Izkušnje proti neizkušenosti. Lewis Hamilton je po dirki takole čestital Landu Norrisu za predstavo v Sočiju. Hamilton si je v zaključku dirke zmago prislužil z moštvenimi izkušnjami. Pri Mercedesu so vedeli, da gume za suho stezo ob vse močnejšem dežju ne bodo prinesle uspeha. Drugače je razmišljal Norris, ki je bil zaradi tega ob krstno zmago v formuli ena. Foto: Reuters

Odlično je sicer kazalo zmagovalcu sobotnih kvalifikacij Landu Norrisu. Ta je z mclarnom svoje delo na dirki opravljal z odliko, ob koncu se mu je kljub nenehnemu pritisku Hamiltona nasmihala prva zmaga v kraljici motošporta, nato pa se je njegova dirka sesula kot hišica iz kart.

Nekaj krogov pred koncem je namreč začelo deževati, in medtem ko so se vsi odločali za dodaten postanek in namestitev gum za rahel dež, je 21-letnik ostal na stezi. Posledično je izgubil ogromno časa, dirko je končal na 7. mestu.

Nezadovoljstvo v taboru McLarna, zadovoljstvo pri Red Bullu. Max Verstappen, ki je rusko dirko zaradi menjave pogonskega sklopa začel na začelju kolone, je osvojil drugo mesto, tako da v primerjavi z vodilnim Hamiltonom v skupnem seštevku ni izgubil preveč. Razlika med njima sta samo dve točki!

Sainz izkoristil zavetrje za vodstvo
Norris je sicer dirko začel odlično, hitro je zaprl Sainza na desni strani, a je Španec – po pričakovanjih – izkoristil zavetrje in hitro prevzel vodstvo, medtem ko je Russell ohranil tretji položaj. Slabše se je na startu odrezal Hamilton. Svetovni prvak je malce 'zaspal', hitro sta mimo njega švignila Lance Stroll (Aston Martin) in Fernando Alonso (Alpine), ugnal ga je tudi Daniel Ricciardo (McLaren). Britanec ni želel tvegati preveč, a zaradi zadržanega dirkanja v uvodnih zavojih je hitro izgubil tri mesta. Največ mest je sicer pridobil Charles Leclerc, ki je s ferrarijem prehitel sedem dirkačev.

Carlos Sainz je s ferrarijem odlično začel rusko preizkušnjo. Izkoristil je Norrisovo zavetrje in v 3. krog zapeljal kot vodilni dirkač. Na koncu je osvojil tretje mesto. Foto: EPA
Max Verstappen je pričakoval, da bo v Sočiju izgubil vodstvo v skupnem seštevku, a Nizozemec je storil vse, da je razlika ostala minimalna (dve točki). Obenem je Nizozemec izboljšal Hamiltonov dosežek iz leta 2016, ko je Britanec v Sočiju stopil na drugo najvišjo stopničko z 10. štartnega položaja. Verstappnu je to uspelo z 20. štartnega mesta. Za nameček bo naslednje dirke odpeljal s tako rekoč novim pogonskim sklopom. Foto: EPA

Verstappen napredoval z bliskovito hitrostjo
Pred dirko se je sicer govorilo o morebitni taktični potezi Mercedesa, ki je na Bottasovem dirkalniku zamenjal pogonski sklop, to pa je pomenilo, da je Finec dirko namesto s sedmega mesta začel iz ozadja. Ugibalo se je, ali je bilo to taktiziranje konstruktorskega prvaka, da bi Bottas nekako zadrževal Hamiltonovega največjega tekmeca Maxa Verstappna, ki je dirko prav tako zaradi menjave pogonskega sklopa začel z začelja kolone. Morda, a Nizozemec, ki je dirko začel odlično, je v 6. krogu mojstrsko napadel Mercedesovega dirkača, ga prehitel in zasedel 14. mesto. Hitro je opravil še s Pierrom Gaslyjem (AlphaTauri) in Leclercom. Za šestouvrščenim Hamiltonom je zaostajal za slabih 10 sekund. To prednost je v nadaljevanju dirke izdatno stopil, nanizal je vrsto najhitrejših krogov, v katerih je bil dobro sekundo hitrejši od svojega največjega tekmeca.

Norris na čelo kolone v 13. zavoju 13. kroga
Čeprav se je Sainz malce oddaljil od drugih tekmecev, se vseeno ni mogel odlepiti od Norrisa. Ta je ves čas zaostajal za manj kot sekundo, stik je na dolgih ravninah držal tudi z uporabo sistema DRS, s katerim je v ravnini v primerjavi s tekmecem razvil za 15 km/h višjo hitrost. V 13. zavoju 13. kroga mu je vendarle uspelo znova zapeljati na čelo kolone. Španec se je nato odločil za postanek, ki se Ferrariju ni najbolj posrečil, tako da je izgubil še nekaj dodatnih sekund v boju z nekdanjim moštvenim kolegom pri McLarnu. Norris je (brezhibni) postanek opravil ob koncu 27. kroga.

"Počasni" Gasly, "hammertime" in težave za Norrisa
Hamilton je po postanku stopil na plin. Tako imenovani 'hammertime' je opravil svoje, hitro je nanizal nekaj najhitrejših krogov, švignil mimo Gaslyja in začel bliskovito topiti Norrisovo prednost. Gasly, ki je v bokse zapeljal šele ob koncu 33. kroga, je medtem za seboj zadrževal Sainza, Ricciarda in Verstappna. Omenjena trojica je za alphataurijem izgubila ogromno dragocenega časa. Ko sta v bokse zavila še Alonso in Sergio Perez (Red Bull), sta na prvi dve mesti zapeljala Norris in Hamilton. Razlika: dobre tri sekunde.

Mercedes znova zadel v polno
Zaključek dirke formule ena že dolgo ni bil tako razburljiv. V 46. krogu je začelo deževati, kar je na stezi povzročilo pravi kaos. Največji osmoljenec je bil Norris, ki je kljub pozivom moštva želel ostati na stezi, medtem ko so drugi zamenjali gume za suho stezo z gumami za rahel dež. Med njimi je bil tudi Hamilton, ki je kmalu zatem zapeljal v vodstvo in se odpeljal 100. zmagi naproti. Norris, ki se je v bokse po nov komplet gum odpravil prepozno, je izgubil vse. Nasmihala se mu je krstna zmaga v kraljici motošporta, na koncu se je moral zadovoljiti s 7. mestom. V tolažbo mu je lahko le dodatna točka, ki jo je osvojil z najhitreje odpeljanim krogom.

Naslednja dirka je na sporedu čez 14 dni v Carigradu, kjer bo v Istanbul Parku dirka za VN Turčije. Lani jo je dobil Hamilton pred Perezom in Sebastianom Vettlom.