Max Verstappen po zaslugi odlične strategije ni imel pravega tekmeca v Silverstonu. Z zmago in 25 osvojenimi točkami se je na lestvici svetovnega prvenstva v formuli ena zavihtel tik pod vrh in je zdaj on najbližji zasledovalec Lewisa Hamiltona. Foto: Reuters
Sorodna novica Bottas izmaknil 'pole' Hamiltonu, a pozornost pritegnil Hülkenberg
Za nekaj romantike so na Otoku poskrbeli pri Racing Pointu, kjer so v ekipo začasno povabili nemškega dirkača Nica Hülkenberga. 32-letnik je v moštvu zamenjal Sergia Pereza, ki se je okužil z novim koronavirusom. V sobotnih kvalifikacijah je osvojil odlično tretje mesto, v nedeljo je na 179. dirki v karieri vseeno ostal brez tako želenega krstnega odra za zmagovalce. Dirko je končal na sedmem mestu, izdatno mu je moštvo pokvarilo uvrstitev, ko ga je v končnici vpoklicalo v bokse na postanek. Na najmehkejši različici gum mu ni uspelo odpeljati najhitrejšega kroga in s tem osvojiti dodatne točke. Foto: Reuters

Kakšna predstava Red Bulla in Verstappna. Nizozemec je bil na drugi zaporedni dirki v Silverstonu tokrat razred zase. Strategija, da dirko začne na najtrši različici gum, se je izkazala za zadetek v polno.

Tudi sicer je 22-letnik z red bullom RB16 odlično nadziral obrabo gum, še posebej v prvem delu dirke, v katerem sta imela mercedesa številne težave. To je bila zanj deveta zmaga v karieri, prva po lanski dirki za VN Brazilije v Sao Paulu.

Letos je Verstappen pravzaprav edini pravi tekmec Mercedesu. Na uvodni dirki sezone v Spielbergu je sicer odstopil, na naslednjih štirih pa je vselej stal na stopničkah. Na VN Štajerske je bil tretji, VN Madžarske in VN Velike Britanije je končal tik pod vrhom, tokrat je vendarle pobral smetano.

Sebastian Vettel se je po lastni napaki že po nekaj metrih zavrtel na stezi in skoraj trčil s Sainzem ter Grosjeanom. Štirikratni svetovni prvak, ki po koncu sezone zapušča Ferrari, trenutno preživlja eno največjih, morda celo največjo krizo v karieri. Foto: Reuters

Vettla obrnilo za 90 stopinj
Dirko je Bottas začel suvereno, zadržal je vodilni položaj in v naslednjih zavojih odbil vsak Hamiltonov napad. Odlično je dirko začel predvsem Verstappen, ki je že takoj švignil mimo Hülkenberga in zapeljal za mercedesoma. Največ mest, po štiri, sta pridobila Kevin Magnussen (Haas) in Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo), največ pa je izgubil Sebastian Vettel. Štirikratni svetovni prvak, ki je dirko začel z 11. štartnega položaja, je v prvem zavoju zapeljal globoko čez robnik, se za trenutek dotaknil travnate površine, zaradi česar je hitro izgubil nadzor nad svojim ferrarijem. Dirkalnik je obrnilo za 90 stopinj, imel je srečo, da ni prišlo do hujšega trka s Carlosom Sainzem (McLaren) in Romainom Grosjeanom (Haas). Dirko je nadaljeval na repu kolone. Nekaj mest je po slabšem štartu izgubil tudi njegov moštveni kolega Charles Leclerc.

Taktična mojstrovina Red Bulla, Verstappna
V nadaljevanju dirke je pozornost pritegnil Verstappen. 22-letnik, ki je dirko začel na najtrši različici gum, je dirkal izjemno, iz kroga v krog je bil bližje Hamiltonu, v 13. krogu ga je celo napadel, a je Britanec zadržal položaj. Ob koncu omenjenega kroga je Bottas zapeljal v bokse, krog pozneje je postanek opravil še Hamilton. Vodstvo je tako prevzel prvi dirkač Red Bulla, ki je v nasprotju z mercedesoma sijajno pazil na svoje gume, in namesto da bi dirkača aktualnega konstruktorskega svetovnega prvaka topila zaostanek za vodilnim, se je zgodilo ravno obratno: Verstappen je vztrajno večal prednost. Ta je v 25. krogu znašala že 18 sekund.

Lewis Hamilton je takole na silo zavrl pri vhodu v bokse med drugim postankom. Britanec se je moral tokrat zadovoljiti z drugim mestom, za katero krivi presenetljivo obrabo zadnjih gum. S 155. uvrstitvijo na stopničke je na vrhu večne lestvice sicer izenačil dosežek Michaela Schumacherja. Foto: Reuters

Dva kroga pozneje je vendarle zavil v bokse po mehkejšo različico gum, na stezo se je vrnil tik za Bottasom, a ga je prehitel že v sklopu zavojev Luffield in Woodcote. Bottas je bil povsem nemočen. Nizozemcu so po radijski zvezi sporočili, naj se ne ukvarja več z gumami in naj pritisne na plin. To je tudi storil in že takoj odpeljal najhitrejši krog (1:30,361).

Hamiltonu se je tveganje delno izplačalo
Medtem so se tegobe Mercedesa nadaljevale. Dirkača sta imela ogromne težave z gumami, še posebej z obrabljanjem zadnje leve gume, ki je bila pri obeh daleč najbolj razcefrana od vseh. V 33. krogu sta Verstappen in Bottas opravila drugi postanek na dirki, Hamilton je ostal na stezi in tvegal. Pred tednom dni mu je v zadnjem krogu razneslo sprednjo levo gumo, tokrat je bil v še slabšem položaju, a je vztrajal. Za trenutek je obstajala celo možnost, da bi dirko odpeljal z zgolj enim postankom, vendar so v moštvu to misel hitro opustili, ko je Verstappen stopil na plin in ekspresno zarezal v Britančevo prednost. Ob koncu 41. kroga se je le namenil po nov komplet gum in se na stezo vrnil za Leclercem.

Najprej je moral opraviti z Monačanom (45. krog), v zaključku dirke pa se je za drugo mesto spustil v boj še z moštvenim kolegom, ki ga je prehitel v zavoju Brooklands dva kroga pred koncem.

Že v nedeljo v Montmelu pri Barceloni
Sezona formule ena se nadaljuje že prihodnji konec tedna, in sicer v Montmelu pri Barceloni, kjer bo v nedeljo na sporedu dirka za VN Španije. Še ena dirka, ki je pisana na kožo Mercedesu in zlasti Hamiltonu, ki je dobil zadnje tri španske preizkušnje. Zadnji zmagovalec, ki ni dirkal za Mercedes, je bil Verstappen leta 2016. To je bila tedaj tudi njegova prva zmaga v formuli ena na krstni dirki za Red Bull, potem ko je pri avstrijskem moštvu po vrsti hudih napak nogo dobil Daniil Kvjat. Barcelona sicer gosti VN Španije vse od leta 1990. Dirkaški konec tedna se bo začel v petek ob 11. uri s prvim prostim treningom.