Max Verstappen je dirko formule ena v Monte Carlu prvič končal na odru za zmagovalce - in prvič zmagal. Foto: Reuters
Verstappen je na startu lepo zaprl pot Bottasu in ohranil vodilni položaj. Foto: Reuters

Monte Carlo je za dramo poskrbel že pred začetkom preizkušnje, ko je odjeknila vest, da Charles Leclerc, ki si je v soboto priboril najboljši štartni položaj, ne bo nastopil na domači dirki. Razlog so bile verjetne težave s pogonsko gredjo, ki jih je dirkač zaznal pred dirko, v moštvu pa jim omenjenih težav ni uspelo pravočasno odpraviti.

Nekaj časa se je govorilo, da utegne dirko začeti iz boksov, a na koncu je ostal brez možnosti, da bi kot prvi Monačan slavil v Monte Carlu. Trikrat do zdaj se je udeležil dirkaškega konca tedna v svoji domovini, prav tolikokrat dirke ni končal. Letos je imel zares zlato priložnost za izjemno uvrstitev.

Verstappen šolsko zaprl Bottasa
To je pomenilo, da je na čelu kolone dirko začel Verstappen, ki je imel na startu zgolj eno veliko nalogo: zapreti Bottasa, ki se je v monaški boj podal za njim na notranji strani proge. Nalogo je Nizozemec opravil z odliko, preprečil je kakršen koli prehitevalni poskus Finca in v uvodni zavoj zapeljal prvi. Vrstni red prve deseterice se po startu ni spremenil.

Lewis Hamilton je ta konec tedna razočaral. Sobotne kvalifikacije, ki v kneževini pomenijo že več kot pol dirke, je sklenil šele na 7. mestu, nato so za strateško polomijo poskrbeli še v moštvu, tako da je po prvem postanku Britanec hitro ostal brez kakršnih koli možnosti za vidnejši rezultat. Na koncu se je moral zadovoljiti s 7. mestom, v uteho mu je le dodatna točka za najhitrejši krog, ki je istočasno tudi novi rekord proge (1:12,909). Glede na to, da bodo v prihodnjih sezonah dirkalniki počasnejši, se utegne Hamiltonov rekord proge lepo postarati. Foto: Reuters
Sorodna novica VN Monaka – nov zmenek dirkačev z najprestižnejšo dirko

Strateška polomija Mercedesa
Naslednji krogi so minili, kot bi mignil, akcije na stezi je bilo malo, še največ pozornosti so dvigali nekateri dirkači, ki so si zaradi sekanja 10. zavoja prislužili opomine komisarjev. Mercedes se je prvi odločil za postanek, ob koncu 29. kroga se je po svež komplet gum odpravil Hamilton. Moštvo je upalo, da mu bo uspelo na ta način prehiteti Pierra Gaslyja (AlphaTauri), a je ta po svojem postanku ohranil svoj položaj. Še več, krog pozneje je pred Hamiltona (in Gaslyja) skočil še Sebastian Vettel (Aston Martin). Serijski svetovni prvak je bil skrajno nezadovoljen z moštveno odločitvijo o času postanka, po radijski zvezi se je večkrat pritožil. Za nameček je pred njega po postanku švignil še Sergio Perez. Strateška polomija, ki je Hamiltona stala boljšo uvrstitev. Obenem je moštvo ostalo še brez Bottasa, ki je moral dirki pomahati v slovo ob svojem postanku, ko jim ni uspelo odstraniti sprednje desne gume.

Carlos Sainz ml. je osvojil prve stopničke v Ferrarijevem dirkalniku. Foto: Reuters

Sainz neuspešno lovil Verstappna
Zadnja četrtina dirke je minila v Sainzevem lovu na Verstappna. Nizozemec je dirkal brezhibno, zlahka se je boril z zavoji, varčeval je gume, a bil pri tem še vedno izjemno hiter. Pripravljen je bil na kakršen koli boj. Drugouvrščeni Sainz je želel nadoknaditi zaostanek, a se je ta v najboljšem primeru vselej gibal okoli treh sekund. Ob koncu 68. kroga je Hamilton v bokse zavil še drugič, saj je želel odpeljati najhitrejši krog in si v spodleteli dirki zagotoviti vsaj dodatno točko. Tedaj je rekord kroga z alphataurijem držal Juki Cunoda (1:14,031). V 70. krogu je dosežek izboljšal za več kot sekundo (1:12,909).

Lando Norris je dirko začel s 5. štartnega položaja in po njej stopil na najnižjo stopničko odra za zmagovalce. V drugem delu dirke je imel Britanec veliko težav z oprijemom dirkalnika na najtrši različici gum, a mu je nekako le uspelo zadržati položaj in preprečiti stopničke Sergiu Perezu. S 15 novimi točkami je v skupnem seštevku za svetovno prvenstvo v formuli ena s tretjega mesta izrinil Valtterija Bottasa, pred katerim ima po petih dirkah devet točk naskoka. Foto: EPA

Norris le zadržal tretje mesto
Medtem je Verstappen brez večjih težav prvi prečkal ciljno črto in s polnim izkupičkom točk prevzel vodstvo v skupnem seštevku za svetovno prvenstvo, kjer ima pred Hamiltonom štiri točke naskoka. Sainz se je moral zadovoljiti z drugim mestom, tretji je bil Norris, ki je imel v zaključku dirke na najtrši različici gum ogromno težav, a mu je z zbranim in dovršenim dirkanjem uspelo ohraniti položaj in izenačiti svojo najboljšo uvrstitev v kraljici motošporta. Precej manj zadovoljen je bil s svojo končno uvrstitvijo njegov moštveni kolega in zmagovalec dirke za VN Monaka 2018 Daniel Ricciardo, ki je prvič po lanski dirki za VN Španije ostal brez točk, osvojil je 12. mesto.

Naslednja postaja: Azerbajdžan
Sezona formule ena se nadaljuje v Bakuju, kjer bo 6. junija na sporedu dirka za VN Azerbajdžana. Gre za mlado, a zelo zanimivo dirko, ki skoraj vedno postreže z ogromno akcije in zanimivih razpletov. Zadnjo dirko v Bakuju je leta 2018 dobil Bottas pred Hamiltonom in Vettlom.