Prebivalci Rhode Islanda se pripravljajo na tropsko nevihto Henri, ki je že dosegla območje. Foto: EPA
Prebivalci Rhode Islanda se pripravljajo na tropsko nevihto Henri, ki je že dosegla območje. Foto: EPA

Nacionalni center za orkane je pozneje intenziteto orkana znižal na raven tropske nevihte.

Orkani so v ZDA v tem letnem času sicer pogosti, a običajno prizadenejo območja južneje. Po poročanju časopisa New York Times na tem delu ZDA orkana ni bilo že 30 let. Najhuje naj bi bilo v delih Connecticuta, Massachusettsa, New Yorka in Rhode Islanda.

Guverner New Yorka Andrew Cuomo je že razglasil izredne razmere in prebivalce pozval, naj se pripravijo na najhujše. "Newyorčani: vzemite to resno," je tvitnil. Prebivalce na otokih so oblasti pozvale, naj se umaknejo v notranjost. Zaradi pričakovanega neurja bodo ustavili več železniških povezav.

Henri naj bi bil eden najmočnejših orkanov letos. Foto: Reuters
Henri naj bi bil eden najmočnejših orkanov letos. Foto: Reuters

"Stvar je resna kot srčni napad," je bil na novinarski konferenci slikovit guverner. Kot je poudaril, sta zdaj njihovi prioriteti zaščita življenj in varnost.

V pripravljenosti bo tudi vojska, kljub temu pa je guverner pozval prebivalce, naj si priskrbijo zaloge najnujnejšega, če bi ostali brez električne energije oziroma če v času nevihte ne bi mogli po nakupih. Podporo sedmim državam, ki naj bi jih orkan prizadel, je že zagotovil tudi ameriški predsednik Joe Biden.

Nacionalni center za orkane je sicer ob opozorilih na močno deževje in veter posvaril tudi pred morebitnimi poplavami, ki bi utegnile povzročiti smrtno nevarne vodne tokove. Pozneje so v centru napoved nekoliko omilili. Henri naj bi območje dosegel sredi dneva kot močna tropska nevihta, ki pa bo hitro oslabela. Na obalnem območju je pričakovati močne nevihte z vetrom in tudi izpade električne energije. Doslej je bila največja hitrost vetra 110 kilometrov na uro.

Po poročanju ameriške televizijske mreže CNN na območju, ki se mu bliža tropska nevihta, živi približno šest milijonov ljudi. Na skorajšnje poplave pa so opozorili 35 milijonov ljudi.
Zaradi slabega vremena pred pričakovanim orkanom so sicer v New Yorku morali odpovedati zvezdniški koncert, s katerim so želeli zaznamovati uspeh v boju proti pandemiji covida-19.

Orkan Grace v Mehiki vzel osem življenj

Razdejanje po divjanju orkana Grace. Foto: Reuters
Razdejanje po divjanju orkana Grace. Foto: Reuters

Orkan Grace je v soboto vzhodu Mehike prinesel obilno deževje in močan veter, zaradi česar so območje prizadele poplave, marsikje je bila prekinjena oskrba z elektriko. Orkan, ki je med pomikanjem proti notranjosti države oslabel v tropsko nevihto, je zahteval najmanj osem smrtnih žrtev.

Najhujšo škodo je utrpela zvezna država Veracruz, kjer je neurje ruvalo drevesa. V prestolnici Xalapa se je več ulic spremenilo v blatne reke. Šest članov iste družine – ženska in pet otrok – je umrlo v zemeljskem plazu v mestu Banderilla, en moški v mestu Poza Rica, za še enega otroka pa je bilo usodno zrušenje hiše v Xalapi.

Ko je neurje v soboto doseglo vzhodno obalo Mehike, je s sabo prineslo veter s sunki do 200 kilometrov na uro. Prebivalci obalnega mesta Tecolutla orkan opisujejo kot uničujočega. Zaradi vremenskih razmer so odpovedali več letalskih povezav na območju, oblasti v Ciudadu de Mexicu so izdale opozorilo pred neurjem in prebivalce pozvale k previdnosti.