Izenačeno polfinalno serijo je Tampa presekala z najvišjo zmago v končnicah v svoji kratki, a uspešni zgodovini. Bodo po letih 2004 in 2020 Strele še tretjič osvojile Stanleyjev pokal? Foto: AP

Sanjska tekma Tampa Baya, ki se je na tolikokrat ključni peti tekmi serije končnice poigral z New York Islandersi. Že po uvodni tretjini je bilo 3:0, čemur je pri gostih sledila vratarska menjava ‒ Ilja Sorokin namesto Semjona Varlamova. A to ni zmotilo Tampe, ki je po 2. tretjini vodila s 6:0, v zadnji pa so Floridčani malce stopili s plina.

"Na koncu je to samo ena zmaga od štirih potrebnih. Ni važno, za koliko zmagaš, na koncu je pomembna samo zmaga, ne razlika. Čez dva večera se začne vse od začetka," je evforijo miril trener Tampe Jon Cooper.

"Na poraz moramo čim hitreje pozabiti in se povsem osredotočiti na našo šesto tekmo pred domačimi gledalci. Veliko zadev lahko izboljšamo, v vsakem primeru se bomo potrudili po svojih najboljših močeh in naredili vse, da se znova vrnemo na Florido," je dodal strateg otočanov Barry Trotz.

Polom na peti tekmi je vidno načel živce Otočanov. Njihov prvi napadalec Matt Barzal se je spozabil in z nepotrebnim naletom poškodoval češkega branilca Jana Rutto, ki po poškodbi ob koncu 2. tretjine ni več stopil na led. Foto: AP

Stamkos odprl, Killorn zaključil prvi tretjini
Najučinkovitejši Lightning je bil kapetan Steven Stamkos, ki je dvema goloma na začetku uvodnih tretjin dodal še podajo. Dva gola je prispeval tudi Alex Killorn, ki je obakrat zadel ob izteku prvih dveh tretjin. Preostalo strelsko breme pa se je lepo razdelilo po vrstah branilcev naslova prvakov: Brayden Point, Yanni Gourde, Ondrej Palat in Luke Schenn. Sicer ni zadel, a zato je lanski MVP sezone Nikita Kučerov podelil tri nove podaje.

Point za petami rekordnega strelskega niza
Ruski vratar Tampe Andrej Vasilevski je z le 21 obrambami zaklenil vrata. Brayden Point je zadel že na osmi tekmi zapored, v celotni končnici pa je že pri 13 golih, tokrat je bil natančen šele v 42. minuti, ko je povišal na 7:0.

"Končnica je. Ne razmišljam o lastni statistiki in dosežkih. Res ne razmišljam o strelskem nizu," je povedal 25-letni napadalec iz Calgaryja, ki uživa v drugem najdaljšem strelskem nizu v zgodovini končnice Stanleyjevega pokala. Večkrat zapored ‒ kar desetkrat ‒ je v končnici leta 1976 zadel Reggie Leach za Philadelphio.

Zmagovalca tega obračuna v velikem finalu Stanleyjevega pokala čaka zmagovalec iz dvoboja Montreal Canadiens in Vegas Golden Knights. Po štirih tekmah je izid v zmagah izenačen 2:2.

Zgodovinska statistika je na strani Strel oziroma zmagovalcev petih tekem: ekipe, ki po 2:2 povedejo s 3:2, na koncu napredujejo v treh četrtinah primerov (47‒15 oz. 76 %).