Max Verstappen je suvereno dobil zadnjo dirko letošnje sezone v formuli ena. Njegova zmaga nikoli ni bila pod vprašajem. Foto: Reuters
Verstappen je glavnino dela na dirki opravil na štartu, kjer je zaprl pot obema mercedesoma in v uvodni zavoj arabske preizkušnje zapeljal kot vodilni. Vodstva nato ni izpustil več iz rok. Foto: Reuters

Verstappen si je pot do zmage tlakoval že v sobotnih kvalifikacijah, ki jih je dobil s 25 tisočinkami sekunde naskoka pred drugouvrščenim Bottasom. Na nedeljski dirki je vodil od štarta do cilja, ničesar ni prepustil naključju, suvereno se je odpeljal jubilejni 10. karierni zmagi naproti – prvi po letošnji dirki za VN ob 70. obletnici formule ena v Silverstonu.

Vseeno mu zmaga ni pomagala do drugega mesta v skupnem seštevku za svetovno prvenstvo v formuli ena. Naslov podprvaka je namreč z drugim mestom na dirki ubranil Bottas, dirkača je na koncu ločilo devet točk.

To je bila sicer tudi prva dirka za VN Abu Dabija po letu 2013, na kateri ni slavil Mercedesov dirkač. Zadnji, ki ciljne črte kot prvi v Jas Marini ni prečkal v mercedesu, je bil Sebastian Vettel, ko je bil še član Red Bulla.

McLaren (na fotografiji Lando Norris) je dobil boj z Racing Pointom za 3. mesto v skupnem seštevku za svetovno prvenstvo v formuli ena. Foto: Reuters
Sergio Perez je v 10. krogu parkiral svoj okvarjeni dirkalnik, zaradi česar je na stezo zapeljal varnostni avtomobil. Tako je Mehičan, ki je dobil prejšnjo dirko v Sahirju, klavrno končal svoje poglavje pri Racing Pointu (prej Force India), za katerega je dirkal od leta 2014. 30-letnik iz Guadalajare sicer še vedno ni našel novega dirkaškega sedeža v formuli ena za naslednjo sezono. Foto: Reuters
Sorodna novica Verstappen z vrhunskim krogom do 'pola' v Abu Dabiju

Verstappen zadržal vodilni položaj
V nasprotju z nekaj prejšnjimi dirkami je tokrat štart minil brez večjih posebnosti. Pri vrhu ni prišlo do sprememb, Verstappen je lepo zaprl oba mercedesa pred uvodnim zavojem proge, v ozadju med boji ni prišlo do bližnjih srečanj, tako da se je sklepna preizkušnja sezone lahko nemoteno nadaljevala. Pravzaprav je med najboljšo deseterico šele po nekaj krogih prišlo do spremembe, ko je Alexander Albon z red bullom prehitel Landa Norrisa (McLaren). Najboljši štart je pravzaprav uspel zadnjeuvrščenemu Kevinu Magnussenu, ki se po dirki poslavlja od Haasa, najverjetneje tudi od kraljice motošporta. Danec je z repa kolone v uvodnem krogu napredoval na 17. mesto.

Sebastian Vettel je v Jas Marini odpeljal zadnjo dirko za Ferrari. Štirikratni svetovni prvak ni dosegel želenega cilja, tako da zadnji dirkaški svetovni prvak z moštvom iz Maranella še vedno ostaja Kimi Räikkönen iz leta 2007. Z italijanskim kolektivom je Nemec zmagal na 14 dirkah v formuli ena. Za Ferrarijem je sicer ena najslabših sezon v zadnjih desetletjih. Z nekaj boljšimi izidi jo je skozi leto reševal Charles Leclerc, a dejstvo je, da so Italijani letos popolnoma zamočili. Z drugega so v konstruktorskem seštevku padli na zanje sila skromno šesto mesto. Foto: Reuters

Perez poskrbel za varnostni avtomobil
V 10. krogu je zmagovalec prejšnje dirke v Sahirju Sergio Perez parkiral svoj okvarjeni racing point ob progi, zaradi česar je dirka za nekaj trenutkov potekala pod virtualnim varnostnim avtomobilom, pozneje je na stezo zapeljal še pravi varnostni avtomobil, kar so številni izkoristili za postanek in menjavo gum. Edini, ki so ostali na stezi, so bili Daniel Ricciardo (Renault), Sebastian Vettel, Charles Leclerc (oba Ferrari), Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) in Magnussen. Varnostni avtomobil se je umaknil v 13. krogu.

Mercedesa tokrat nemočna
V naslednjih krogih si je Verstappen nabral lepo prednost pred Bottasom, ta je po polovici dirke znašala približno sedem sekund, še tri dodatne sekunde naskoka je imel pred Hamiltonom na tretjem mestu. Mercedesa tokrat nista bila kos bliskovito hitremu dirkaču iz dežele tulipanov, tokrat sta morala priznati premoč. Resda so Verstappnu iz moštva v končnici dirke sporočili, da gume postajajo prehladne in da utegne imeti zaradi tega nekaj težav, a to 23-letnika ni pretirano zmotilo. Red Bull je bil premočen – v izdihljajih dirke se je moral Hamilton otepati Albona, da je zadržal položaj na odru za zmagovalce.

McLaren tretji med konstruktorji
Precej bolj zanimivo je bilo v boju za 3. mesto v konstruktorskem seštevku. Zanj sta se udarila McLaren in Racing Point. Dobilo ga je prvo moštvo, potem ko sta Lando Norris in Carlos Sainz ml. s 5. oziroma 6. mestom osvojila skupaj 18 točk, Racing Point pa z Lanceom Strollom, ki je bil deseti, le eno. McLaren je tako na sklepni dirki sezone na lestvici prehitel ekipo iz Silverstona za pičlih sedem točk.