Najboljši s kvalifikacij v Barceloni (z leve proti desni): Lando Norris, Max Verstappen in Carlos Sainz mlajši. Foto: Reuters

Nizozemec je pričakovano osvojil 'pole' in bo tudi v nedeljo glavni favorit za zmago. Na prizorišču, kjer je med elito leta 2016 prvič stopil na najvišjo stopničko, je za dobre štiri desetinke sekunde prehitel Carlosa Sainza ml. (Ferrari).

Ta je rešil Ferrarijevo čast, potem ko je kvalifikacije klavrno končal njegov moštveni kolega Charles Leclerc, zmagovalec lanskih kvalifikacij v Montmelu. Monačan, ki letos ne blesti – le enkrat se je uvrstil na oder za zmagovalce –, je kvalifikacije končal že po prvem delu (19. mesto).

V drugo startno vrsto se je uvrstil Lando Norris (+0,520), ki je za pičli dve stotinki ugnal Pierra Gaslyja v aplinu (+0,544). Tudi sicer je bil to za McLaren daleč najboljši dan v letošnji sezoni, v zadnji del kvalifikacij se je uvrstil tudi Oscar Piastri, novinec je zasedel 10. mesto (+1,410).

Španski navijači, ki jih je v preteklosti, zlasti v letih 2005 in 2006, obnorel Fernando Alonso, so bili malce manj zadovoljni z razpletom. Njihov junak v aston martinu je dosegel šele 9. najhitrejši čas.

Dirka za VN Španije se bo začela v nedeljo ob 15. uri. Lansko preizkušnjo v Kataloniji je dobil Verstappen pred Sergiem Perezom (oba Red Bull) in Georgeem Russllom (Mercedes).