Foto: PGD Dobriša vas - Petrovče
Foto: PGD Dobriša vas - Petrovče

Ker bo po prvih zbirnih ocenah škoda presegala 0,3 promile državnega proračuna, je uprava za zaščito in reševanje izdala sklep o začetku ocenjevanja škode. V teku je zbiranje vlog oškodovancev.

Kot je razvidno iz sklepa, ki ga je uprava za zaščito in reševanje izdala 10. junija, je uprava po neurjih s poplavami 2. junija pozvala prizadete občine, da si ogledajo in prijavijo prvo ocenjeno škodo.

"Škoda po poplavah z neurji je bila zaznana v 32 občinah, ki so prijavile škodo v grobi oceni osem milijonov evrov," piše v sklepu. Ta navaja še, da se ugotavljanje neposredne škode na stvareh začne z zbiranjem vlog oškodovancev, ki so utrpeli škodo na zemljiščih, stavbah oz. na infrastrukturi in vodotokih.

V popis škode je vključenih 32 občin. To so občine Sevnica, Bistrica ob Sotli, Celje, Dobrna, Kozje, Ljubno, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Rogaška Slatina, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Štore, Tabor, Velenje, Vransko, Žalec, Kamnik, Mirna, Mokronog-Trebelno, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Dravograd, Mežica, Mislinja, Prevalje, Ravne na Koroškem in Slovenj Gradec. Sklep navaja tudi, da se neposredna ocena škode na vodotokih oceni tudi v občini Prebold.

Občine tako že zbirajo vloge oškodovancev. Kot je denimo razvidno s spletne strani Mestne občine Slovenj Gradec, so ustrezni obrazci za prijavo škode na voljo na spletni strani občine oz. v vložišču občinske uprave. Oškodovanci lahko izpolnjene obrazce oddajo v vložišču občinske uprave v času uradnih ur, in sicer od danes dalje do vključno petka, 24. junija, do 12.00. Ob tem na občini posebej poudarjajo, da se kot škoda na kmetijskih površinah upoštevajo plazovi, udori in nanosi zemljine.

Poleg tega škodo v gozdovih ocenjuje Zavod za gozdove Slovenije, na vodotokih direkcija za vode, na kulturni dediščini Zavod za varstvo kulturne dediščine, v gospodarstvu jo ocenjuje ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, na državnih cestah pa direkcija za infrastrukturo. Za oceno škode je kot rok določen 15. julij letos, je še razvidno iz objavljenega sklepa uprave za zaščito in reševanje.

Glede toče na kmetijskih površinah pa je Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije prejšnji teden objavila, da se je s kmetijskim ministrstvom in agencijo za kmetijske trge in razvoj podeželja dogovorila za poenostavitev postopka uveljavljanja višje sile pri tistih kmetijah, ki jih je prizadela toča. Da bi pospešili celoten postopek, morajo kmetije čim prej oddati obrazec za javljanje višje sile, ki ga dobijo na spletni strani agencije za kmetijske trge.

Ker je bilo prizadeto širše območje Slovenije, tokrat izjemoma ni treba prilagati dokazil, saj bo kot dokazilo služil seznam prizadetih občin in katastrskih občin, to pa bodo dopolnili še s posnetki agencije za okolje, je med drugim navedla zbornica.

2,5 milijona evrov škode v Mislinji

V občini Mislinja, ki sta jo nedavno v slabem tednu dni prizadeli dve neurji, še popisujejo škodo po ujmah. Ta je zdaj po besedah župana Bojana Borovnika ocenjena na okoli 2,5 milijona evrov.

"To niso več stoletne vode, to so že tedenske vode," je dejal mislinjski župan Bojan Borovnik, potem ko so bila nekatera območja občine po lanskih ujmah tudi letos prizadeta ob neurjih 2. in 8. junija. Največ škode so tokrat povzročili narasli hudourniki, škodo po obeh neurjih pa še popisujejo.

V občini je uničenih ali poškodovanih več cest, med drugim v Mislinjskem grabnu. Poplavilo je več hiš na območju ob Gozdarski cesti, v Srednjem Doliču pa je narasli hudournik prelomil in odtrgal most, ki vodi do več hiš. Za prehod občanov so uredili leseni most, medtem ko je za vozila možen daljši obvoz.

V sodelovanju s Slovensko vojsko se zdaj občina dogovarja, da bi postavila začasni pontonski most. Župan računa, da bi ga lahko postavili v enem mesecu. Pontonski most bi nato občani uporabljali do izgradnje novega mosta, za kar pa mora občina pripraviti in zbrati vso potrebno dokumentacijo in zagotoviti sredstva za gradnjo.

Medtem v občini še vedno niso sanirali vseh posledic lanskih ujm, ki so deloma prizadele ista območja kot letošnji dve neurji, ni pa tokrat tako zelo narasla reka Mislinja, več težav je bilo, kot omenjeno, s hudourniki. Na občini so škodo na cestni in komunalni infrastrukturi po lanskih ujmah ocenili na okoli tri milijone evrov.

Na občini so za sanacije lanskih škod pripravili projekte, od države pa sredstva za povrnitev vsaj dela lani nastale škode na območju Razborce pričakujejo v jeseni, je povedal Borovnik. Občina namreč sama stroškov sanacije ne more pokriti oz. bi to trajalo kakšnih deset let, je ocenil župan. Sredstva proračunske rezerve bodo namreč porabili samo za nujno sanacijo po ujmah.

Prav zaradi nedavnih ujm bo imelo v občini, ki v teh dneh praznuje občinski praznik, praznovanje grenak priokus. Sicer pa so ob prazniku v občini vse do 25. junija predvidene različne kulturne, športne in zabavne prireditve v organizaciji različnih društev. Slavnostna seja občinskega sveta bo v soboto, 18. junija, ko bodo v Mislinji praznovali tudi 50. obletnico delovanja območne Obrtno-podjetniške zbornice Slovenj Gradec. V nedeljo, 19. junija, pa med drugim organizirajo že 41. gozdni tek Mislinja in 20. memorial Jožeta Tisnikarja.

V neurju 2. junija je padala tudi toča, ki je povzročila veliko škode v kmetijstvu na območju več občin po državi, med drugim v občinah Mislinja in Slovenj Gradec. To je 3. julija obiskala tudi kmetijska ministrica Irena Šinko. Med drugim je neurje s točo uničilo več nasadov hmelja, zelenjave, jagod in drugih pridelkov.