Sergej Ivanov je bil na  tej dirki leta 2002 drugi. Foto: EPA
Sergej Ivanov je bil na tej dirki leta 2002 drugi. Foto: EPA
Amstel Gold Race
Kolesarji na poti po tipični nizozemski pokrajini. Foto: EPA

Ivanov, ki vozi za moštvo Katjuša, je po 257 kilometrih kolesarjenja po nizozemskih cestah v cilj prišel skupaj z Nizozemcem Karstenom Kroonom, tretji pa je bil njegov rojak Robert Gesink, ki je dobil šprint zasledovalcev. Ti so zaostali osem sekund.

Odlična pomoč ekipe
"Čeprav sem že dobil etapo na Touru, je to moja največja zmaga v karieri, saj je to dirka, ki mi največ pomeni. Na tem koncu sveta sem se vedno dobro počutil in res sem želel kronati uspešne nastope na Nizozemskem z zmago na Amstel Gold Raceu. Imel sem odlično pomoč ekipe, tako da moram biti kolegom iz ekipe še kako hvaležen," je dejal 34-letni ruski državni prvak.

Ivanovu se je obrestovala odločitev, da odgovori na napad Gesinka na predzadnjem vzponu. Enako je storil tudi Kroon, tako da se je dobrih deset kilometrov pred ciljem oblikovala skupina ubežnikov, ki je med seboj obračunala na zadnjem vzponu na slavni Cauberg, ki so ga morali tekmovalci prevoziti trikrat.

Schleck utrpel pretres možganov
Glavni favoriti niso izpolnili pričakovanj. Luksemburžan Fränk Schleck, zmagovalec izpred treh let, je 70 kilometrov pred ciljem padel, zaradi poškodb glave pa so ga morali odpeljati v bolnišnico v Maastrichtu. Utrpel naj bi manjši pretres možganov. Božič je bil skupaj s še petimi kolesarji dolgo časa v begu, imeli so že 14 minut prednosti, a jih je 60 kilometrov pred ciljem glavnina ujela. Idrijčan je na koncu zasedel 115. mesto s skoraj 14 minutami zaostanka. Gorazd Štangelj je bil 48., zaostal je štiri minute in pol.

Končni vrstni red, 257 km:
1. S. IVANOV RUS 6:38:46 2. K. KROON NIZ isti čas 3. R. GESINK NIZ +0:08 4. P. GILBERT BEL 5. D. CUNEGO ITA vsi 6. C. RIBLON FRA 7. N. ROCHE IRS isti 8. N. NUYENS BEL 9. C. PFANNBERGER AVT 10. G. LARSSON ŠVE čas ... 48. G. ŠTANGELJ SLO 4:30 115. B. BOŽIČ SLO 13:52