Svetovni dan varstva živali je bil razglašen leta 1931, ko so se ekologi zbrali na shodu v Firencah. Od leta 2005 je na ta dan na pobudo združenj oskrbnikov živali v živalskih vrtovih tudi mednarodni dan oskrbnikov živali. Foto: EPA
Svetovni dan varstva živali je bil razglašen leta 1931, ko so se ekologi zbrali na shodu v Firencah. Od leta 2005 je na ta dan na pobudo združenj oskrbnikov živali v živalskih vrtovih tudi mednarodni dan oskrbnikov živali. Foto: EPA

Ob svetovnem dnevu varstva živali sta Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani in državni svet v Ljubljani pripravila posvet o blaginji živali. Po besedah organizatorjev gre za kompleksno področje, ki se dotika etičnih, ekonomskih, kulturnih, socialnih, verskih in političnih vidikov skrbi za živali.

Foto: EPA
Foto: EPA

Udeleženci posveta so predstavili pravni okvir, izzive, pričakovanja in rešitve, ki jih v sodelovanju z zakonodajalcem in deležniki izvaja Nacionalni center za dobrobit živali. Ta deluje pod okriljem Nacionalnega veterinarskega inštituta ljubljanske veterinarske fakultete, v okviru njega pa se, kot izhaja s spletne strani centra, združujejo strokovnjaki vseh relevantnih profilov, ki se pri svojem delu ukvarjajo z živalmi in s svojimi izkušnjami prispevajo k razširjanju znanja na področju dobrobiti živali.

Prireditev ob svetovnem dnevu varstva živali pripravljajo tudi v Zavetišču za zapuščene živali Gmajnice, kjer prav na današnji dan praznujejo 20. obletnico delovanja. V vseh letih so nudili zavetje več kot 38.000 živalim, so spomnili na spletni strani zavetišča.

Slovenska zakonodaja sicer od marca 2020 živalim priznava pravni status čutečih živih bitij, lani pa je bila sprejeta tudi novela zakona o zaščiti in odnosu ljudi do živali.

Svetovni dan varstva živali
Foto: ZOO Ljubljana
Foto: ZOO Ljubljana

20 let zavetišča za zapuščene živali
V Zavetišču za zapuščene živali Gmajnice v Ljubljani pa so danes slovesno počastili 20-letnico delovanja.

Vodja zavetišča Marko Oman se je ob tem zahvalil vsem, ki skrbijo za zapuščene živali iz 12 občin. Doslej so jih na Gmajnicah oskrbeli skupno že 38.000.

Prizadevajo si, da bi čim več živali našlo nov trajen dom. Tako so lani novim lastnikom oddali 42 psov in 492 mačk.

Na današnji prireditvi je direktorica Živalskega vrta Ljubljana Barbara Mihelič poudarila pomen živali. "Živali so naša družba, naši prijatelji, naši družabniki, naši sopotniki. Najbolj si njihovo vlogo zamislimo, če si zamislimo, da jih ni," je dejala.

Zavetišče je zaživelo na svetovni dan živali leta 2002 v prenovljenih hlevih Ljubljanskih mlekarn. V letih od 2018 do 2021 pa je doživelo popolno investicijsko in vsebinsko prenovo. V treh fazah je bil zgrajen povsem nov center, so zapisali na spletni strani zavetišča.

20 let Zavetišča Ljubljana