Olimpijska zmagovalka Peres Jepchirchir je junakinja 44. Londonskega maratona, ki se ga je udeležilo 50 tisoč tekačev. Foto: Reuters

Do zdaj je imela rekord Mary Jepkosgei Keitany, ki je 2:17:01 tekla prav tako v Londonu 23. aprila 2017.

Drugo mesto je osvojila Tigst Assefa (z 2:11:53 lani v Berlinu svetovna rekorderka) s časom 2:16:23, tretja pa je bila Joyciline Jepkosgei (2:16:24).

Na skupnem 12. mestu je končala Slovenka Anja Fink (2:33:53). Fink ni bila na startni črti na začetku med elitnimi tekačicami, ampak v preostali konkurenci, med katerimi je bila najboljša, pred njo pa je bilo med elitnimi tekačicami le 11 tekmovalk, 10 Afričank in na 11. mestu Britanka Mhairi MacLennan (2:29:15).

"Zelo sem zadovoljna po današnjem maratonu. Za ta maraton sem si sicer pred časom obetala res dober izid, da bi dobila čim več točk na mednarodni lestvici za nastop na evropskem prvenstvu. A sem imela precej težav v pripravah na maraton zaradi bolezni," je povedala Fink.

Zato tik pred nastopom ni pričakovala posebej dobrega časa. "Šla sem brez velikega cilja, zato sem tudi sama presenečena nad doseženim izidom. Proga je zelo hitra, tek pa je malo motil močan veter. Vzdušje je bilo super, ker je nastopilo okrog 50.000 tekačev na enem največjih maratonov na svetu. Gledalcev je bilo noro veliko in ves čas so nas spodbujali," je nastop opisala slovenska maratonka.

Za državnim rekordom (2:27:33) Helene Javornik, ki je star 20 let, je zaostala dobrih pet minut.

Pri moških je zmaga prav tako odšla v Kenijo. Najhitrejši je bil Alexander Mutiso s časom 2:04:01. Drugi je bil legendarni 41-letni Etiopijec Kenenisa Bekele (2:04:15) in tretji Britanec Emile Cairess (2:06:46). Za britanske maratonce je bila tekma še posebej pomembna, ker je pomembna za kvalifikacije za olimpijske igre v Parizu.