Razmere v medijih se iz leta v leto zaostrujejo. Foto: Pixabay
Razmere v medijih se iz leta v leto zaostrujejo. Foto: Pixabay

3. maj je svetovni dan svobode medijev. Ministrica za kulturo Asta Vrečko je pred tem dnevom objavila poslanico. Javno je opomnila, da svoboda medijev ni samo pravica, je tudi odgovornost, in jo moramo skupaj varovati, saj je temelj naše skupne prihodnosti.

Asta Vrečko. Foto: Igor Kupljenik
Asta Vrečko. Foto: Igor Kupljenik

"V zadnjih letih se spopadamo z izzivi, ki ogrožajo svobodo izražanja in neodvisno novinarstvo. Dezinformacije, sovražni govor in pritiski na novinarje postajajo vse pogostejši," je naštela v poslanici. Glede na to se ji zdi ključno, da kot družba stopimo skupaj in zaščitimo temeljne vrednote, ki omogočajo odprto in informirano javno razpravo.

V pripravi nov medijski zakon

Na ministrstvu za kulturo so v tem mandatu po njenih besedah naredili pomembne korake za krepitev medijske svobode in pluralnosti. Tako so z namenom, da po več kot dveh desetletjih posodobijo medijsko zakonodajo, pripravili nov predlog zakona o medijih. Ta vključuje sodobne sheme finančne pomoči za medije, namenjene digitalnemu prehodu, razvoju lokalnih in nepridobitnih medijev ter zaposlovanju specializiranih novinarskih profilov.

Hkrati uvaja sodobne varovalke, ki preprečujejo čezmerno koncentracijo medijskega lastništva in zagotavlja preglednost državnega oglaševanja. Poleg tega razširja regulacijo na nove digitalne medijske oblike, vključno s spletnimi vplivneži in vsebinami, ustvarjenimi z umetno inteligenco, je pojasnila.

Na ministrstvu se po njenih besedah zavedajo, da je v času silovitega tehnološkega napredka in globalnih izzivov še toliko bolj pomembno ohranjati kakovostno novinarstvo. "Le informirana javnost lahko sprejema odločitve, ki krepijo demokracijo in skupno dobro," je poudarila.

Ob tej priložnosti se zahvaljuje vsem novinarkam in novinarjem, urednicam in urednikom ter medijskim delavcem, ki s svojim delom prispevajo k obveščenosti, razumevanju in povezovanju slovenske družbe. "Vaše delo je neprecenljivo," je pohvalila.

Sindikati na RTV SLO opozarjajo na "negotove in kritične razmere" na RTV SLO

RTV Slovenija. Foto: MMC RTV Slovenija/Maja Ikanovič
RTV Slovenija. Foto: MMC RTV Slovenija/Maja Ikanovič

Pred svetovnim dnevom svobode medijev pa so se oglasili tudi novinarski sindikati in aktivi Radiotelevizije Slovenija (RTV SLO). Opozorili so na negotove razmere in številne načrtovane reze. "Prestrukturiranje, program presežnih delavcev, varčevanje, kleščenje, krčenje programov
postaja vizija prihodnosti javne radiotelevizije. Njena programska ponudba se – očitno – obravnava samo v okviru poslovnega rezultata, ne pa kot izvajanje javne službe. Nenehno varčevanje in krnjenje programsko-produkcijskega načrta, ker ustanovitelj ne zagotavlja zadostnega financiranja javnega medija, to ustanovo vse bolj odmikata od njenega poslanstva v slovenski družbi in državi," so zapisali v sporočilu za javnosti.

Opozarjajo, da je zavod skozi zgodovino doživel že številna turbulentna obdobja, ko je kljuboval samo zaradi "predanosti in profesionalnosti njegovih zaposlenih". A zdaj postaja vse bolj odvisen od volje posamezne vlade, da zagotovi zadostna sredstva, so zapisali.

Po navedbah zaposlenih in sindikatov so politična preigravanja tista, ki zavirajo stabilno in trajno poslovanje javne radiotelevizije. "Višina RTV-prispevka je bila letos prvič po letu 2012 vendarle usklajena z inflacijo, a je javni zavod iz tega naslova pred tem izgubil skoraj 10 milijonov evrov. Tako je letošnja uskladitev z inflacijo le obliž na rano zaradi dolgoletnega finančnega in kadrovskega siromašenja javnega zavoda, zaradi česar sta začeli usihati lastna produkcija in ustvarjalnost."

Nadalje opozarjajo, da se število zaposlenih že le zmanjšuje. Konec leta 2022 jih je bilo 2126, danes pa enak obseg programa in drugih dejavnosti zagotavlja 2040 zaposlenih. Vsako leto se krčijo sredstva, upokojitve in odhodi se ne nadomeščajo, vlada kadrovska kriza in težave z organizacijo dela. "Podpisniki smo zato osupli nad zamislimi o krčenju števila zaposlenih, pošiljanju zaposlenih na čakanje na delo in novih varčevalnih ukrepih, ki prihajajo z vrha RTV Slovenija. Razmere so že brez tovrstnih posegov marsikje skrb vzbujajoče, kolektivi pa vse pogosteje delujejo le zaradi moralne zavezanosti, tovarištva in entuziazma," piše v izjavi za javnost. Hkrati pa nenehna ponavljanja o tem, da je preveč zaposlenih in da ne delajo dovolj, pa da so čezmerno plačani, odganjajo zaposlene in mladi kader.

Vlado so opozorili, da je kot ustanovitelj dolžna zagotoviti zadostno in stabilno financiranje za opravljanje javne službe.

Sporočilo so namenili tudi Svetu RTV-ja: "Svet RTV Slovenija pozivamo, da opravlja svoje delo neodvisno, odgovorno do javnosti in zaposlenih ter preneha s pritiski na zaposlene in upravo javne radiotelevizije."