Tveganje za vnos in širjenje bolezni se po navedbah ministrstva poveča zaradi potnikov, ki lahko v osebni prtljagi prinesejo meso in izdelke, ki izvirajo od okuženih domačih ali divjih prašičev, ki predstavljajo vir okužbe za prašiče. Foto: EPA
Tveganje za vnos in širjenje bolezni se po navedbah ministrstva poveča zaradi potnikov, ki lahko v osebni prtljagi prinesejo meso in izdelke, ki izvirajo od okuženih domačih ali divjih prašičev, ki predstavljajo vir okužbe za prašiče. Foto: EPA

V zadnjih desetih letih se je afriška prašičja kuga pri divjih prašičih iz Baltskih držav postopno širila po vzhodnem delu Evrope, preskočila pa je celo v Belgijo. Po poročanju Radia Slovenija je okužba divjih prašičev potrjena tudi na Madžarskem, zadnji odmevnejši primer pa je bil pojav te bolezni pri prašičih v kmečki reji v Srbiji.

Gre za bolezen, ki prizadene le prašiče in za ljudi ni nevarna, so v sporočilu za javnost poudarili na kmetijskem ministrstvu. Afriška prašičja kuga se po njihovih pojasnilih širi ne glede na državne meje in ima resne socialno-ekonomske posledice, predvsem zaradi omejitev trgovanja in mednarodne trgovine z živimi prašiči, mesom ter izdelki, ki izvirajo iz prašičev. Tveganje za vnos in širjenje bolezni se po njihovih navedbah poveča zaradi potnikov, ki lahko v osebni prtljagi prinesejo meso in izdelke, ki izvirajo od okuženih domačih ali divjih prašičev, ki predstavljajo vir okužbe za prašiče.

Lovci, veterinarji in rejci v pripravljenosti

Zakon o nujnih ukrepih zaradi afriške prašičje kuge je bil sprejet in je začel veljati lani, na podlagi tega zakona pa je bil konec letošnjega januarja sprejet sklep o določitvi visoke stopnje ogroženosti zaradi bolezni pri divjih prašičih. V fazi visoke stopnje ogroženosti veljajo nekateri preventivni ukrepi, osredotočeni predvsem na preprečevanje prenosa med divjimi prašiči. Pozornost je tako usmerjena tudi na morebitne poginule prašiče. "Tukaj gre za to, da se absolutno takoj obvesti o poginih, da se te prašiče spravi do laboratorija in se tam pregledajo, ter seveda, da se upoštevajo vsi biovarnostni ukrepi," je za Radio Slovenija povedala Breda Hrovatin z uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Zakon zahteva visoko stopnjo pripravljenosti in zavedanja vseh tveganj tako pri veterinarjih kot rejcih in predvsem pri lovcih. Med drugim je pripravljen načrt ravnanja upravljavcev lovišč. Kot je za Radio Slovenija poročala novinarka Jernejka Drolec, je eden od ukrepov tudi stimulacija lovskih družin za povečan odstrel, duhove pa buri možnost uporabe in nakupa specialnega orožja. "Intervencijski zakon tudi prinaša možnost uporabe nočnih namerilnih naprav in da lovci aktivneje izvajajo lov ter pravilno ocenijo odstrel teh divjih prašičev," pojasnjuje predsednik Lovske zveze Slovenije Lado Bradač. Ministrstvo je za letos predvidelo nakup desetih pušk in nekaj pripadajoče opreme, ki jo bodo "na reverz" dobili posamezniki, vendar zgolj člani lovske intervencijske skupine.