Slovenci se veselijo vodilnega gola Jana Urbasa (v sredini). Foto: Reuters
Jan Urbas
Urbas je takole ukanil soimenjaka v slovaških vratih Jana Laca. Foto: Reuters
Robert Kristan
Vratar Robert Kristan je kljub porazu odlično opravil svoje delo. Bil je izbran za igralca tekme v slovenski reprezentanci. Foto: Reuters
Slovenija
V igri na vse ali nič so Slovencem ob koncu nekoliko pošle moči. Foto: Reuters
Belorusija
Belorusi so se zavihteli na drugo mesto. Foto: Reuters

Risi so se borili kot levi in bili po dveh tretjinah blizu uspeha, saj so vodili z 1:0. Zadetek je že v 7. minuti dosegel Jan Urbas, ki je prvi dve tekmi izpustil zaradi vročine.

Slovaška je nato v zadnji tretjini silovito pritisnila in na krilih 8.000 tisoč svojih navijačev v Čez Areni prišla do preobrata. Zadela sta Andrej Meszaros (48.) in Marian Gaborik dvakrat, drugič sekundo pred koncem v prazna vrata. K preobratu Slovakov so (nekaj) prispevali tudi ruski sodniki, ki so med 45. in 50. minuto zapored izključili tri Slovence. Prav ob sumljivi izključitvi Aleša Mušiča je Meszaros izenačil.

Odmeve po tekmi preberite tukaj.

Razmerje strelov je bilo sicer 33:23 za Slovaško. V vratih Slovenije se je izkazal Robert Kristan. Po dnevu počitka Slovenijo v četrtek zvečer (20.15) čaka obračun s Finsko.

Sijajna vrnitev Jana Urbasa
Prvi so zapretili Slovaki, in sicer v 3. minuti, ko se je po izgubljenem ploščku Andreja Tavžlja priložnost ponudila enemu izmed Slovakov, a je bil Kristan na mestu. Slovenci so se nato ubranili z igralcem manj, malo pozneje pa imeli še sami številčno prednost. In izkoristili so jo na najboljši mogoči način - z golom. Aleš Kranjc je v 7. minuti z modre črte ustrelil proti vratom, kjer je ploščku spremenil smer Urbas in matiral Jana Laca. Sijajna reakcija Notranjca.

Slovaška nevarnejša
Sledil je pritisk Slovakov, ki so pletli nevarne akcije v slovenski tretjini, a je obramba na čelu s Kristanom odbijala pritisk. Slovenci so v 12. minuti izpeljali protinapad, ki ga je po podaji Anžeta Kopitarja zaključil Urbas, a je bil Laco na mestu. Slovaška je bila v nadaljevanju nekoliko nevarnejša (streli 8:5).

V Ostravi ima svojega poročevalca tudi MMC. To je Toni Gruden, ki ga lahko spremljate tudi na Twitterju.

Odlična igra slovenske obrambe

Slovenci so drugo tretjino začeli obetavno, tako se je priložnost ponudila Roku Tičarju, ki pa ni uspel zbezati ploščka pod Laca. Slovenija je imela nato še prednost igralca več, a je kljub nevarnim akcijam ni izkoristila za drugi gol. Sledil je pritisk Slovakov, ki ga je končal Kristan, ko je zadržal plošček dobesedno na golovi črti. Kristan se je izkazal tudi malo pozneje, ko je ustavil projektil Milana Bartoviča. Slovenija je imela nato igralca manj, a kljub temu prišla do lepe priložnosti, vendar je Laco dobil dvoboj "na štiri oči" s Kopitarjem. Ob izključitvi Tomaša Tatarja obetaven pritisk Slovencev, a brez gola. Tretjina se je končala brez zadetkov, razmerje strelov 19:16 za Slovenijo.

Meszaros in Gaborik zadela za preobrat
Začetek zadnje tretjin je prinesel pričakovan slovaški pritisk, ki je bil še posebej izrazit ob izključitvi Roberta Saboliča. Znova se je izkazal Kristan, ustavil je tudi poskus Tomaša Jurča iz neposredne bližine. A komaj se je vrnil Sabolič, že je bil sumljivo izključen Mušič (premaknil je vrata) in nova številčna prednost za Slovake. Ti so jo tokrat izkoristili, saj je Andrej Meszaro z modre črte poslal plošček za desno vratnico sicer odličnega Kristana. Pred strelom Meszarosa je eden izmed Slovakov zbil na led Kopitarja, a je piščalka ruskega sodnika ostala nema. Malo pozneje je sledila še ena izključitev pri Slovencih - na klop je moral Rok Tičar. Novi težki trenutki za rise, ki pa so vzdržali. V 55. minuti je slovenska obramba klonila še drugič. Gaborik je v protinapadu preigral Mitjo Robarja, nato pa s strelom za vratnico matiral še Kristana. Slovenci so do konca poskušali izenačiti, v zadnji minuti tudi brez vratarja, a jim ni uspelo. Nasprotno, Gaborik je sekundo pred koncem poslal plošček v prazna vrata.

Belorusi porazili Dance
V prvi tekmi dneva je Belorusija s 5:1 premagala Dansko, kar je izid, ki "ustreza" tudi Sloveniji. Danci so sicer dobili prvo tretjino, a so nato Belorusi zrežirali preobrat. Jevgenij Koviršin je dosegel dva gola. Razmerje strelov je bilo 35:26 za Belorusijo. V drugi popoldanski tekmi pa je Švica z golom Denisa Hollensteina ugnala Nemčijo (1:0). Streli 18:18. Zvečer je Francija z 2:0 odpravila Avstrijo.