Marija Lasickene je najboljša skakalka v višino v zadnjem desetleju. Osvojila je zlato medaljo na zadnjih treh svetovnih prvrenstvih. Na olimpijskih igrah v Riu pred petimi leti ni imela pravice nastopa zaradi kazni Rusiji. Foto: EPA

Mednarodno športno razsodišče v Lozani je decembra lani Rusiji prepolovilo štiriletno kazen s strani Svetovne protidopinške agencije zaradi sistemskega državno vodenega dopinga. Kljub temu ruski športniki in športnice v naslednjih dveh letih ne bodo smeli nastopati na velikih tekmovanjih pod lastno zastavo, kar velja tudi tako za letošnje poletne olimpijske igre v Tokiu kot zimske olimpijske igre prihodnje leto v Pekingu.

Sankcije za ruske atlete in atletinje so v veljavi od leta 2015. Na poletnih olimpijskih igrah v Rio de Janeiru 2016 je ruske barve pod nevtralno zastavo zastopala le skakalka v daljino Darja Klišina, ki je nato osvojila deveto mesto.

Na svetovnem prvenstvu leta 2019 v Dohi je lahko nastopilo 29 ruskih atletov. Osvojili so dve zlati, tri srebrne in eno bronasto odličje.

Na igrah v deželi vzhajajočega sonca, ki bodo na sporedu med 23. julijem in 8. avgustom, pa jih bo lahko največ deset.