Veselje finskih hokejistov ob edinem zadetku na tekmi. Foto: Reuters
Valtteri Filppula, Petri Vehanen
Napadalec Detroita Valtteri Filppula in Petri Vehanen po koncu tekme. Foto: Reuters
Pavel Dacjuk
Eden izmed največjih svetovnih velemojstrov hokeja Pavel Dacjuk je načel norveško mrežo. Foto: Reuters
Tobias Stephan
Junak švicarske zmage - vratar Tobias Stephan. Foto: Reuters
Giulio Scnadella
Veselje Giulia Scandelle, ki je dosegel odločilni gol za Italijo na tekmi z Dansko. Foto: EPA

Na začetku tekme so bili nevarnejši Slovaki, ki so nekajkrat nevarno zapretili. Dober začetek tekme hokejistov v modrem so levi prekinili z zadetkom v osmi minuti. Sodniki so že dvignili roko za izključitev na slovaški strani, ko so Finci izpeljali hitro akcijo. Začel jo je Jarkko Immonen, ki je podal Mikaelu Granlundu. Mladenič, ki je zablestel na lanskem prvenstvu na Slovaškem, je mojstrsko preigraval za vrati in spravil plošček pred vrata, kjer ga je z bekhendom Janne Pesonen pospravil v mrežo. Po vodilnem zadetku so Finci prevzeli pobudo.

V nadaljevanju so bili Slovaki nevarnejši, tudi večkrat ogrozili finska vrata, a je bil izjemno razpoložen Petri Vehanen, ki je zbral 26 obramb. Za najboljša igralca sta bila izbrana oba vratarja, Vehane, sicer čuvaj mreže Barsa iz Kazana, pri levih in Jan Laco na slovaški strani. Pri Finski, ki še ni prejela gola na tem turnirju, je bil že proti Belorusiji najboljši vratar, a tedaj Kari Lehtonen.

Stephan švicarski junak
Švica je dobila izjemno pomembno srečanje z Belorusijo (3:2). Junak tekme je bil vratar Tobias Stephan, ki je slabih pet minut pred koncem rednega dela ubranil kazenski strel Mihajlu Grabovskemu. Odločilni zadetek je v 48. minuti dosegel Kevin Romy. Dva zadetka je za Švico zabil Simon Moser. V skupini A so še Francozi premagali Kazahstan s 6:3.

Norvežani nudili Rusom dostojen odpor
Rusija ostaja neporažena. Norvežani so favorizirani "zbornaji komandi" sicer nudili dostojen odpor. Prva tretjina se je končala brez zadetkov, nato pa je po dobri minuti igre v drugi zadel superzvezdnik Detroita Pavel Dacjuk. V 28. minuti je po golu Denisa Denisova bilo 2:0, a so se Norvežani z zadetkom Mortena Aska vrnili v igro. Na 2:1 so znižali, ko so imeli kar dva igralca več na ledu.

Dobri dve minuti so Rusi potrebovali za nov zadetek. Tokrat je bil uspešen Nikolaj Kuljomin. Še enkrat so v drugi tretjini Norvežani izkoristili številčno premoč. Zadel je Marius Holtet in pred zadnjimi 20 minutami je razlika znašala le zadetek. Vsega 40 sekund po pričetku zadnje tretjine je Aleksander Perežogin postavil tudi končni izid tekme. Pri Norvežanih je odlično delo opravil Lars Volden. Izjemno obetavni vratar, ki šteje komaj 19 let, je ubranil 42 strelov.

Velika zmaga za Italijo
Italijani so bili v skupini B, ki igra v švedski prestolnici, nekoliko presenetljivo po podaljšku boljši od Dancev. Odločilni zadetek je dosegel Giulio Scandella. Italijani, ki so prvič premagali Dance na svetovnih prvenstvih, so povedli že z 2:0, a se je Danski uspelo vrniti v igro. Latvija je s 3:2 premagala Nemčijo. Odločilni zadetek je manj kot osem minut pred koncem dosegel Aleksej Širokovs.