25-letnika iz Quebeca je leta 2002 Pittsburgha izbral šele v 8. krogu kot 234. igralca. V NHL-u igra 4 leta, v rednem delu je zbral 22 točk (12 + 10), v končnici pa kar 13 (8 + 5). Foto: EPA
Sidney Crosby
Sidney Crosby - najmlajši kapetan v zgodovini lige, ki je dvignil Stanleyjev pokal - večino tretje tretjini zaradi poškodbe ni igral. Foto: EPA
Nekateri že primerjajo Pittsburgh Crosbyja in Malkina z Edmontonom Gretzkyja in Messierja. Leta 1983 so Oilersi v finalu izgubili proti NY Islandersem, leto kasneje pa so jih premagali in nato osvojili še štiri naslove v 5 letih. Foto: EPA
Andre Fleury
Andre Fleury je bil v zadnjih sekundah tekme junak Pingvinov, ki so pokal dvignili prvič po letu 1992. Foto: EPA
Dan Byslma
Trenerju Danu Bylsmi je upelo neverjetno. V štirih mesecih je ekipo iz 10. mesta Vzhodne konference popeljal do naslova NHL-prvaka. Foto: EPA
Pingvini Detroitu prerezali krila

6 minut in 5 sekund pred koncem je Jonathan Ericsson z bombo z modre črte prepolovil prednost Pensov in začel se je nor lov Rdečih kril na izenačenje. Nicklas Kronwall je še uspel zatresti prečko, Marc Andre Fleury je plošček z ramo preusmeril v okvir vrat. Kanadski vratar je zablestel v zadnjih 3 sekundah (!), ko je fenomenalno ubranil zadnja dva strela branilcev naslova, kot zadnji je ustrelil kapetan Detroita Niklas Lidstrom. "Vedel sem, da ni ostalo več veliko časa, v zadnji akciji sem se enostavno vrgel, plošček pa me je zadel v rebra," je dejal Fleury.

"Sid the Kid" uresničil sanje
Po zadnjem pisku sirene v Joe Louis Areni se je začelo noro slavje Penguinsov, ki so se oddolžili Red Wingsom za lanskoletni finalni poraz in njihovo veselje v Mellon Areni. Komisar lige Gary Bettman je z nasmeškom na obrazu predal pokal Lorda Stanleyja Sidneyju Crosbyju, ki je z 21 leti postal najmlajši zmagoviti kapetan v 116-letni zgodovini enega najbolj častitljivih tekmovanj na svetu. "Sanje so se mi uresničile. Tako je, kot sem si predstavljal, oziroma še boljše, a bi raje to storil že po štirih tekmah, saj bi bilo veliko bolje za živce," je po dvigu pokala misli strnil Crosby in dodal: "To mi pomeni zelo veliko tudi zaradi vseh mojih odrekanj in odrekanj mojih staršev ter trenerjev, ki so mi pomagali na poti."

Malkin zasluženo MVP končnice
Crosby, pravi "poster boy" lige NHL, se je sredi 2. tretjine po naletu Johana Franzna poškodoval in je do konca odigral le še eno kratko izmeno, a to ni zmedlo njegovih soigralcev, ki so s srčno in zrelo igro onemogočili stare prvake. Za najbolj koristnega igralca končnice (Conn Smythe Trophy) je bil imenovan drugi superzvezdnik Pensov Jevgenij Malkin, ki je na 24 tekmah zbral 36 točk (14 + 22). Prva zvezda odločilne tekme je postal Maxime Talbot, ki je dosegel oba zadetka za nove prvake.

Talbot pričaral naslov
25-letnik s št. 25 na dresu je v 22. minuti za nasprotnim golom napadel Brada Stuarta, ki je plošček panično izbil, a se je ta od Malkina odbil nazaj do Talbota, ki ni okleval in je s strelom med nogami premagal Chrisa Osgooda. V 30. minuti sta Chris Kunitz in Rob Scuderi onemogočila Stuarta, ki v napadalni tretjini na modri črti ni zmogel zaustaviti ploščka, in Maxime Talbot se je zapodil v protinapad. Z leve strani je center ustrelil iz zapestja in nad Osgoodovo ramo še drugič zatresel Detroitovo mrežo. "Skozi kariero dosežeš nekaj velikih golov in zdi se, kot da ti to ostane, saj ljudje o tem veliko govorijo," je povedal Talbot.

Hossa in Conklin dolgih nosov
Rdeči stroj je zastal, peti naslov v zadnjih 12 letih se je po šele drugem letošnjem domačem porazu v končnici izmuznil le za en gol. Ni bilo pravega učinka prvih zvezdnikov, najbolj razočaran je zagotovo Marian Hossa, ki je poleti zavrnil bogato ponudbo Pensov in raje podpisal z Detroitom, saj naj bi imel z njim več možnosti za osvojitev Stanleyjevega pokala. Podobna je tudi zgodba rezervnega vratarja Tyja Conklina, ki je izgubil celo že tretji finale v zadnjih štirih letih.

Pravljična pot trenerja Bylsme
Pittsburgh je v zadnjih mesecih spisal neverjetno zgodbo - sredi februarja so zasedali šele 10. mesto v Vzhodni konferenci in prišlo je do menjave trenerja. Na vročo NHL-klop se je prvič usedel Dan Bylsma, ki je hitro preporodil Pense in jih popeljal do 4. mesta na Vzhodu. V 1. krogu so odpravili tekmece iz Philadephie (4:2), nato so se namučili z Aleksandrom Ovečkinom in Washingtonom ter dobili 7. tekmo v glavnem mestu (4:3). V finalu Vzhodne konference so pometli s Carolino (4:0), do tretjega Stanleyjevega pokala (1991 in 1992) pa so prišli po novi seriji sedmih tekem (4:3), in to proti Detroitu, najboljšemu NHL-moštvu zadnjih 15 let.

Zmagoslavje Super Maria
Prva dva naslova so Pingvini osvojili pod poveljstvom Maria Lemieuxa, enega najboljših hokejistov vseh časov. Po zmagi nad rakom in še pred drugo vrnitvijo na led je "Super Mario" leta 1999 zbral skupino vlagateljev in odkupil bankrotirano moštvo. Leta slabih izidov so se obrestovala z visokimi nabori (1. Fleury, 1. Crosby, 2. Malkin, 2. Jordan Staal), po zadnji grožnji o prodaji in selitvi moštva iz jeklarskega mesta pred 3 leti pa je Lemieux dobil zagotovilo, da bodo Pensi dobili novo areno, ki bo nadomestila stari "iglu". Zagotovljena prihodnost je temelj mladega in talentiranega moštva, ki je po lanskem porazu v finalu naredilo še korak naprej in zasedlo sam vrh svetovnega hokeja.