Andrew Ladd je takole dosegel odločilni gol na tekmi. Foto: EPA
Janne Niskala je takole prodiral med dvema Belorusoma. Foto: EPA
Jamie Benn
Jamie Benn je Kanadčane povedel v vodstvo. Foto: EPA
Ryan Lasch
ZDA so na prvi tekmi letošnjega svetovnega prvenstva s 7:2 premagale Francijo. Foto: Reuters

Severnoameričani so povedli v 15. minuti, ko je Jamie Benn izkoristil podajo Ryana Getzlafa. Tomas Tatar je izenačil, nato pa sta Jordan Eberle in Andrew Ladd v razmiku manj kot treh minut zadela dvakrat. V zadnji tretjini je Milan Bartovič ublažil poraz Slovakov, ki Kanade niso premagali že vse od leta 2002. Končno razmerje strelov je bilo 30:22 za Kanadčane.

Američani gladko opravili s Francozi
Prvenstvo se je sicer začelo s pričakovano zmago ZDA nad Francijo s 7:2. Francozi so se v prvi tretjini (1:1) odlično upirali in od 13. do 17. minute vodili. V drugi tretjini je ameriško reprezentanco v vodstvo popeljal Jack Johnson, na 3:1 pa je povišal Bobby Ryan. Pierre-Edouard Bellemare je Francozom v 34. minuti vlil upanje, toda do konca tekme so Američani še štirikrat premagali Cristobala Hueta.

Niskala edini našel pot v belorusko mrežo
V zadnji tekmi večera v skupini A so branilci naslova in gostitelji prvenstva Finci le z 1:0 ugnali žilave Beloruse. Edini zadetek je v 20. minuti dosegel Janne Niskala. Domači so imeli pred 12.000 gledalci veliko premoč (streli 38:21), a je goste reševal vratar Vitali Koval.

Danska namučila Češko
V skupini B so se Čehi podobno mučili z Danci, ki so naposled le klonili (2:0). Zadela sta Aleš Hemsky in Petr Tenkrat. Danska je sicer sprožila več strelov v okvir vrat kot Češka (26:24). Nemci so pričakovano strli Italijane (3:0), Švedi pa v skandinavskem obračunu Norvežane (3:1).