Kanada ima že 27 naslovov svetovnega prvaka, zadnjič ji ga je uspelo osvojiti lani v Rigi. Foto: AP

Začelo se je 85. svetovno prvenstvo elitne divizije v hokeju na ledu. Ameriška reprezentanca ga je odprla z odlično prvo tretjino, po kateri je vodila s 3:0: Zadeli so Riley Barber, Sett Jones in Thomas Bordeleau z igralcem manj (prvi ameriški gol z igralcem manj na SP-jih po letu 2018).

Sam Lafferty je že po 33 sekundah druge tretjine povišal na 4:0, Latvijci pa so (v 42. minuti) dosegli le častni zadetek. Uspešen je bil napadalec Linza Andris Dzerins.

Sett Jones je bil izbran za najboljšega pri zmagovalcih. Razmerje v strelih je bilo 29:25 v korist Američanov.

Na Finskem je hokej izjemno priljubljen, domača reprezentanca bo imela veliko podporo. Fotografija je s petkove tekme med Finsko in Norveško. Foto: EPA

Slovaška je s 4:2 ugnala Francijo. Igralec tekme je bil vratar Patrik Rybar, ki je predvsem v drugi tretjini ubranil nekaj nevarnih strelov.

Dubois dvakrat zatresel mrežo Nemcev
Na večerni tekmi so Kanadčani že po 40 minutah strli Nemce. V prvi tretjini sta zadela napadalec Columbusa Cole Sillinger in Pierre-Luc Dubois.

Marc Michaelis je sredi druge tretjine znižal, a je nato Dubois unovčil prednost igralca več. Ob "power playu" je bil natančen Kent Johnson v 34. minuti. Štiri minute zatem je Noah Gregor že zapečatil usodo Nemcev, ki so imeli veliko navijačev na tribunah ledene dvorane v Helsinkih, kjer se je zbralo 4632 gledalcev.

Kanadčani so precej znižali ritem v zadnji tretjini, privoščili so si štiri izključitve. Matthias Plachta in Moritz Seider sta bila natančna ob prednosti igralca več.

Kanadski hokejisti na uvodni tekmi odpravili Nemce
Slovaška je bila za uvod boljša od Francije. Foto: EPA

Avstrijci in Francozi namesto Rusov in Belorusov
Na svetovnem prvenstvu ne igrata Rusija in Belorusija, ki jih je IIHF izključil zaradi ruskega napada na Ukrajino. Njuni mesti na turnirju sta zasedli Avstrija in Francija.

Zadnji dve reprezentanci po predtekmovanju bosta izpadli, namesto njiju pa bosta prihodnje leto med elito igrali Slovenija in Madžarska.

Naslov branijo Kanadčani, ki so lani v Latviji v finalu premagali Finsko po podaljšku. Levi so letos navdušili v Pekingu, kjer so prvič postali olimpijski prvaki.