
Predsednik Državne volilne komisije (DVK) Peter Golob in direktor službe DVK-ja Igor Zorčič sta predstavila potek glasovanja na zakonodajnem referendumu o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki bo 11. maja.
"Predčasno glasovanje bo potekalo v torek, sredo in četrtek od sedme do 19. ure na 97 voliščih na celotnem območju Slovenije. Posebno opozorilo velja za upravno enoto Ljubljana, kjer bo za vseh 14 volilnih okrajev volišče v veliki dvorani hale Tivoli na Celovški 25 v Ljubljani," je pojasnil Golob.
Glede kvoruma, ki je potreben za zavrnitev zakona, je dejal, da je ta pač odvisen od števila volivcev, ki so veljavno glasovali, in števila vseh volivcev, ki so na dan referenduma vpisani v evidenco volilne pravice.
"Šteje se, da je zakon na referendumu zavrnjen, če proti glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod dodatnim pogojem, da najmanj petina vseh volilnih upravičencev glasuje proti zakonu. Na dan 25. aprila 2025 je bilo v volilni imenik oziroma v evidenco volilne pravice vpisanih 1.692.455 volilnih upravičencev in torej je zakon zavrnjen, če bi proti zakonu veljavno glasovalo 338.491 volivcev. Zdaj lahko zagotovim, da bo ta številka zagotovo spremenjena. Enako pa lahko zagotovim, da ta številka ne bo bistveno spremenjena," je dejal Golob.
"Točno število volilnih upravičencev ugotavlja ministrstvo za notranje zadeve osmi dan po izvedbi referenduma in podatke pošlje v najmanj 48 urah DVK-ju. Treba je upoštevati še to, da naslednji dan po referendumu okrajne volilne komisije ugotavljajo še izid referenduma po pošti iz Slovenije in naslednji ponedeljek še ugotavljajo izid volitev po pošti iz tujine in na diplomatsko-konzularnih predstavništvih," je dodal.
Po Golobovih napovedih se bodo po končanju glasovanja podatki glede udeležbe in glede izida referenduma na spletni strani DVK-ja začeli objavljati približno ob 19.30. Rezultat referenduma pa bo viden nekje okoli 21.30.
Državna volilna komisija je po navedbah Igorja Zorčiča prejela 235 vlog za glasovanje po pošti iz tujine in 128 vlog za glasovanje na diplomatskih predstavništvih oziroma konzulatih.
"Za primerjavo: na zakonodajnih referendumih leta 2022 je vlogo za glasovanje po pošti iz tujine oddalo 983 volivk in volivcev, za glasovanje na diplomatsko-konzularnih predstavništvih pa 485 volivcev," je pojasnil Zorčič in opomnil, da se volivci, ki se zaradi bolezni ne bodo mogli zglasiti na volišču, lahko še do srede, 7. maja, oddajo vlogo za glasovanje na domu prek portala e-uprava. V sredo pa se tudi izteče rok za oddajo vloge za glasovanje zunaj okraja stalnega prebivališča, na tako imenovanih voliščih omnia.
Volilni molk vso soboto in v nedeljo do 19. ure
Prijave domnevnih kršitev volilnega molka bo sprejemala dežurna služba MNZ-ja na telefonskih številkah 080 12 00 (OKC Generalne policijske uprave) v soboto, 10. maja 2025, od polnoči do 7. ure in od 19. ure do polnoči in v nedeljo, 11. maja 2025, od polnoči do 7. ure ter na 080 21 13 (Dežurna služba inšpektorata za notranje zadeve) v soboto, 10. maja 2025, od 7. ure do 19. ure in v nedeljo, 11. maja 2025, od 7. ure do 19. ure.
Volilna in referendumska kampanja obsega vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev pri glasovanju na volitvah in referendumih. Mednje spadajo propaganda v medijih, elektronskih publikacijah in propaganda z uporabo telekomunikacijskih storitev; nameščanje novih plakatov in razdeljevanje letakov s politično oglaševalsko vsebino; objavljanje videospotov oziroma oglasov političnih strank; pozivanje volivk in volivcev, koga naj volijo; javni shodi v zvezi z volilno ali referendumsko kampanjo.

Izteka se še zadnji rok za prijavo za glasovanje na referendumu po pošti iz Slovenije
Izteka se rok, do katerega lahko DVK-ju glasovanje na referendumu po pošti napovejo volivci, ki jim je bila nepredvideno odvzeta prostost, so bili nepredvideno sprejeti na zdravljenje v bolnišnico ali v institucionalno varstvo socialnovarstvenega zavoda.
Prav tako se v ponedeljek izteče rok, do katerega morajo predstavniki predlagatelja referenduma o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke in prijavljeni organizatorji referendumske kampanje sporočiti okrajni volilni komisiji seznam zaupnikov na voliščih in zaupnika pri tej komisiji.
Na referendumu bodo mogoče še nekatere druge posebne oblike glasovanja. Tako bodo volivci, ki bodo na dan glasovanja zunaj okraja svojega stalnega prebivališča, lahko glas oddali na volišču v drugem okraju, volivci, ki se zaradi bolezni ne bodo mogli osebno zglasiti na volišču, pa bodo lahko glasovali na svojem domu. Oboji morajo to sporočiti okrajni volilni komisiji.
Na volišču v Sloveniji bodo lahko glas oddali tudi volivci, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji, kar morajo sporočili Državni volilni komisiji (DVK). Za takšne oblike glasovanja se morajo volivci prijaviti, rok za to pa se izteče 7. maja.
Predčasno glasovanje na posebnih voliščih pa se bo začelo 6. maja in bo potekalo do 8. maja.
Čas za nagovarjanje volivcev je do 9. maja do polnoči, ko bo nastopil volilni molk. Za uspeh referenduma morajo pobudniki na glasovanju 11. maja doseči zavrnitveni kvorum.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje