarja in Tobeyja, ki sta bila natančna. Zatem je še enkrat za tri zadel Čančar in Slovenija je povedla za devet. Luka je v 34. minuti s svojo prvo trojko povišal na deset, nato pa še podal Tobeyju, ki je zabil za 71:59. Zatem je ameriški center s slovenskim potnim listom prejel četrto osebno napako, Litva pa je odgovorila s serijo 10:0. Evropski prvaki, ki so zaigrali z nizko peterko z Murićem in Čančarjem na položajih štiri in pet, več kot tri minute niso dosegli točk, strelski post pa je s trojko prekinil Čančar. Litovci v zadnjih 160 sekundah tretje četrtine niso več zadeli, je pa zato šest točk zapored dal Blažič in Slovenija je povedla z 80:69.

Slovenija zanesljivo ohranila prednost

Odličen je bil začetek zadnje četrtine. Čančar je prvi napad tik pred piskom sirene zaključil z uspešnim metom prek roke Grigonisa, nato pa je bil natančen še izza črte, tako da je Slovenija povedla za 16. Dobra je bila slovenska obramba, v napadu pa več kot dve minuti ni dala koša, tako da je Litva znižala na 11. Nato je Sekulić posredoval z minuto odmora, po kateri sta lepo sodelovala Prepelič in Tobey, ki je zabil, v naslednjem napadu pa zadel še trojko za 90:76. Sledile so štiri točke Dončića, tako da je tri minute pred koncem Slovenija povedla s 94:80. Minuto pozneje so Litovci zaostanek stopili na deset, na začetku zadnje minute pa je Čančar prodrl za 96:85 in potrdil pot v Tokio!

Murić: Smo kot čebele, ki pomagajo vodji Dončiću

KVALIFIKACIJE ZA OI

KAUNAS, finale:
Litva – SLOVENIJA
85:96 (24:28, 28:24, 17:28, 16:16)
Valaničiunas (6/9 iz igre), Butkevičius (3/3 za tri) in Kalnietis po 14, Bendžius 11, Grigonis 10, Sabonis 9, Lekavičius 4, Dimša, Giedraitis in Jokubaitis po 3; Dončić 31 (12/18 za dve, 1/5 za tri, prosti meti 4/5), 13 podaj in 11 skokov v 33 minutah, Čančar18 (4/6 za tri), Blažič 16 (3/4 za tri), Tobey 13 (3/4 za tri), Dragić 9, Prepelič 7, Dimec 2.

Prosti meti: 15/25; 13/18
Met za dve: 20/35; 22/39
Met za tri: 10/27; 13/31
Skoki: 34; 37