Max Verstappen je vodil tako rekoč od starta do cilja, njegova zmaga v Jas Marini nikoli ni bila zares pod vprašajem. Foto: Reuters

Verstappen je z rutinsko zmago le še podčrtal izjemno sezono, v kateri je dobil kar 15 dirk. Če se je lani prvenstvo odločalo v zadnjih metrih sklepne dirke, je bil letošnji boj za naslov prvaka precej manj zanimiv.

Start dirke, po katerem je Verstappen odbil Perezov napad in zadržal vodilni položaj. V ozadju je nekoliko slabše arabsko preizkušnjo začel Hamilton, ki pa je hitro nadoknadil mesto. Mercedesa sta imela silne težave z obrabo gum, za nameček je Hamilton zaradi okvare dirkalnika dirko tudi predčasno končal. V skupnem seštevku je na zadnji dirki izgubil boj s Sainzem in je prvenstvo sklenil na 6. mestu. Foto: Reuters

Hitro je bilo jasno, da Mercedes, z njim pa Maxov največji tekmec Lewis Hamilton, nima najboljšega dirkalnika v karavani, po obetavnem začetku pa so nato povsem zamočili še pri Ferrariju, kar je Verstappnu in Red Bullu odprlo prosto pot do dirkaškega in konstruktorskega naslova prvaka.

Leclerc dobil boj s Perezom
Precej zanimivejši je bil boj za drugo mesto v skupnem seštevku, v katerega sta se podala Verstappnov moštveni kolega Sergio Perez in Charles Leclerc (Ferrari). Oba sta dirko v Jas Marini začela točkovno poravnana pri 290 točkah. Boj se je razplamtel po drugem Perezovem postanku, ko so se pri Ferrariju odločili za drugačno strategijo in ostali na stezi. Odločili so se torej za dirko z enim postankom, Leclerc je obdržal drugo mesto, Perez pa je napadal iz ozadja. Razvijal je dovolj visoko hitrost, da bi Monačana ujel še pred ciljno črto, načrte mu je le za krog ali dva prekrižal Hamilton, ki ga je zadrževal za seboj. Mehičan je imel nato 10 krogov, da nadoknadi devet sekund zaostanka za Leclercom, a za drugo mesto mu je na koncu zmanjkal krog ali dva. Leclerca je imel ves čas v vidnem polju, vendar bil je prepočasen, da bi lahko uporabil sistem DRS oziroma zadnje gibljivo krilce, s čimer bi lahko izvedel napad.

Charles Leclerc je osvojil naslov svetovnega podprvaka za štiri točke (ob enakem številu točk bi bil vseeno uvrščen pred Sergia Pereza). Pri Ferrariju so to sezono nase opozarjali predvsem z neverjetno slabimi strateškimi odločitvami med dirko, tokrat pa so izbrali pravo – čeprav se je moral na koncu Leclerc pošteno potruditi, da je zadržal drugo mesto. Foto: Reuters
Sebastian Vettel je pred dirko v Abu Dabiju požel največ pozornosti. Takole je prejel stoječe ovacije v Jas Marini pred prihodom na klasično skupinsko fotografiranje. Že pred dirko je bilo jasno, da ga bodo ljubitelji elitnega razreda motošporta izglasovali za dirkača dneva. To je tudi postal. Karizmatični Nemec se je od formule ena poslovil s štirimi naslovi svetovnega prvaka, na 300 dirkah je zmagal 53-krat, 57-krat je osvojil 'pole', odpeljal je 38 najhitrejših krogov. Foto: Reuters

Točka za Vettlov labodji spev
Veliko pozornosti je za konec tedna požel tudi Sebastian Vettel. Eden najboljših dirkačev svoje generacije se je odločil, da bo po letošnji sezoni kraljici motošporta pomahal v slovo. To je bila zanj zadnja dirka, a čeprav so pri Aston Martinu zamočili s strategijo, se je na koncu poslovil s točko, ki jo je osvojil z 10. mestom. Štirikratni svetovni prvak je najboljša leta v motošportu preživel v Red Bullu, s katerim si je vse tekmece pokoril med letoma 2010 in 2013. Pozneje je nekaj vrhuncev doživel še s Ferrarijem, s katerim pa mu ni uspelo izzvati Mercedesa in predvsem Hamiltona. Prav odstop Britanca v končnici nedeljske dirke je Vettla povzpel do 10. mesta in velike točke. "Hvala vsem za podporo, hvala za vsa sporočila, vsa pisma in ljubezen. To bom zares pogrešal. Zaradi vsega tega mi je bilo v največji užitek dirkati vso mojo kariero. Iz srca hvala," je povedal 35-letni Heppenheimčan po dirki.